Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • abude

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Salutare,

Masina: Astra G 2008 1.6 benzina

Am o problema mare cu masina, am schimat acum un an si jumatate catalizatorul original cu unul universal, am tot auzit ca este ok, asa ca am zis mai bine decat sa dau multi bani la reprezentanta pun deasta univesal.
Intre timp sa stricat si bobina am schimbato iar saptamana trecuta sa stricat bobina din nou dupa doar un an de la schimbarea anterioara.
ieri a aparut o noua problema la bord si cand am fost cu ea la serivce au zis ca de pe tester arata ca are probleme la catalizator si ca jumate din el ar fi infundat si ca trebuie schimbat.
Acum chiar ca numai stiu ce sa fac si pe cine sa cred, m-a sfatuit un prieten sa scot catalizatorul universal de tot si sa pun o teava, adica sa raman fara catalizator, este o idee buna? ce pot sa fac?
Am nevoie de ajutorul vostru!

Va multumesc anticipat!
Skip ads

  • vallyku

  • Mesaje scrise: 197
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2003 y17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2009

  • Mesaj Privat
iti alegi acum:ori il schimbi si odata la 5 ani sau la cat se schimba sau cand se infunda si cheltui o gramada de bani,dar nu ai probleme cu noxele,ori ii pui teava si nu mai ai nici o cheltuiala si trage si motorul mai bine,dar in schimb o sa ai ceva de cap la R.A.R. este alegerea ta.
  • abude

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Salut, multumesc mult pentru raspuns.
Vreau sa cumpar un catalizator la mana a doua de undeva dar nu gasesc de nici un fel, ma puteti ajuta? este pentru astra g 2006 benzina?

Va multumesc!
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
abude, eu nu pricep o chestie, cum si-or dat seama meseriasii aia din calculator ca ti-e catalizatorul infundat pe jumatate?
Eu as zice sa iei in calcul si varianta in care mergi la un mecanic competent. Cat de infundat e catalizatorul vezi doar desfacand evacuarea, e drept ca exista a doua sonda lambda care monitorizeaza exact functia catalizatorului, da' poate fi sonda busita...
Ca sa se infunde catalizatorul e nevoie ca masina sa faca fum la greu. si fum se face din arderi incomplete, combustibil prost si ars ulei in cantitati industriale...
Skip ads

  • abude

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Salut,
Multumesc pentru raspuns, evacuarea a fost curatata, intradevar sa ajuns chiar si la evacuare / tobe, insa am uitat sa mentionez, idea este ca masina nu scoate fum dar si catalizatorul asta universal are gaura foarte foarte mica fata de gaura dimensiunea imensa a catalizatorului urias, ca baietii de la sudura, au taiat din partea aia unde era catalizatorul legat la cele 4 evacuari din motor, au pastrat galeria aia si au taiat dupa galerie si au tot sudat in continu pana au ajuns la diametru catalizatorului asta universal si toata forta din masina nu are cum sa treaca prin gaura aia mica de la catalizator ( ma gandesc ), si acum caut ca disperatul un catalizator la mana a doua si nu gasesc deloc, va rog sa ma ajutati daca stiti pe cineva care are de vanzare sau unde sa mai caut...
multumesc!
  • vallyku

  • Mesaje scrise: 197
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2003 y17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2009

  • Mesaj Privat
din pacate esti din bucuresti,dar daca totusi ai drum pe aici cumva,poti sa iti dau niste numere de telefon unde gasesti asa ceva.
  • abude

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2013

  • Mesaj Privat
daca as gasi ceva si prin alte orase este ok, ca il primesc prin fancurier cu ramburs si verificare la primire, numai ca nu gasesc nicaieri
  • vallyku

  • Mesaje scrise: 197
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2003 y17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2009

  • Mesaj Privat
daca vrei pot sa sun pentru tine sa intreb pretul,dami un mesaj pe pm si vorbim acolo
  • alexx_gan

  • Mesaje scrise: 838
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2013 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Am si eu o intrebare cum ai ajuns sa schimbi catalizatorul original cu unul universal,asta tot nu inteleg ?Mai ales ca masina ta este relativ noua.
Catalizatoarele se mai pot curata ,spala etc.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR