Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • MindToAsk

  • Mesaje scrise: 123
  • Locatie:
  • Masina: Kadett 1978 12N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Salutare!

Am si eu o prima intrebare: exista in tara asta un magazin de piese auto care sa aiba un website cat de cat 'decent'? (adica cu preturi, informatii complete si imagini)

Am un Kadett coupe 1.2 din '78 si probabil ca majoritatea dintre voi (sau oi fi eu mai ghinionist?!) mi-e aproape imposibil sa gasesc anumite piese pentru el. Si m-am gandit ca pana bag o caruta de bani in motorul vechi (de exemplu, ca asta ma intereseaza mai mult Very Happy) mai bine mai strang inca o caruta si imi iau unul nou. Problema este ca nu am dat inca peste un site sau magazin din Romania unde un necunoscator ca mine sa poata sa isi aleaga o piesa ce crede ca merge pe masina lui inainte ca sa dea banii pe ea.

Deci: poate ma ajutati si pe mine cu un link catre un site (ce sa aiba legatura cu Romania) unde gasesc motoare noi (+cutie viteze).

Multzam!
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Probabilitatea sa gasesti un motor nou e mica, pentru ca acel motor trebuie sa iti incapa in masina (sisteme de prindere, etc). Nu cred ca vei gasi motor de Kadet din '78 de nou, iti dai seama ca ala nu se mai produce de o gramada de ani...
O solutie ar fi, daca stii pe cineva priceput la motoare, sa iei dezmembrarile la rand, sa iti gasesti un motor compatibil (sau chiar acelasi model) in stare buna, si sa il folosesti pe ala....
  • MindToAsk

  • Mesaje scrise: 123
  • Locatie:
  • Masina: Kadett 1978 12N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Stiu ca nu am sa gasesc motor nou (acelasi model) tocmai de aceea caut un catalog sau un alt punct de plecare...
Motorul ce e acum pe masina a fost schimbat acu 10 ani (tot de la dezmembrari bineinteles) ceea ce scade sansele si mai mult sa mai gasesc inca unul la fel in stare mai buna.

...Ideea e ca nu gasesti un magazin sau atelier 'serios' la noi in tara. (Sper sa ma contrazica cineva). In + cand vrei sa cumperi o piesa si zici ca masina e din '78 ti se raspunde sa o schimbi cu totul, sau ca nici nu are sens sa incerci sa faci comanda ca va fi prea scumpa piesa... Si din pacate asta se intampla in toate domeniile nu doar auto; sunt 'infiltrati' oameni care sunt paraleli cu 'meseria' lor Evil or Very Mad... dar sa nu deviez de la subiect.

Question
Poate totusi mai exista vreo firma serioasa...
  • Senator

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Nu te obosi sa cauti magazine care se ocupa cu asa ceva...pana cand vor aparea astfel de lucruri la noi probabil se vor epuiza resursele de petrol. Smile

Pentru masina ta exista inca destul de multe piese noi insa in lipsa documentatiei pentru modelele mai vechi de 1986 , magazinele nu pot identifica si comanda piesele de care ai nevoie.Din pacate nici eu nu am documentatia completa pentru Kadett C....e unul din putinele modele vechi la care sunt oarecum "decoperit".La partea de piese de motor te mai pot insa ajuta , 1.2 OHV s-a mai montat si pe alte modele.

Un website cat de cat util , chiar si pentru masina ta : http://www.elitecat.cz/CarSelection.aspx
Skip ads

  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
nu va pierdeti speranta Wink ...in carand veti avea o surpriza in legatura cu magazinul online de piese auto Razz
  • MindToAsk

  • Mesaje scrise: 123
  • Locatie:
  • Masina: Kadett 1978 12N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Multumesc Senator! Destul de 'decent' siteul... sper sa fie la fel si sistemul de comanda Cool

Astept surpriza Shocked

EDIT:
pacat ca nu poti face comanda Crying or Very sad
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR