Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • Ionut.Patrascu

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Salut tuturor am si eu nevoie de ajutorul vostru problema e in felul urmator : Eu fac naveta la Iasi in fiecare zi si fac aproximatix 100 km pe zi si as vrea sa ma ajutati cu urmatorul lucru : vrea sa imi achizitionez o astra h break dar nustiu exact ce motorizare 1.7 sau 1.3 imi trebuie un consum mic pentru naveta dar si spatioasa ca mai am casa la tara si imi trebuie ... si as vrea care aveti , ati avut sa ma ajutati cu niste pareri de consum si ce imi recomandati ?! multumesc mult ! astept pareri cat de repede daca se poate
Skip ads

  • oldstylenosmo

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2012

  • Mesaj Privat
1.3 este un motor mult mai bun decat 1.7.Vorba auzita din gura mai multor mecanici.Din proprie experienta, motor de 1.7 luat de la 0 km (in prezent 70k km) nu am nicio problema in afara faptului ca si-a schimbat sunetul si are o fluctuatie mecanica, nu electrica(O problema consacrata cu ceasurile de bord).Un prieten, are pe h break motor de 1.3 si este foarte multimit atat de consum cat si de fiabilitate.Nu stiu daca te-am incurcat sau te-am ajutat.Asteapta mai multe pareri.Succes.O seara buna
  • Ionut.Patrascu

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Multumesc voi tine cont o seara buna
  • XEP
  • Suspendat
  • 204 mesaje
  • din 19 Jun 2012
  • Astra 2005 Z16XEP
  • Buzau
  • XEP

  • Mesaje scrise: 204
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Deci pe Astra H alegerea ideala pe ramura diesel este motorul de 1.7 .
Destul de problematic Z13DTH-ul , provenienta sa este italiana mai exact Fiat. Distributia este pe lant la 1.3 dar atentie ca asta se schimba la 150 000 km deci avantajul distributie pe lant pica. Ca performante este puturos chiar daca are 90 CP n-are cuplu deloc pana in 2300 rpm te rogi de ea , plus ca cele 6 trepte eu nu le vad rostul. Plus foarte multe probleme pe care nu le enumar aici.
Dupa parerea mea cel mai echilibrat motor pe Astra H este Z17DTH (cel de 101 CP) consum/peformante/costuri exploatare. Provenienta este germana iar motorul asta este cam la a 4-a generatie , a fost imbunatatit permanent si multe din probleme remediate.Ce este oarecum deranjant la Z17DTH este zgomotul ,nu prea este rafinat ca 1.3-ul.
Ca sfat evita filtrul de particule.
P.S. Daca vrei un motor foarte-fiabil Z18XE + GPL este alegerea ideala . Consumul este cam la fel ca la un Diesel per km dar probleme foaaaaarte putine spre deosebire de diesel.Chiar si Z16XEP plus GPL este alternativa mult mai buna fata de diesel.
P.S. 2 a cam trecut vremea de cand motorina era mult mai ieftina ca benzina ... plus ca CDTI-urile astea nu prea vor motorina "de la sant" Smile.
Skip ads

  • george_eu25

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A1.7 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Subscriu la ce spune @xep,mai ales legat de motorizare,dar....La ce ai tu nevoie 1.3 e perfect!Are filtrul de particule care e o mare problema in general,dar cum tu mergi foarte mult afara din oras nu cred ca o sa-ti faca vreo pproblema!La consum,daca o iei pentru carat sau daca merg mai multi in masina o sa ajungi cu 1.3 la un consum de 1.7,asa ca daca mergi doar tu sau inca o persoana la fel e foarte econom motorul de 1.3.La fel si cu viteza....Daca ai mers sportiv uita de 1.3,in schimb daca esti un sofer cu un stil mai batranesc e foarte bun!
Toata lumea zice ca 1.7 e motorul ideal pe astra h sau g,dar in cazul tau eu unul as merge pe 1.3,asta la diesel.
Pe benzina eu m-as baga la un 1.4 twinport cu sau fara gaz,tu decizi!Am mers cu un astra g cu motor din asta si chiar mi-a placut cum s-a comportat masina!
  • Asgard

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Si eu iti recomand motorul de 1.7 CDTI, poti vedea ce "probleme" am avut cu ea pana in prezent (94500 km) in linkul din semnatura mea.
Din cate am inteles vrei break, si daca alegi o astfel de masina clar vei mai cara cu ea, implicit vei avea greutate pe masina iar din punctul meu de vedere motorul de 1.3 este prea mic, prea lenes. motorul de 1.3 e bun pentru masinile din gama corsa nicidecum pentru un break astra.
motoarele de 1.3 si 1.9 sunt facute de fiat iar 1.7 este de isuzu
  • ciotic

  • Mesaje scrise: 253
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Oct 2009

  • Mesaj Privat
buna recomandarea lui @xep, dar cu o mica adaugare: la z17dth volanta este cu masa dubla si turbina cu geometrie variabila; eu recomand un z17dtl, cel putin din privinta celor 2 componente care costa al dracului de mult.
  • Ionut.Patrascu

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Multumesc mult insa as mai avea o intrebare , imi recomandati sa ma duc la nemti sa o aduc ?!
Skip ads

  • Asgard

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2011

  • Mesaj Privat
acum depinde de ce bani esti dispus sa dai insa avand in vedere banii pe care ii cheltui cu drumul, actele si inmatricularea nu prea este de recomandat (nu se merita din punct de vedere al banilor). Mai bine pierzi putin timp cu cautarea la noi ca sa nu mai vorbim de faptul ca din germania o vei lua cu cel putin 150.000 km
  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Asgard a scris:acum depinde de ce bani esti dispus sa dai insa avand in vedere banii pe care ii cheltui cu drumul, actele si inmatricularea nu prea este de recomandat (nu se merita din punct de vedere al banilor). Mai bine pierzi putin timp cu cautarea la noi ca sa nu mai vorbim de faptul ca din germania o vei lua cu cel putin 150.000 km


Dar in Romania, aceiaisi masina ca prin miracol va avea 87k km Twisted Evil
Mai bine una din Germania cu 200k km decat una rulata in Ro cu 100k km rupta din toate incheieturile.
  • Asgard

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2011

  • Mesaj Privat
depinde de la cine o iei, spre exemplu eu vreau sa imi schimb masina insa anul asta slabe sanse deoarece am alte prioritati (sa termin de achitat apartamentul) insa in vara urmatoare vreau sa imi nou noul astra 1.7 CDTI echipare cosmo, pana atunci actuala masina (vezi in semnatura) va avea probabil in jur de 115.000 km insa nu vei avea de bagat in ea niciun leu cu exceptia actelor.
Eu am cumparat masina pe la 41mii insa timp de o luna cred ca am vazut toate astrele ce erau la vanzare in Bucuresti pana sa o iau pe asta....

PS: una peste alta in momentul in care cumperi o masina mai conteaza si atentia la detalii dar si faptul ca trebuie sa ai multa rabdare Wink
  • Ionut.Patrascu

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2013

  • Mesaj Privat
am ceva timp de cand tot caut dar nu eram hotarat exact ba opel astra ba passat insa mna si eu sunt deacord cu ideea sa o aduc din afara cu drumurile noastre...
Skip ads

  • Ionut.Patrascu

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2013

  • Mesaj Privat
eu cu 4 mii vreau sa o am in spatele blocului


Ultima modificare facuta de Ionut.Patrascu la Vin 23 Aug, 2013 9:54 pm
  • Ionut.Patrascu

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2013

  • Mesaj Privat
http://www.autovit.ro/opel-astra-C30355384.html ceva in genu asta ma tot invart ..
  • kinderasu

  • Mesaje scrise: 1,613
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2011

  • Mesaj Privat
1.7
am eu 1.3 si numa probleme face
  • ciotic

  • Mesaje scrise: 253
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Ionut.Patrascu a scris:http://www.autovit.ro/opel-astra-C30355384.html ceva in genu asta ma tot invart ..


din anuntul acela eu vad doar antigelul sub nivel:) deci un semn ca masina ar avea ceva mici probleme ori cu furtunele ori cu pompa de apa.....
  • XEP
  • Suspendat
  • 204 mesaje
  • din 19 Jun 2012
  • Astra 2005 Z16XEP
  • Buzau
  • XEP

  • Mesaje scrise: 204
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Ionut.Patrascu a scris:http://www.autovit.ro/opel-astra-C30355384.html ceva in genu asta ma tot invart ..

Pai uite referitor la anuntul asta ar fi din start cateva mici probleme:
-Motorul ala nu este Z17DTH (101 CP) ci este Z17DTL (80 CP) .Partea de admisie de dupa debitmetru trebuie sa fie din flexibil specific Z17DTH.
-Ambii ochelari + aripi stanga dreapta (suportul de tabla pe care vine farul) sunt inlocuite, in schimb traversa superioara e originala (dupa stante). iar dupa nuanta vopselei probabil a fost reparata destul de ieftin. Vopseaua cu pigmenti de fabrica este destul de scumpa.
Lipsa literelor de pe hayon iarasi pune semn de intrebare... in general cand lovesti o masina ii iei hayon la mana a 2a si de cele mai multe ori ...nu prea gasesti cu motorizare care trebuie asa ca se prefera logic sa le scoata.
Parerea mea ... masina de samsar.
Masina are deja 8 ani este imposbil sa nu fie lovita in anii astia dar oricum chiar daca a fost lovita nu este problema dar sa fie reparata bine sa nu cada vopseaua de pe ea dupa 6 luni sau cu aripi gen foaie de hartie la 120 RON...
Apropo un Astra H din 2005 luat personal din Germania cu 150 000 km REALI te va ajunge cam 7000 E ...la noi n-ai sa gasesti masina adusa cu mai putin de 250 000 km de aici si preturile muuult mai mici in tara. Junghiuri ...si dupa aia injuri ca se strica una alta.. dar saraca masina poate bate la 350 000 km reali.
  • vlad-OPC

  • Mesaje scrise: 1,080
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Lumea inca viseaza la masini din 2005 cu sub 150k km? Tot ce ar fi de la nemti cu sub 100k km facuti reali, nu are cum sa coste 4000 in veci vecilor. In tara sunt masini destule care sunt ingrijite spalate si parfumate si sub 200k km facuti prin tara , la preturi decente, doar ca trebuie umblat oleaca. Si evident nu la 4 mii Embarassed

On topic: Cred ca un 1.7 e mai usor de gasit in stare buna
  • Ionut.Patrascu

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Toata lumea zice de 7 mii dar nu cred ca ii chiar pretul la o masina din 2004-2005 am inteles ca cu 3 jumate o iei de acolo .... chiar si mai ieftin de atat de mult bani ?!
  • Ionut.Patrascu

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2013

  • Mesaj Privat
si in orice caz 200.000km in Germania nu se compara in veci cu 200.000 in Romania la ce drumuri avem ..
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR