Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare
  • Ionut.G

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2004 GTS. y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Salut colegi:) de cam o luna de zile a aparut la masinuta mea un zgomot in directie(ca o bataie infundata),bieletele sunt noi asadar sare din discutie asta...astazi am ridicat masina pe elevator si am observat ca are o bateie in partea stanga la intrare in caseta. Mecanicul mi-a spus prima oara ca e bieleta iar dupa ce i-am spus ca sunt noi,a dedus ca e caseta... Casete de directie stricate am mai vazut,avut si eu si simptomele erau diferite in sensul ca simteam bataia insotita de joc in volan...nu stiu ce sa zic,la mine se simte(cand stau la volan) undeva in partea stanga,inspre roata iar zgomotul este "surd",infundat si se manifesta doar cand face masina balans sau la denivelari...sa fie oare bucsa din teflon pe stanga? ulei nu curge din caseta... volanul are o miscare foarte normala cand incerc sa stabilesc jocul din el. Testul cu masina pe elevator s-a facut cu motorul oprit(fara presiune in servo). Oare? Oare?
  • Ionut.G

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2004 GTS. y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Am revenit cu rezolvarea bubei...cam tarzior. Totul "taraboiul" venea de la bucsele barii stabilizatoare care erau maxim de uzate:) si asta in conditiile in care au fost schimbate cu circa 5000-6000 de kilometrii inainte de aparitia zgomotelor. Cumparati pe cat posibil piese oem,nu faceti ca mine:)) diferenta dintre ele era de doar 10 lei dar nu am mai avut rabdare sa vina comanda a doua zi si am mers cu ideea ca sunt doar niste biete tampoane,ce mare diferenta sa fie intre aftermarket si oem..?!
  • nika_xs

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2012

  • Mesaj Privat
SALUT! la mine la masina, se simte acea bataie in volan mai mult, cand trec peste denivelari ca si cum ar avea un joc, dar nu pot sa-mi dau seama daca este din caseta de directie sau amortizoare/bielete etc... cert este ca am facut o verificare pe elevator, insa totul este ok, sau asa pare...saracul mecanic o credde ca sunt paranoic, insa se aude tare ciudat la trecerea peste denivelari sau peste sinele de tramvai. este posibil sa fie de la bucsi, bielete, cap de bara dar fara sa arate semne de uzura? Repet, a fost urcat pe elevator si mecanicul a tras de tot ce se putea trage, atat cu mana cat si cu levierul...
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR