Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • dragoshelu

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: craiova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Florin M a scris:verifica capetele de bara.
din cauza lor poate ai probleme

Ms frumos ..deci la mine se aude doar pe partea stanga fata. de ex ..la viteza d 20 de km/h pe o strada cu piatra cubica ...pietruita cum se spune ...se aude ff nasol pe stanga fata ..adik este un sunet asa infundat ..park bate fier pe fier ...am schimbat acum 1 an bucsile de bara stabilizatoare (park asa le zice) , am pus unele la 150 de mii bucata ..nu stiu cat de bune dar.si la viteze mai mari de 80 km/h imi vibreaza ca draq volanul ..dak ii dau drumu' iti e si frica zici ca sara volanu ...si se si aude ceva pe stanga fata ..dar ff putin nu ca si cand am mers pe piatra cubica. O sa imi iau inima-n dinti si sa ma duc la un service, sper sa plec cu problema rezolvata indiferent d pretz fara sa plec cu alte complicatii asa cum s-a intamplat ultima data cand am fost sa schimb filtrul d benzina.Nici nu vreau sa-mi amintesc k am stat cu masina O LUNA pt o piesa din plastic care mi-au rupt-o aia la service de la filtrul de benzina...in fine! multumesc pt sfaturi o sa va tin al curent cu ce am rezolvat!
o seara buna
Skip ads

  • danieldboca

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2006

  • Mesaj Privat
dragoshelu a scris:
danieldboca a scris:cu alte cuvinet vezi ca e un service mare si bun pe fundeni (imi scapa numele acum) care se ocupa cu roti.dute acolo spunele ce ai si te rezolva


Eu sunt din Craiova si pe aici p la noi nu prea sunt service-uri bune. Imi este si frica sa ma duc ...de asta si am intrebat pe forum sa-mi fac poate o idee ce ar avea sa nu ma abureasca aia ..si dupaia sa persiste problema.

nu e mare greutate de rezolvat.
si eu ma speriasem la fel ca tine.
nu trebuie sa fi mare mecanic ca sa rezolvi chestia asta.
dute si tu unde sti ca e mai bine
  • Florin M

  • Mesaje scrise: 390
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
dragoshelu a scris:
Florin M a scris:verifica capetele de bara.
din cauza lor poate ai probleme

Ms frumos ..deci la mine se aude doar pe partea stanga fata. de ex ..la viteza d 20 de km/h pe o strada cu piatra cubica ...pietruita cum se spune ...se aude ff nasol pe stanga fata ..adik este un sunet asa infundat ..park bate fier pe fier ...am schimbat acum 1 an bucsile de bara stabilizatoare (park asa le zice) , am pus unele la 150 de mii bucata ..nu stiu cat de bune dar.si la viteze mai mari de 80 km/h imi vibreaza ca draq volanul ..dak ii dau drumu' iti e si frica zici ca sara volanu ...si se si aude ceva pe stanga fata ..dar ff putin nu ca si cand am mers pe piatra cubica. O sa imi iau inima-n dinti si sa ma duc la un service, sper sa plec cu problema rezolvata indiferent d pretz fara sa plec cu alte complicatii asa cum s-a intamplat ultima data cand am fost sa schimb filtrul d benzina.Nici nu vreau sa-mi amintesc k am stat cu masina O LUNA pt o piesa din plastic care mi-au rupt-o aia la service de la filtrul de benzina...in fine! multumesc pt sfaturi o sa va tin al curent cu ce am rezolvat!
o seara buna

daca se aude fier pe fier e capu' de bara de pe stanga asa se auzea si la mine eu l-am schimbat singur am masurat cu shubleru' si apoi l-am schimbat. pe capu' de bara am dat 42ron insa le-am schimbat pe amandoua.
  • dragoshelu

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: craiova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Va multumesc la toti pt raspunsurile si sfaturile date !!!!Sper sa o rezolv!
Skip ads

  • valy_berea

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2005 1.4 TwinPort
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Dupa cum unii din voi poate stiti eu am preluat leasingu la masina mea de la un prieten de la Iasi care a luat masina de la Gold & Platin.

Eu acu vreau sa ma duc sa echilibrez rotile si sa verific directia. Mi-a zis un prieten ca a avut si el probleme dinastea si a trebuit sa regleze unghiul de fuga dar a fost la volkswagen.

In fine, var rog sa imi spuneti daca stiti la ce service sa ma duc (in Bucuresti) in asa fel incat sa nu imi pierd garantia la masina in caz ca e nevoie de anumite interventii.
  • lucianplesa

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2009

  • Mesaj Privat
anvelope uzate
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
@valy_berea ==> la service de roti te poti duce oriunde cu conditia sa nu schimbi piese care ar putea intra pe garantie (desi multe componente ale articulatiilor sunt considerate consumabile si nu intra in garantie); pentru echilibrat si geometrie mergi la orice service bun; pentru service-uri care suporta garantia, doar cele autorizate=reprezentantele; parerea mea: numai daca e neaparat si nu vrei sa renunti la garantie.

LE: damn, acu vazui data penultimului post...Very Happy
  • dragos19cdti

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2009

  • Mesaj Privat
si io am patit chestia cu vibratul la peste 110 km/h.
am facut zeci de echilibrari si am ajuns si la schimb de cauciucuri (cauciucuri stndard erau bridgestone). mi-am luat gume de iarna michelin si vibratiile intirzie sa apara pina la 120 km/h. la bridgestone (gume de vara) incepe vivratia in volan de la 110 km/h. am jante de aliaj din fabrica. nush care e solutia ptr vibratii avnd in vedere ca masina o am de 1 an jumate'. cand plec pe undeva prin tzara.....e un pic deranjant. daca stie cineva ce e de facut.......
10ks
Skip ads

  • dragos19cdti

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2009

  • Mesaj Privat
si io am patit chestia cu vibratul la peste 110 km/h.
am facut zeci de echilibrari si am ajuns si la schimb de cauciucuri (cauciucuri stndard erau bridgestone). mi-am luat gume de iarna michelin si vibratiile intirzie sa apara pina la 120 km/h. la bridgestone (gume de vara) incepe vivratia in volan de la 110 km/h. am jante de aliaj din fabrica. nush care e solutia ptr vibratii avnd in vedere ca masina o am de 1 an jumate'. cand plec pe undeva prin tzara.....e un pic deranjant. daca stie cineva ce e de facut.......
10ks
  • danieel

  • Mesaje scrise: 297
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2007 19cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Incearca sa schimbi jantele de pe spate pe fata posibil sa fie de la jante chiar daca sunt echilibrate
  • freelancevoyager

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Verificati-va periodic jocurile din articulatii, la orice statie ITP, pe platouri.
Apoi daca stiti ca sunt ok, si cauciucurile echilibrate , nu strica dupa fiecare 30000 km sa ii mai faceti si directia. Asta daca sunteti avizi de asemenea viteze... 2000 km/h?
Cand alegeti anvelopele luati-le cel putin cu un indice de viteza peste limita cu care aveti de gand sa rulati. Calitatea, dar si pretul e diferit. Nu vreau sa ma gandesc cum redresezi o masina careia ii explodeaza anvelopa la 200 km/h, pentru ca mai are o galma pe partea interioara de la vreo bordura, o sarma rupta....un defect din fabricatie...
  • BLACKandBLUE

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
bai , ne lasi?

adica 1.4 twinport si 200 km/h? HAHAHA , cea mai tare gluma auzita pe ziua de azi Laughing
Skip ads

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Incercati sa pastrati putina decenta in posturi si nu ar strica, inainte de a trimite mesajul, sa analizati putin ce ati scris, sa vedeti daca are sau nu legatura cu topicul.
S-a ajuns de la vibratii la 110 km/h la sfaturi despre ce indice de viteza trebuie sa aiba o anvelopa pentru a putea rula cu 200 km/h si a rasarit in discutie si un 1.4 twinport.
Iar ca sa nu fiu off topic, vibratiile apar in 99% din cazuri datorita anvelopelor deformate. Cand reusesti sa descoperi deformarea, reusesti sa aflii si cauza care a provocat-o.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR