Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • Ionut.Patrascu

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Pai fac naveta si acum cu auto-stop si ma rupe la bani si la oboseala dimineata la 4 ... seara la 4 ( ma rog nu conteaza detalii de gen ) eu vreau atat sa-mi mai scot din oboseala si din banii care ii dau zilnic( 4 persoane .. 60-70 lei fara mancare deci la saptamana iese undeva la 300 lei + daca mai lucrez si cate un weekend .. asta tot incer eu sa zic banii astia care ii cheltui intr-o saptamana fac un schimb + inca ceva nu ?
Skip ads

  • XEP
  • Suspendat
  • 204 mesaje
  • din 19 Jun 2012
  • Astra 2005 Z16XEP
  • Buzau
  • XEP

  • Mesaje scrise: 204
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Lasa Passatul are deja o vechime (aproape 14 ani ) si iti garantez ca lunar vei schimba cate ceva la ea. Este o masina scumpa la intretinere in deosebi suspensia ( si e si urata Smile) vechitura)
Grija mare la ce alegi , nu prea pari sa ai cunostiinte multe despre masini. Cauta un Opel , pe asta il repara toti si il cunosc toti.
Ti-am mai zis 1.7 alegerea cea mai buna.
La achizionare grija mare la :
-volanta
-turbosuflanta.
- injectoare.
-si incarcarea ... deh mostenire de la Isuzu .. alternator Hitachi . (punte de diode boala lor ).
Daca astea sunt ok legat de motor nu o sa ai alte probleme.
  • seftaka

  • Mesaje scrise: 1,184
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Sper ca te-ai lamurit! Fii realist, nu exista afaceri buna la masini, cum poate vor sa te pacaleasca unii samsari, adica 2004 sau 2001 si 150 000, si un pret mic! Sfatul meu este urmatorul, daca nu dispui de bani suficienti, sa iei un opel in stare buna, sa-i faci o revizie ulterior, cel mai bine pentru bugetul e sa mergi pe un logan mcv vreak, sau megane break, daca nu suporti dacia! Nu mai sariti ca sunt proaste, eu merg cu Duster, de vreo 60k km, nu e al meu, deci il forjez, si nu are nici o problema la motor, suspensie etc!
  • costicimpy

  • Mesaje scrise: 326
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Ionut, am tot citit discutii din topicul tau, sfatul meu este decat sa iei un astra H obosit in 4000e mai bine cauti un prim proprietar de astra G 2004-2007 care a intretinut masina. (asta daca iti place G-ul cum arata)
Ia in calcul ca daca vei face naveta zilnic cu ea va necesita si diverse reparatii care la H sunt cu mult mai scumpe decat la G unde le gasesti la preturi de nimic in mai toate centrele de dezmembrari.
Ca si motorizare iti recomand 1.7 de 101 cai daca a fost intretinut si are motorul in toate mintile va merge multe sute de mii fara reparatii majore, iar bubele lui sunt destul de bine cunoscut peste tot, mai ales aici pe forum.
Tot ce am spus a fost din experienta personala inaite am avut G de 1.7 pe care l am vandut acum un an la aprox. 300 000km, si merge si in ziua de azi fara probleme am fost fff multumit de el si eu tot naveta am facut cu el si tine cu casa la consum. Acum am un H tot 1.7 din 2008 care este ok, dar sincer nu mi se pare mai fiabil ca G-ul, din multe puncte de vedere: consum, intretinere,filtru de particule, electronica multa care genereaza mici probleme dese, contacte imperfecte si piesele scumpe.
Parerea mea ca un astra G hatchback este ideal pentru naveta si sa sti ca mai poti face si treaba cu el daca rabbatezi banchetele spate intra un frigider fara probleme (probat de mine).
Skip ads

  • XEP
  • Suspendat
  • 204 mesaje
  • din 19 Jun 2012
  • Astra 2005 Z16XEP
  • Buzau
  • XEP

  • Mesaje scrise: 204
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Daca ai cunostiinte despre masini la 4000-4400 gasesti Astra H bun. Daca n-ai habar poti sa dai si 5500 pe una din 2005 si sa fie praf...
Fie vorba intre noi ... Astra G este caruta la capitolul comfort fata de Astra H plus ca fiind generatie veche (15 ani de la lasarea modelului ) ii lipsesc multe.
Daca vrei cea mai ieftina masina la intretinere i-ati un Cielo cu GPL. Mai ieftin decat asta la reparatii n-ai sa gasesti.Nu prea are ce sa se strice la el ... motoare sunt antice Smile) (25 de ani) iar piesele au pret de nimic.
Alta optiune ar fi Logan + GPL iarasi foarte rentabil per total.
Daca ai banii , uita-te pe net gaseste una care iti place , ia un mecanic priceput cu tine si aia e .Daca stai sa te gandesti si sa intrebi in stanga si in dreapta pe unii care habar nu au de masini(ca deh romanu le stie pe toate dar nu face nimic cum trebuie Smile ) 90% sanse sa faci alegerea gresita mai pe romaneste teapa.
  • Ionut.Patrascu

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Stiu am avut ocazia sa iau un opel g caravan de pe forum de la noi dar totusi am optat pe o masina mai noua , nu cum ati zis voi cazane vechi nu zic ca nu merg g caravan-urile da am pe cineva care si-a luat unu si numai probleme a avut cu el ... de asta zic ca trebuie sa ai rabdare pana cand apare una si " pac "
  • Ionut.Patrascu

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2013

  • Mesaj Privat
seftaka a scris:Sper ca te-ai lamurit! Fii realist, nu exista afaceri buna la masini, cum poate vor sa te pacaleasca unii samsari, adica 2004 sau 2001 si 150 000, si un pret mic! Sfatul meu este urmatorul, daca nu dispui de bani suficienti, sa iei un opel in stare buna, sa-i faci o revizie ulterior, cel mai bine pentru bugetul e sa mergi pe un logan mcv vreak, sau megane break, daca nu suporti dacia! Nu mai sariti ca sunt proaste, eu merg cu Duster, de vreo 60k km, nu e al meu, deci il forjez, si nu are nici o problema la motor, suspensie etc!


la ce fel de mcv te referi si aici zic de motor diesel sau benzina ... am inteles ca au probleme alea dar nustiu exact tu stii ceva in detaliu vorbim in particular daca aici nu se poate asptept raspuns ?
  • Ionut.Patrascu

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2013

  • Mesaj Privat
dar ce ziceti de un logan berlin 1.2 gpl 2011 chel de ala care se dadea la rabla ?
Skip ads

  • Ionut.Patrascu

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2013

  • Mesaj Privat
http://www.autovit.ro/opel-astra-C30366742.html salut inca o data inca o masinuta..
  • costicimpy

  • Mesaje scrise: 326
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2007

  • Mesaj Privat
sa fi convins ca are minim. 300k km in 7 ani in Germania.
si cu cat o fi luat-o "negustoru" de acolo?
  • Ionut.Patrascu

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Am inteles ca o masina acolo gen asa o poti lua cu 2800 maxim 3000
  • XEP
  • Suspendat
  • 204 mesaje
  • din 19 Jun 2012
  • Astra 2005 Z16XEP
  • Buzau
  • XEP

  • Mesaje scrise: 204
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Pai masina are aer conditionat nu climatronic. Jantele sunt pe 15 inch, adica tinuta de drum oribila are 80 cp.. . Nu va mai stresati atat cu km... am vazut Astra H din 2011 cu 170 000 km si una din 2008.cu 370 000.km. Ambele impecabile. Vrei o masina cu km reali? pleci in germania o iei de la proprietar si platesti 2000 de euro in plus fata de una cu 250 000 din tara.
Skip ads

  • Ionut.Patrascu

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2013

  • Mesaj Privat
XEP arata-mi si mie masina cu 101 cai ca eu juram ca asta are ... da-mi o poza la motor ... sa vad ..
  • Asgard

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2011

  • Mesaj Privat
XEP a scris:Vrei o masina cu km reali? pleci in germania o iei de la proprietar si platesti 2000 de euro in plus fata de una cu 250 000 din tara.


Omul a zis ca o vrea la un maxim 4000 euro sau undeva pe acolo cu o diferenta foarte mica, pentru el nu se merita sa faca drumul pana in germania ca sa ia o masina sub 8mii euro.

La un calcul scurt drumul dus intors (motorina/rovinieta/taxe autostrada/asigurare) + mancare + cazare + acte germania te costa intre 1000-1500 euro cat sa dea pe masina ca sa fie convenabil ? unde mai pui si faptul ca ajuns in romania alti bani alta distractie cu inmatricularea adica inca vre-o 1000 euro Smile
  • vlad-OPC

  • Mesaje scrise: 1,080
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2011

  • Mesaj Privat
costicimpy a scris:sa fi convins ca are minim. 300k km in 7 ani in Germania.
si cu cat o fi luat-o "negustoru" de acolo?


Cam 8 ani are ... prima inmatriculare 08/2005 cica scrie , iar de km nu mai zic nimica... mergea un mos pana la magazin si inapoi acasa, doar in weekend Evil or Very Mad
  • Ionut.Patrascu

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Asta iti zice toata lumea ... e tinuta in garaj masina a fost a unui mos de vre-o 50 de anii ... hai nene ma lasi zi ce masina si nu te mai da pe langa coada....
  • opel_s

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2007 z16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Asgard a scris:
XEP a scris:Vrei o masina cu km reali? pleci in germania o iei de la proprietar si platesti 2000 de euro in plus fata de una cu 250 000 din tara.


Omul a zis ca o vrea la un maxim 4000 euro sau undeva pe acolo cu o diferenta foarte mica, pentru el nu se merita sa faca drumul pana in germania ca sa ia o masina sub 8mii euro.

La un calcul scurt drumul dus intors (motorina/rovinieta/taxe autostrada/asigurare) + mancare + cazare + acte germania te costa intre 1000-1500 euro [b]cat sa dea pe masina ca sa fie convenabil ? [/b]unde mai pui si faptul ca ajuns in romania alti bani alta distractie cu inmatricularea adica inca vre-o 1000 euro Smile


..,daca tu dai banii aia pe ...ce-ai zis, atunci, te rog anunta-ma si pe mine daca mai ai de gand sa mergi in Germania....de banii aia te ajut bucuros, eventual daca mai ai si ceva cunostinte dispuse sa plateasca banii acestia pentru deplasarea lor...om ma fac...Smile
  • vlad-OPC

  • Mesaje scrise: 1,080
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Stiu Ionut, am auzit si eu cand cautam o gramada de vrajeli, inclusiv de la domnisoare si doamne daca auzeai ce vraja aveau ... rusine ! Inca vad pe Autovit chiar Acum ! pe unu cu H-ul lui "impecabil" care inca o are de vinzare pe net, dupa 2 ani !
  • Asgard

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2011

  • Mesaj Privat
@ vlad-OPC : pentru unul care nu a mai mers in germania dupa masina cam pe acolo iese cu banii, insa pentru cineva care a facut /face treaba asta clar iese pe la jumatate ca sa nu mai zic daca pleaca cu platforma Wink cunoastem.
  • XEP
  • Suspendat
  • 204 mesaje
  • din 19 Jun 2012
  • Astra 2005 Z16XEP
  • Buzau
  • XEP

  • Mesaje scrise: 204
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2012

  • Mesaj Privat
In Ardeal se aduc cate 5 masini odata pe platforma Smile ... fiareeeee vechiii viiindeeeeemm Smile))).
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR