Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • INd1aNU

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Buna ziua,


Saptamana trecuta am plecat si eu pe Transfagarasa si cand am ajung la baraju vridraru de o data nu mai statea masina la relantiu. Cand calcam ambreaju murea motorul. Si imi mai face chestia asta cand se incalzeste motorul, dar cand se raceste nu mai are nimic.
Am un Opel Astra g 1.8 16 valve. De la ce poate fi ?
Skip ads

  • ionutz84

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2010

  • Mesaj Privat
in primul rand eu banui EGR...!l-ai curata vreodata ?si daca tot faci asta curata si clapeta de acceleratie vezi ca sunt foarte multe discutii pe aceste teme cu relantii instabil sau nu mai sta deloc la relantii.Bafta !
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
verifica cu testeru daca senzori axa sau vibrochen da impuls,in momentu cand motoru este la temperatura cand banuiesti ca sar oprii,si daca sa oprit da la automat si vezi atunci ce zic senzorii
poate ai un senzor defect si la cald nu mai lucreaza
  • INd1aNU

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
ionutz84 a scris:in primul rand eu banui EGR...!l-ai curata vreodata ?si daca tot faci asta curata si clapeta de acceleratie vezi ca sunt foarte multe discutii pe aceste teme cu relantii instabil sau nu mai sta deloc la relantii.Bafta !


Exista vrun tutorial cum pot sa-l curat? Sau daca a reusit cineva dupa forum sa-l curete asi fi recunascator daca mar ajuta si pe mine.
Cat mar costa sa ma duc la un service auto?
Skip ads

  • vallyku

  • Mesaje scrise: 197
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2003 y17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2009

  • Mesaj Privat
nu cred ca ai ce sa cureti la acesti senzori decat mufa sa faca contact bine si sa nu aiba mizerie sau depuneri pe capul lui,din ce am vazut,acestia se masoara cu un multimetru ,se fixeaza pe ohmi si trebuie sa aiba valorile undeva intre 860 si 980 parca.
  • mafiozzo

  • Mesaje scrise: 309
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2010

  • Mesaj Privat
@indianu tutorialuurile lui dancuciureanu fac minuni : https://www.clubopel.com/vie...23&highlight= mai pe scurt ca mura in gura iti expica. Spor!
  • MihaiTGL

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Curatarea EGR costa 40 de lei la service autorizat.
Eu am aceeasi problema cu masina mea(Astra G 1.4 Z14XE), am avut probleme cu egr-ul... Aveam in principiu aceleasi simptome, cand trecea de 90 grade si calcam ambreiajul murea motorul, am fost la service si singura eroare era EGR inactiv, aveam in bord eroarea si imi aparea si pe mid. Sambata, dupa ce am cautat in tot Galatiul am gasit egr la 355 de lei (este 100% compatibila cu cea care a fost pe masina), am montat-o, deja motorul numai facea atat de mult zgomot, si mergea binisor azi din pacate iar sa incalzit motorul si cand a trecut de 90 ..... acum nu imi mai apare nici o eroare, nimic!
Acu 2 saptamani am vazut ca aveam in vasul de expansiune ceva ciudat un fel de "grasime"(un fel de lichid galben, gros), l-am dat jos l-am curatat bine am pus antigel nou etc.
Nustiu ce sa ii mai fac.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR