Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
asa cum spune si titlul, vreau proiectoare de ceata.
pina acum singura mea reactie fata de aceste echipamente a fost sa ii boscorodesc pe cei care mi le bagau in ochi. aseara am venit de la giurgiu cu o vizibilitate mai mica de 5 metri tot drumul. chinul de pe lume pina am gasit un camionagiu mai nebun si m-am tinut dupa el. mi-au iesit ochii ca la melc si inca sint fericit ca am ajuns intreg. foarte mult timp nu am stiut daca merg inlungul sau latul soselei, daca sint pe cimp sau in sat. nu aveam curaj nici sa trec pe banda 1 pentru ca nu o vedeam si nu stiam daca in locul ala e 1 sau 2 benzi). groaznic.

ca urmare ... vreau proiectoare de ceata. avind in vedere ca:
1. nu stiu absolut nimic despre asa ceva
2. masina nu a fost echipata cu asa ceva din fabrica iar spoilerul din fata nu are locasuri prevazute pentru asa ceva
3. nu as vrea sa schimb spoilerul (adica nu am de gind sa bag bani in unul nou sau sh)
ce puteti sa ma sfatuiti? ce model, de unde, ce pret, cum sa le montez?

multumesc. orice idee va fi apreciata.

ps: se cheama spoiler, nu?
Skip ads

  • 4EST

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2004

  • Mesaj Privat
poti sa decupezi in laterale locasele in care intra proiectoarele.....originale

sau cumperi de la metro/selgros/carefour si le montezi pe unde poti....
  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Eu am condus f. mult pe ceata si cu proiectoare si fara, sa stii ca distanta vizibila nu creste considerabil, doar ca acei 5 metri pe care ii vezi si fara proiectoare, se vor vedea mai luminati.
Deci tot cu ochii ca la mec merg si eu si cu proiectoare si fara.
Nu zic ca nu ajuta, insa sa nu te astepti la minuni.
Si ca tot veni vorba, la drumul tau ai dat faza scurta sa bata cat mai jos posibil? Efectul este apropiat de cel al proiectoarelor de ceata, insa cu o intensitate putin mai slaba.
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
la mine faza scurta bate oricum putin in jos. cu reglajul e mai greu (habar nu am de unde se face - sa imi fie rusine) si oricum nu opream pe cimp sa ridic capota si sa reglez farurile. am incercat cu faza lunga si m-am lamurit imediat ca mai bine o las balta: parca se ridica un zid alb la botul masinii cind o aprindeam. am mai mers eu pe ceata dar ca miercuri nu am vazut. daca stiam ce ma asteapta cred ca ramineam acolo si veneam a doua zi.

daca stiti cum se regleaza pirdalnicele alea de farri, lamuriti-ma si pe mine va rog.

4EST: nu prea am ce decupa acolo. nu are locase prevazute nici macar la modul asta. exact in locul "potrivit" vine creasta aia din partea de jos a barei. la cele care au prevazute locase pentru poriectoare creasta se opreste. doar sa ma apuc eu sa tai prin bara, ceea ce nu imi suride. huh sper ca intelegi ce am vrut sa spun mai ales ca stii cum arata bara in partea de jos la vectra a.

pentru proeictoarele astea aftermarket, in pachet e si butonul si schema de montaj?
Skip ads

  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Hmm.. farurile se regleaza electric din habitaclu, cu o variatia f. mare.
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
poat ela vreo masina mai desteapta, nu si la a mea.
  • 4EST

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2004

  • Mesaj Privat
uite se vede in poza asta de la bran unde zic eu ca vin proiectarele

http://album.4est.ro/galler...4/IMG_2014?full=1

chiar in partea extrema a masinii, in dreptul farului zic eu ca se decupeaza.

E o creasta chiar in mijlocul spatiului, dar aia se taie.

Tu ai altfel bara?

La mine am reglaj electric al farurilor, undeva sub butonul de ceata spate parca.
  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Toate Vectra A au reglaj electric pe inaltime a farurilor, cel putin eu nu am vazut nici una mai noua de '92 care sa nu aiba.
Uita-te aici: https://www.clubopel.com/alb...?pic_id=29.[/url] la 4est in stanga volanului, pe verticala, la el e pe 2 pus in poza.
Skip ads

  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
4EST: bara mea e la fel ca cea din poza. cele cu proiectoare arata altfel, sub far nu mai au creasta ci o zona plata decupata. parca n-as taia-o. mai degraba prind cu suruburi pe ea. ma mai gindesc. deja din mai multe parti mi s-a spus ca sint inutile proiectoarele. citez "sint doar pentru smecherii din romania, ca sa arate misto masinile".

sandumbogdan: atunci afli acum de prima care nu are asa ceva. nu are nici un fel de control pentru asa ceva pe bord si nici la faruri nu am vazut vreun dispozitiv care sa aiba rolul asta. sau sint eu complet idiot si nu imi dau seama, dar nu as crede. singurele butoane din bord sint cel pentru stopuri de ceata (stinga) si dezaburire luneta (dreapta). bineinteles ca mai sint si pirghiile pentru dirijarea aerului, rotita ventilatorului si controlul luminozitatii bordului.
  • 4EST

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2004

  • Mesaj Privat
uite aici cum am eu reglarea farurilor, chiar sub butonul de ceata spate

http://album.4est.ro/galler...e_vectra/DCP_1785

Ref la ceata: mie imi erau de ajutor la Nova pt ca luminau mult si in lateral, si la curbe erau utile - puteai vedea ceva stanga/dreapta
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
la mine nu e nimic acolo. doar o masca ce acopera decupajul. uitasem de controlul pentru pozitii faza scurta, pe ala il am Smile.
  • GBoby

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2022

  • Mesaj Privat
Sezran a scris:asa cum spune si titlul, vreau proiectoare de ceata.
pina acum singura mea reactie fata de aceste echipamente a fost sa ii boscorodesc pe cei care mi le bagau in ochi. aseara am venit de la giurgiu cu o vizibilitate mai mica de 5 metri tot drumul. chinul de pe lume pina am gasit un camionagiu mai nebun si m-am tinut dupa el. mi-au iesit ochii ca la melc si inca sint fericit ca am ajuns intreg. foarte mult timp nu am stiut daca merg inlungul sau latul soselei, daca sint pe cimp sau in sat. nu aveam curaj nici sa trec pe banda 1 pentru ca nu o vedeam si nu stiam daca in locul ala e 1 sau 2 benzi). groaznic.

ca urmare ... vreau proiectoare de ceata. avind in vedere ca:
1. nu stiu absolut nimic despre asa ceva
2. masina nu a fost echipata cu asa ceva din fabrica iar spoilerul din fata nu are locasuri prevazute pentru asa ceva
3. nu as vrea sa schimb spoilerul (adica nu am de gind sa bag bani in unul nou sau sh)
ce puteti sa ma sfatuiti? ce model, de unde, ce pret, cum sa le montez?

multumesc. orice idee va fi apreciata.

ps: se cheama spoiler, nu?

https://www.olx.ro/d/oferta/...r-3m-IDeI4Le.html
Skip ads

  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,485
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
@GBoby
Cam nașpa recomandare...ori e fãcutã la mișto, ori în necunoștințã de cauzã; alea sunt proiectoare ptr orice(vânãtoare, off-road, etc), dar nu ptr ceațã!
Nu mai vorbesc cã, dupã 17 ani, o fi rezolvat cumva: a casat-o.
  • yeti

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Mokka 2016 B1.4NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2006

  • Mesaj Privat
@bibu16v
Cam naspa recomandare...ori e fãcutã la misto, ori în necunostintã de cauzã; alea sunt proiectoare ptr orice(vânãtoare, off-road, etc), dar nu ptr ceatã!

Anuntul recomandat din olx este doar pentru cablaj+buton+releu; se poate utiliza la ce fel de proiectoare doreste clientul.
Altfel, am sa urmaresc cu interes alte discutii din forum despre proiectoare, mai ales cele mai vechi de 10-15 ani, ca sa vad pe unde mai ajunge recomandarea Very Happy Smile
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,485
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Posibil...dacã ar fi existat o micã explicatie, zic...
Laughing
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR