Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • ichimcornel

  • Mesaje scrise: 653
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Salutare. Vreau sa va intreb daca stiti careva care sunt diferentele dintre Vectra B y20dth si Alfa Romeo 156 1.9 JTD si respectiv Fiat Stilo 1.9 JTD, doar intre diesel. Care ar fi cea mai buna. Precizez ca nu in Romania intentionez sa circul cu ea,ci in Italia.
Pe mine ma intereseaza consum,sprint de pe loc(nu cu fum chestii destea,doar sa fie rapid,cel putin mie la y20dth pana la 2500 RPM mi se pare prea puturoasa),intretinere.aspectul acolo fiecare masina are atuurile ei.
Am condus vectra b y20dth remapat dar nu ma impresionat deloc sub 2500 RPM,dupaia intradevar merge bine, si am condus una care e extrem de bine intretinuta, proprietarul o are cam din 2006. Cosum 5-5.5 %. Aici vreau sa fac comparatia cu motorul stock de 101 hp.
Am condus Stilo 1.9 JTD 116hp ,intradevar diferenta au simtit-o automat,chiar si de la turatii mici te baga mai repede in scaun,intra cred mai repede turbo. Fata de y20dth mi-a placut mai mult cum a reactionat Stilo. La Stilo consum mediu cel putin la care am condus eu era de 4.5-5%. Era un Stilo cu trapa panoramica din Italia si acela foarte bine intretinut.
Despre Alfa Romeo 1.9 JTD 115-116 din vazute pe net, chiar nu stiu nimica, nu am condus niciodata. Ce ma atrage foarte mult la acest model e bordul, care e demential.
Daca a-ti avut cumva onoarea sa le conduceti pe toate 3,care va placut mai mult?
Skip ads

  • azz
  • Suspendat
  • 858 mesaje
  • din 28 Jun 2011
  • Vectra 1996 X20XEV
  • Olt
  • azz

  • Mesaje scrise: 858
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Daca nu ma insel, motorul de pe stilo o sa il gasesti si pe alfa romeo.
Am un prieten care are un alfa romeo 147 cel cu facelift, are motor de fiat 19 jtd m-jet dar are 150 de cai pe el.Nu prea am mers mult cu ea dar dupa 2500 se infige bine, pana in 2500 nu ma impresionat nici pe mine dar cand intra turbina se simte.Nu am apucat si nici nu mi-am permis sa ii dau cum ii dau la a mea pentru ca este masina unui prieten, este foarte intretinuta, in comparatie cu mortaciunea mea nu am vazut cei minim 14 cai in plus de ii are cu toate ca eu ma gandesc ca ma face la un demaraj.
1.9 jtd cred ca e cel cu 8v si 113 cai din cate am vazut.
Eu dintre toate trei as alege Alfa doar pentru motorizare, interiorul..... bordul ala care are pielea de seamana cu un jmilgher foarte gros nu e chiar asa super dar este peste cel al Vectrei si ca material si ca design tot interiorul, exteriorul este discutabil, eventual un kit GTA si iar este peste Vectra B.Cu toate ca am vectra b Smile
De ales intre fiat si alfa au acelas motor deci diferente mari nu sunt, acum depinde ce te atrage pe tine.
  • ichimcornel

  • Mesaje scrise: 653
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Pai fiecare dintre cele 3 ma atrag:
-Vectra B: am avut 2 pana acuma,foarte impresionat din aproape toate punctele de vedere,inafara de sprintul acela, care ma dezamagit la y20dth. Atuuri sunt nenumarate,pe langa faptul ca la Vectra B ma pricep cat de cat atatat la partea mecanica cat si electrica,nu trebuie sa merg repede la mecanici,care dincolo nu sunt chiar asa de ieftini.Ca aspect exterior Vectra B imi place cel mai mult.
-Stilo: faptul ca are sprintul mai vioi,te scoate mai usor din intersectii,trapa panoramica, care te lasa fara cuvinte, stateam noaptea cu trapa deschisa si era o priveliste de te lasa fara cuvinte. Ce nu mi-a placut la Stilo, este ca daca ai bateria pe terminate nu mai ai servo, stiu ca ii sa terminat bateria si pana nu a schimbat-o faceam muschi cand conduceam. Sunt mult mai sensibile decat vectra b daca intervine mana omului nespecializat,am inteles ca au un computer,body ...(i-am uitat tot numele) si daca de exemplu iti instalezi diferite chestii aftermarket poate sa iti de-a dupaia erorii in acel computer si sa genereze diferite probleme,asta din ce am fost citit de pe forumul de la fiat.
-Alfa: bordul,consola cu climatronicul e super,interiorul e mult mai placut ca la o vectra b,aici fac comparatie cu cele din piele, insa la manevrabilitate,intretinere chiar nu stiu nimica. Ca minus as zice aspectul exterior, nu este unul asa atragator, dar nici urat nu e.
  • azz
  • Suspendat
  • 858 mesaje
  • din 28 Jun 2011
  • Vectra 1996 X20XEV
  • Olt
  • azz

  • Mesaje scrise: 858
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Tu sti mai bine ce iti place.
Prostia e ca trebuie sa cantaresti bine motorizarea si partea electrica, pt ca daca cunosti opelul destul de bine esti mai castigat decat sa cumperi o masina mai sprintena nitel dar cu cine stie ce probleme la care cu greu o sa le dai de cap singur.
Eu pentru un senzor ax came ars am mers 1 an cu consum mare, putere mica, nici un mecanic nu stia ce are pana cand m-am documentat bine si am remediat singur defectul.
Interiorul este mai reusit si cel fara piele, mie unu imi place.
Ca aspect daca ma uit la i500 si la 156 gta, gta-ul castiga detasat, 156 simplu nu prea ma incanta, ca sa nu mai vorbim de motoare identice ca cilindree la care alfa e mai buna.
Acum tu decizi, sunt bani tai.
Skip ads

  • ichimcornel

  • Mesaje scrise: 653
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Pentru motorizare ar picat din start y20dth, intra prea tarziu turbo, eventual daca s-ar putea face ceva sa intre mai repede. As lua doar din simplu fapt ca imi place cum arata si cunosc modelul,as iesi mai ieftin cu reparatiile.
Afla 156 gta nu imi dau seama care,m-am uitat pe net dar nu stiu exact care e, arata o gramada de modele, daca e sa iau alfa ar fi urmatorul model
Sper cat de curand sa am ocazia sa le conduc pe fiecare si atunci va urma decizia.
  • timica

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Italia
  • Masina: Astra OPC 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Salut. Cu vectra b nu am avut ocazia sa merg dar am avut o astra g caravan tot cu acelasi motor y20dth si adevarul este ca pana pe la 2300 este cam lenesa iar dupa ce intra turbina cam brusc (in cazul meu) te baga bine in scaun. Eu am schimbat toate cele 3 electrovalvule care fac vacum si masina se comporta mult mai bine si pana sa atinga cele 2300 de ture. Cu fiat stilo si alfa de 1.9 jtd am mers cam la o luna cu cate una. Pe stilo cum ai spus si tu, exista foarte multa electronica si mi se pare un pic cam sensibila. Motoarele sunt destul de rezistente si fiabile atat timp cat le schimbi ulei si filtre la timp. Pe stilo acest motor consuma o idee mai putin decat pe alfa fiind o masina mult mai usoara. Daca te gandesti sa achizitionezi una cauta model mai nou sa fie motor jtd M-jet, au un consum mai scazut de carburant. Un pic micuta masina, pasagerii din spate stau decent ( 2 persoane), iar portbagajul sa nu te astepti la cine stie ce. Am vazut la multe stilo-uri bara spate este neagra pe langa esapament, deci mai da si niste fum.Alfa 159 cu face-lift cum ai atasat poza este chiar foarte atragatoare si din punctul mee de vedere. Mi sa parut o idee mai econimica astra decat alfa si cam atat. Cum sta pe curbe, demarajul, comfortul, calitatea interiorului la alfa este ceva mai ridicat decat la astra (atentie nu vectra-nu am avut vectra b asa ca nu stiu cum este). La piese nu este foarte scumpa asta daca ai de gand sa stai in italia. Ca orice masina au si minusurile lor. Alfa spre exemplu se devalorizeaza foarte repede, deci la o revanzare ai sa ai cam mult de pierdut. Si lista poate continua. Sfatul meu este sa mergi tot pe o vectra 2.0 dth. Daca o sa fie alfa neaparat modelul cu facelift si sa fie M-jet. Trebuie sa te gandesti bine si ce ai de gand sa faci cu masina respectiva. Daca ai vreo intrebare nu ezita sa intrebi, poate te pot ajuta. Numai bine
  • ichimcornel

  • Mesaje scrise: 653
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Pai la Vectra B y20dth ma deranjeaza demarajul,e prea lenta, la un moment dar chiar am vrut sa imi cumpar si in tara y20dth si am fost sa vad o masina in zona mea si cand am condus prima data mi-a lasat un gust amar, dupaia aflasem ca era cam pe duca debitmetru parca, era cu mine un prieten care avea acelasi tip de masina si a condus-o si el. Intradevar dupaia am condus-o si pe a lui si se vedea diferenta, mergea excelent, dar sub 2500 e cam lenta si masina acelui prieten are facuta si remapare. Chestia e ca aici majoritatea Vectra B y20dth sunt combi si nu ma prea atrage, plus ca piesele le gasesc mai greu. Poate daca eram in N Italiei gaseam mai multe.
Stilo daca as fi sa aleg ar fi doar daca are trapa panoramica, chiar daca e foarte sensibil acel model, mai ales pe partea electrica si la air-bag-ul pasagerului am inteles, stiu ca varamio si-a fost luat Stilo dintr-un magazin auto si dupa 4 luni i sa aprins becul de la air-bag si a trebuit sa inchida cu cheia air-bag-ul pasagerului. Trapa panoramica i sa dus si aia dupa ce a dus masina in RO, intradevar el nu e chiar atent cu ele.
Alfa daca e sa aleg,si probabil acela va fi, este doar modelul din poza de mai sus cu siguranta,chiar si modelul combi imi place cat de cat. Sunt multe care ma trag, exteriorul e mai atragator decat Vectra B, dotariile majoritatea sunt ca si la Vectra B, doar ca are in plus clima bizonala care e cireasa de pe tort si asta ma cam inebunit sincer. Daca va fi alfa va fi sigur 156, in rest altele nu prea din cauza ca vreau sa aiba si portbagaj asemanator cu Vectra B. Vreau ceva spatios pentru ca, cu masina se face RO-IT in fiecare an.
In ultimul timp m-am uitat foarte mult pe site-urile din italia de vanzari si gasesti mult mai usor o alfa decat opel,si piesele la italience si la un pret asemanator cu Vectra B. Iar o Vectra B care sa arate bine urca si aici pe la 2500 euro si mi se pare cam mult,deoarece daca e sa iau Vectra B vreau sa ii schimb neaparat bara fata si spate si atunci ies cu mult mai mult decat o alfa 156.
  • timica

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Italia
  • Masina: Astra OPC 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2013

  • Mesaj Privat
In italia stau si eu si stiu cum e cu preturile. Este normal ca aici sa gasesti mai multe alfe ca na doar e masina produsa de ei decat opelu-uri, dar dupa cum ti-am zis aici este un dezavantaj fiind foarte multe si cum alfa nu prea isi tine pretul ai sa ai de pierdut la revanzare. Asta e singurul inconvienent care l-am vazut eu. Cum am mai zis la piese preturile nu difera foarte mult, oricum sunt mai scumpe ca in tara Very Happy. Daca ai de gand sa faci RO - IT atunci pune mana si ia o alfa break (station wagon sa o dam in italiana Smile) ). Din experientele mele ce pot sa iti mai zic; am facut ro - it cu destul de multe masini. Astra break y20dth super multumit de ea. Am facut cu ea 4 drumuri de romania mereu cu remorca dupa ea in care imi aduceam motocicleta plus alte lucruri, deci destul de incarcata remorca. Pe autostrada in treapta 5 la 140 la ora aveam 3100 de ture, foarte economica. Cu un stilo din 2001 1.9 jtd hatchback 5 pers am plecat de la roma pana la venezia. Cand am coborat ....hmmm nu tocmai o impresie foarte buna. Dar masina e mica inghesuita deci nu prea otpima pentru o familie mai numeroasa. Mai mancacioasa mi sa parut decat astra. Cu o alfa 156 facelift am mers vreo 200 km cea mai mare distanta( stat in fata - mult loc la picioare ) dar era 1.8 benzina. Foarte comfortabila, silentioasa, dar mers foarte normal nu sportiv, consuma in jur de 6,5 - 7. 2 Persoane in masina si viteze de pana la 100 km/h. Acum am un opel astra h 1.9 cdti 150 cai, tot cu remorca face si el ro - it dar parca mai bine tragea motorul de 2.0 dth in rampa, ca asa pe drum drept fug toate. Very Happy asta e impresia mea sper sa te ajute.
  • ichimcornel

  • Mesaje scrise: 653
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Pai la station wagon m-am gandit si eu,doar mai depinde marca acuma, o sa vad ce decid. Inca tot stau si caut lucruri despre fiecare in parte. Apropo cat platesti bolul si asigurarea in IT la masina ta? Sti cumva si cum se procedeaza/ce se plateste in momentul in care cumperi de aici o masina si sa o transcrii pe numele tau?
  • timica

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Italia
  • Masina: Astra OPC 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Nu stiu cat se plateste bolul pentru ca am avut o masina golf 4 1.4 benzina si plateam asigurarea 2400 € pe an. Enorm pentru ca nu ma incadram in limita de varsta (am 22 ani acum) si pentru ca pleci de la ultima clasa a-14-a plateam de ma spargea. Am tinut masina vreo cateva luni apoi am dato si nu mi-a ajuns acasa de plata bolul. De atunci nu am mai tinut nicio masina in Italia cu nr de Italia. Si masina actuala tot pe ro o am inscrisa dar de vreo 2 ani de zile tot se dezbatea o lege care pana la urma de anul trecut este valabila. Daca ai acte (codice fiscal, rezidenta in it, buletin si card din ala de sanatate) nu ai dreptul ca masina daca este inscrisa in alta tara sa fie pe numele tau. Adica esti rezident in italia, iti iei masina cu numere de italia. Acum daca tu vrei sa cumperi din italia o masina fie ii faci pasaj de proprietate (sunt agentii ACI care se ocupa de asa ceva si costa in functie de KW masinii. Oricum costa destul de mult peste 300-350€) fie faci radiere pentru export tot la agentie ACI. Costa in jur de 100 € si apoi aduci masina frumos pe platforma in romania si o inscrii pe numele la cineva din tara (unchi, matusa, verisori, bunici) si iti faci un contract de comodat la un notar si poti sa conduci masina si in alta tara fara probleme. Sunt destul de costisitoare asigurarile in Italia, acum depinde si de zona in care locuiesti dar oricum daca nu ai mai avut asigurare facuta in italia si pleci de la ultima clasa pot sa iti zic ca daca dai 2500-3000 € pe masina cam tot atat te mai ajunge si actele + asigurarea.
  • ichimcornel

  • Mesaje scrise: 653
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Decat sa dau pe o asigurare vreo 2000 de euro pe an mai bine ma lipsesc de masina personala aici, si o conduc incontinuare masina de familie de aici ( Punto servomuschi). Oricum nu cred ca incepe de la clasa 14 asigurarea,pt ca vreau sa o pun pe numele lui maicamia si ea mai are un Stilo 1.9 8v parca, doar ca o foloseste un var de a meu,pe cand a luat-o de la reprezentanta,insa cu varamio inca nu avea actele necesare sa ia o masina in rate aici si a pus-o pe numele ei, sau o pun pe numele unui italian care are Punto care il conduc acuma de vreo 10 ani si fara accidente. Chiar m-am uitat ieri la o asigurare pe net si mi-a dat 1500 euro pe an,doar ca am introdus putine info,probabil daca completam totul si corect o dadea mai ieftin. Pe numele meu sigur nu o pun,tot aceeasi varsta o am si eu ca tine. Zona in care sunt eu e Palermo(30km). Numai bine !
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR