Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • Mari-rds

  • Mesaje scrise: 481
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Buna seara . Si eu ca si multi dintre voi aveti probleme cu actuatorii de la usi, in speta nu mai functioneaza sau functioneaza cand doresc .

Problema asta eu am avut-o pana azi la ambele usi din fata, se deschideau din telecomanda cand doreau ele, iar in cea mai mare parte a timpului trebuia sa invart cheia in yala, dupa care sa deschid manual in dreapta .
Aveam actuatoarele de cateva zile iar azi m-am hotarat sa le schimb si sa impartasesc si cu voi aceasta experienta, poate va e utila .
In primul rand, verificati ca nu cumva problema sa fie generata de manunchiul de fire, dintre stalp si usa care datorita timpului firele se sectioneaza, si astfel nu mai functioneaza fie inchiderea centralizata, fie boxa / lumina ambientala / geamul electric .

Poze nu am reusit sa fac, fiind singur dar pentru cine doreste sa schimbe actuatoarele fata, fie stanga sau dreapta il pot ajuta cu raspunsuri competente. Eu m-am lovit si de anumite probleme ce puteau fi ocolite fara a-mi da batai de cap, de aceea va stau la dispozitie, chiar si telefonic pentru a putea schimba actuatoarele.

In principiu, negru pe alb: se da fata de usa jos, se dezlipeste izolatia fonica , se scoate manerul de deschidere a usii de pe tija, se scoate mufa din actuator .

In lateral, dar pe interior se va vedea un surub torx + 10 care tine tija pe care coboara geamu . Geamul trebuie sa fie ridicat, se desface acel surub dupa care se baga mana in usa si se trage de tija care va iesii afara .
Se desface surubul ce tine actuatorul interior pe care se apasa pentru a inchide usa din interior, dupa care se desfac cele 3 juruburi cu torx de 30 care tin actuatorul .
Dupa care veti vedea ca (doar la usa stanga) actuatorul inca sta fixat intr-o tija, care permite deschiderea masinii cu cheia . Acea tija este tinuta de o bucata metalica prinsa in 2 suruburi de 10 in spatele manerului exterior al usii .

Se desfac acele 2 suruburi si se scoate actuatorul, cu tot cu butucul usii afara . Se inlocuieste actuatorul defect iar instalarea se face in ordinea inversa .

De mentionat, geamurile stau pe masina, nu se dau jos !

Ca scule necesare: Surubelnita stea, torx de 30 , tubulara cu prelungitor de 10, surubelnita minus, actuator .

Timp de lucru: aprox. 45 min , singur .

Tel pt nelamuriri: 0768647366 .

Sper sa fac si cateva poze in zilele ce urmeaza .
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR