Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • andrei006

  • Mesaje scrise: 897
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Am si eu o mare dilema:
Am o astra classic (fabricatie 03/2005), motor 1.6 ecotech 100hp cu 24.000 km.
Masina are ca optionale: culoare metalizata, inchidere centralizata + alarma pe cheie, proiectoare, jante aliaj 15, geamuri electrice fata, oglinzi electrice si incalzite, scaun sofer reglabil pe inaltime, 2 airbag-uri, climatronic, pachet beauty (carcase oglinzi in culoarea masinii + manere usi cromate), volan + schimbaor in piele ... etc.
Ca "modificari" masina mai are: folie omolata cu garantie, finala inox borla, stopuri lexus, si 4 boxe alpine.
Este "achizitionata" in leasing pe 3 ani si mai e de platit inca un an.
Valoare la cumparare este de aproximativ 14.000 euro, cu rata lunara de ~200 E (+/-2E ... nu mai stiu exact).
Deci pana acum s-au platit cam 11.600 E ... si ar mai fi de platit inca 2400E.
Am in contractul cu Di-bas o optiune de buy-back ... si eram curios la cat poate fi evaluata masina, si eventual considerata drept avans pentru un urmator opel.
Ma cam bate gandul spre o alta masina si nu stiu daca e mai rentabil sa o consider buy back sau sa incerc sa gasesc pe cineva ce accepta o preluare de leasing (asta in urmatoarele luni ... ).
ps: masina nu a suferit nici un accident, nu are defecte/probleme si a fost doar in service di-bas. singurul defect e o zgarietura pe aripa fata dreapta (gasita lovita in parcarea din mall) care se repara pe casco.
pss: acesta nu e un anunt de vanzare. vreau doar sa stiu doar daca as putea sa-mi permit un gtc ...
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Parerea mea e ca evaluarea de la dealer o sa fie fff dezvantajoasa pt tine...cred ca o sa iesi mult mai bine daca vinzi masina cu preluare de leasing si apoi dai avans pt alta...dezavantaj...o sa ramai o perioada pieton...nu stiu cum se intampla cu buy back-ul....
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Dar nu inteleg de ce nu intrebi direct la ei si compari cu pretul uneia ca a ta pe Autovit de exemplu...

Si eu sunt de aceeasi parere ca scoti mai mult pe ea daca o vinzi separata, nu prin buy back
  • andrei006

  • Mesaje scrise: 897
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2006

  • Mesaj Privat
pai cam intr-o luna ma duc la revizie cu masina si o sa completez atunci formularele de buy back sa vad ce ar putea sa-mi ofere.
ideea era sa vad cam cat ar valora .. sa-mi fac o idee si sa pot compara pretul cu oferta de la di-bas.
sincer ... eu ma gandeam ca poate iau 8000 E pe ea ... daca o cedez dupa 2 ani ...
  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Depinde f. mult de nr. de kilometrii. Uite la mine cum se calculeaza val. asigurata de Casco: in primul an, asigura val. totala a masinii (pretul la care a fost achizitionata), iar dupa aceea scade cu cca. 1000 euro in fiecare an. La mine, dupa 2 ani, val. asigurata e undeva la 10.000 euro. Asta nu inseamna ca o pot vinde la pretul asta, dar vreo 8500 - 9000 euro tot as putea lua pe ea.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR