Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra A
  • stork

  • Mesaje scrise: 104
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2013

  • Mesaj Privat
A venit timpu sa-i fac segmentarea la masina mea Vectra A c16nz si am cumparat urmatoarele piese:
-set segmenti
-garnitura chiulasa
-garnitura baie de ulei
-supape
-tub mastic
Cu aceste piesulici o sa ma duc zilele astea la un mechanic sa-mi faca segmentarea la masina,ca nu am facut-o niciodata si se pare ca a venit timpu dupa mai bine de 20 ani.

Intrebarea mea la voi ar fi urmatoarea:Dupa segmentare ar trebui sa vad ca motorul merge mai frumos chiar si la relanti sau nu are legatura?Specific faptul ca pana acum am mers in 3 bujii pt ca pe cilindru 2 mereu bujia e neagras pe cap adica mi-o ineaca.Initial am vrut sa fac segmentarea doar pe acel piston nu pe toate ca sa ies mai ieftin,dar nenea mecanicu mi-a zis ca nu se face asa,ca segmentarea se face pe tot,iar munca si manopera e la fel indifferent ca schimb pe 1 sau pe 4
Skip ads

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
daca problema era doar pentru ca iti inneca bujia respectiva posibil sa iti mearga mai bine daca nu atunci e din aprindere adica din bobina de inductie respectiv bujii. Dupa ce faci segementarea sa schimbi si bujiile toate si uleiul si filtrele cu un ulei cu 0W sau 5W...
  • stork

  • Mesaje scrise: 104
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2013

  • Mesaj Privat
am fost astazi la mecanic si am asistat la operatiunea demontare chiuloasa si montat segmentii la loc.Imi pare rau ca am dat banii pe piese+manopera (care m-a dus undeva la 600 ron cu totu) pentru ca mecanicul mi-a aratat ca pe pistonul nr 3 pe peretele cilindrului sunt zgarieturi foarte mari si mi-a spus ceva de genul ca tre sa ma duc sa-l honuiesc si facut oglinda la loc pe cilindru.Dar probabil ca operatiunile astea costa destul de mult.Bag ceva in ea de masina nu mai fac nimic la ea.Am crezut ca daca cumpar piese noi ,segmenti,garnituri ,siemeringuri si le Montez masina imi va merge super bine.N-am avut incontro si le-am montat piesele noi care le-am cumparat ca doar nu le puneam tot pe alea vechi la loc,desi m-am uitat si la segmentii motorului,nu erau deloc nasol,earu in diametru tot ca cei noi da in fine,sa fie cum zice mecanicu ca poate o mai conta si ca am pus piese noi+schimbat ulei si filtre.EU unu sunt doar de parere ca sunt paleative si nimic mai mult.Se poate inchide acest thread
  • stork

  • Mesaje scrise: 104
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2013

  • Mesaj Privat
am observat astazi ceva cu stupoare.Masina in ciuda faptului ca are pistonul zgariat,se pare ca a contat faptul ca am pus segmentii noi+restu pieselor noi.Mecanicu a avut dreptate.Dar atunci imediat in ziua in care mi-a facut segmentarea masina tot prost mergea si se oprea la relanti.Acum nu se mai opreste si nici nu mai imi ineaca bujia.Dintr-odatas si-a revenit.Nu mai inteleg nimic.Numai mister e in masinile astea.....Sper din tot sufletu sa mearga bine si in continuare ca parca imi parea rau ca am dat si 600 ron degeaba:)
M-a chemat la 1000km sa-mi stranga garnitura de chiulasa
Skip ads

  • Patrocle

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 1992 Z22YH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2012

  • Mesaj Privat
stork a scris:am fost astazi la mecanic si am asistat la operatiunea demontare chiuloasa si montat segmentii la loc.Imi pare rau ca am dat banii pe piese+manopera (care m-a dus undeva la 600 ron cu totu) pentru ca mecanicul mi-a aratat ca pe pistonul nr 3 pe peretele cilindrului sunt zgarieturi foarte mari si mi-a spus ceva de genul ca tre sa ma duc sa-l honuiesc si facut oglinda la loc pe cilindru.Dar probabil ca operatiunile astea costa destul de mult.Bag ceva in ea de masina nu mai fac nimic la ea.Am crezut ca daca cumpar piese noi ,segmenti,garnituri ,siemeringuri si le Montez masina imi va merge super bine.N-am avut incontro si le-am montat piesele noi care le-am cumparat ca doar nu le puneam tot pe alea vechi la loc,desi m-am uitat si la segmentii motorului,nu erau deloc nasol,earu in diametru tot ca cei noi da in fine,sa fie cum zice mecanicu ca poate o mai conta si ca am pus piese noi+schimbat ulei si filtre.EU unu sunt doar de parere ca sunt paleative si nimic mai mult.Se poate inchide acest thread
Salut. La cat ai ajuns cu reparatia?Piese +mecanic?
  • stork

  • Mesaje scrise: 104
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2013

  • Mesaj Privat
600 ron am si specificat in thread.Piesele 300 ron si manopera 300 ron
  • kartush45

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2011

  • Mesaj Privat
sal...unde ai facut operatiunea asta..am un vectra c care va trebui sa ai fac acelasi lucru da imi trebuie un mecanic care sa stie ce sa faca....ca mi-au dat numa scoruri de ma luat capu
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR