Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • Uziwood

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2013

  • Mesaj Privat
In primul rand, vreau sa va salut pe toti.
In al doilea rand, am o intrebare/problema. Din cauza unei avarii am fost nevoit sa schimb unul dintre farurile originale si m-am ales cu o chinezarie care face condens mereu si care ma deranjeaza destul de tare. Acum as vrea sa imi schimb ambele faruri si am dat peste aceste modele care imi plac: 1, 2.
Intrebarea mea este daca se pot folosi cu becuri normale, deoarece nu vreau sa montez xenoane pentru ca nu vreau sa am probleme la ITP sau sa deranjez in trafic. Sau daca nu, ar fi bine primite si niste recomandari privind modele de faruri, sau credeti ca ar trebui sa imi iau o pereche de faruri originale si gata?
Multumesc.
  • CV50NIK

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Tigra 1996 X16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Se pot folosi si cu becuri normale, oricum o sa lumineze mai bine decat celelalte faruri, dar cu timpu eu cred ca tot ai sa pui xenon, asa am gandit si eu la inceput si acum am xenon si nu cred ca deranjez pe cineva ca nu am primit blitzuri. Chestia e ca daca o sa folosesti mult faza lunga o sa ai probleme cu plasticul farului, mie mi sa incalzit pana mi sa facut in fata becului o galma cat un bob de fasole.
  • katalin.r

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2012

  • Mesaj Privat
De banii aia gasesti faruri noi cu lupa Hella originale (e adevarat, nu din magazin dar de la oameni care vand si sunt de incredere) si practic ai mare parte din sistemul original de xenon cum e cel din fabrica (farul cu lupa e baza, daca mai ai si spalator de far cumva-necesar dar nu obligatoriu din punct de vedere practic zic eu-si iti faci un reglaj la service sa nu bata prea sus atunci poti pune xenon linistit). Si eu tot dupa faruri cu lupa aftermarket ma uitam dar mi-am dat seama ca astfel de faruri, pe langa aspectul de "bemveu" nereusit sau "audi de vitan" nu se compara cu ce scoate Hella pentru echiparea din fabrica (matuire rapida, nu scapi de condens, etc).
Din ce am aflat halogenul pe astfel de faruri cu lupa bate mai prost decat pe cele cu oglinda originale. Asa ca daca vrei halogen ia Hella original cu oglinda. Daca vrei xenon ia Hella original cu lupa. Eu inca strang bani pt cele din urma. Bafta
  • Uziwood

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspunsuri.
Xenon nu vreau sa pun in niciun caz, prea multa bataie de cap, din ce am inteles trebuie si omologate la RAR.
Ma poti indruma catre cineva care vinde faruri hella katalin? Eu nu gasesc niciunde pentru astra h, doar g. Mersi.
  • katalin.r

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Se gasesc pe la multe magazine, spre exemplu http://www.autoeco.ro/piese-...70-CP-art-868092/
sau http://www.epiesa.ro/far-ope...11757/art-976814/. Poti incerca si pe okazii, am vazut ca sunt si acolo faruri sh originale la preturi bune
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR