Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • schija

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2013

  • Mesaj Privat
An un suport la motor (Z14XEP) poziþionat între motor ºi tamponul din dreapta care este sudat ºi din aceastã cauzã se transmit vibraþiile la caroserie. Am cãutat pe net acest suport dar am gãsit orice, mai puþin suportul respectiv. Aº dori sã mã ajute cineva cu denumirea exactã a acelei piese. Petru asta voi adãuga fotagrafia unde piesa respectivã este marcatã cu X de culoare roºie. În speranþa cã voi gãsi rãspuns vã mulþumesc anticipat.
  • CSN

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1999 X12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Ceea ce ai marcat tu in poza, este un element de imbinare intre suportul motor (cu rol de amortizor ) de pe lonjeronul masinii si blocul motor. In blocul motor este prins in 3 suruburi mai lungi de aproximativ 15 cm, si de tamponul de pe lonjeron in alte 3 suruburi. Chiar daca este rupt si sudat, el nu are nici un rol in amortizarea vibratiilor. Ceea ce trebuie sa schimbi, este tamponul de pe lonjeron. Vezi ca mai este unul in partea stanga jos (in fata motorului). Incearca la dezmembrari, e posibil sa se potriveasca de la o motorizare asemenatoare cu a ta. Si nou daca ai gasit cred ca o sa coste cat nu face . Daca il schimbi pe cel cu tampon de cauciuc, mai bine nou, cel la mana a doua o sa il iei tot cu cauciucul imbatranit si trecut de vreme care nu o sa aiba o viata prea lunga.
  • schija

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Mulþumesc pentru rãspuns.
ªtiu cã vibraþiile nu se transmit de acolo. Când am scimbat cutia de viteze pentru cã sãrea din treapta 5 având sincronul ºi sincronizatorul uzate mecanicul mi-a spus cã nu avea ºurubul de la tampon din spate. Omul mi-a pus ºurubul la tampon ºi de atunci am vibraþii ºi zgomot în maºinã. Când am dat un pic de probã acel ºurub jos au dispãrut vibraþiile. La montare ºurubul nu intrã decât dacã este forþat un pic motorul cu o rangã (nu vine gaurã pe gaurã). Mã gândesc cã acel elemnt de îmbinare nu a fost sudat corect ºi datoritã lui motorul este puþin înclinat forþând tampomul de la cutie care de altfel este în stare bunã.
  • remus.claudiu

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2014

  • Mesaj Privat
pentru a nu spama toate topicurile, o sa da vau un link catre un topic deja deschis. am o piesa cazuta si nu stiu de unde e..in speranta ca ma elucidati si pe mine, aruncati o privire va rog
https://www.clubopel.com/vie...5681&start=20
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR