Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A
  • BClaudiu

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Mures
  • Masina: Agila 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Salut, sunt nou posesor al unei Agile 1,2 SH, si am o problema, pe drum drept in jurul vitezei de 60km/h mi se aude o bataie, si se accentueaza in curbe, mai ales cand virez spre stanga, deci presupun ca e baiu la roata din dreapta (din partea aceea se aude bataia). Fiind sh am schimbat placute de frana si consumabile (ulei....etc) pentru ca e mai sigur. N-am fost inca la un mecanic, dar am vrut sa vad ce parere aveti si cam ce ar fi de schimbat la simptomele astea. Precizez ca daca depasesc viteza de 65-70km/h bataia dispare, pe drum drept.
Skip ads

  • petrecila

  • Mesaje scrise: 1,096
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Verifica atent starea cauciucurilor pe fata, eventual mergi la echilibrare roti. Posibil unul din cauciucuri sa aiba boalfa. Uneori nu o vezi din prima. Nu trage intr-o parte?
  • BClaudiu

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Mures
  • Masina: Agila 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Mersi de raspuns, pai de tras intr-o parte nu pare sa traga, oricum in zilele urmatoare ma duc la un service. Eram curios la niste pareri sa vad la ce sa ma astept cat de cat pe cand ajung la service. Oricum dupa ce revin am sa postez ce au gasit la masina. Salutare
  • BClaudiu

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Mures
  • Masina: Agila 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Salut, am fost la meanic si si el e de aceeasi parere privind cauciucurile, deoarece la directie si la bucse si ce-o mai fi pe acolo n-a gasit nereguli. Am fost la echilibrare roti si tot mai am zgomotul acela dar e foarte diminat.... Fiind ca vine iarna am sa-mi pun si rotile de iarna(echilibrate si ele) si am sa vad atunci daca mai face zgomot(in caz ca nu e clar ca e ceva cu roata aia buclucasha). Dupa schimbare si constatare am sa mai postez in continuare.... Salutare
Skip ads

  • andrei arian

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Agila 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Cum pot sa ung rulmentii de la rotile din fata?La cele din spate e simplu,dar la cele din fata cred ca trebuie scos tamburul? Am vazut doua gauri pentru suruburi de extractie pe discul cu prezoane....
  • PL500

  • Mesaje scrise: 1,151
  • Locatie: CURTEA DE ARGES
  • Masina: Agila 2001 z12xe 1.2i
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Rulmentii fata sunt unsi din fabrica, practic nici nu cred ca poti scoate vreunul fara sa-l deteriorezi.
  • andrei arian

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Agila 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Sa fim seriosi...chiar nu se pot unge deloc? Imi scartaie cam tare....
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Rulmentul huruie, placutele sau tabla scartaie
Skip ads

  • andrei arian

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Agila 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Rulmentii buni care nu mai au deloc vaselina..scartaie. Nu era mai simplu sa imi fi dat un sfat? Sad
  • Furdui

  • Mesaje scrise: 1,067
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Rulmentii care au functionat fara vaselina nu se mai pot numi "rulmenti buni". Daca intradevar ei scartaie, schimba-i !
  • george_fusneica

  • Mesaje scrise: 939
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Rulmentii buni care nu mai au ungere mai sunt buni maxim 1000 de km pana cand din cauza frecarii si a supraincalzirii se decalesc si devin rai. Cand devin rai, huruie. Cand huruie, se schimba. Nu prea au cum sa scartaie.
  • raducu ion

  • Mesaje scrise: 419
  • Locatie: Arges
  • Masina: Meriva 2004 Z16 xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Daca umblati la rulmentii de pe spate ve-ti vedea ca nu exista posibilitatea de a fi unsi cu vaselina , ambii rulmenti vin intr-o camasa. Huruie altii noi.
Skip ads

  • andrei arian

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Agila 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Ba rulmentii din spate pot fi unsi foarte usor la Agila.Sunt protejati doar de un capac metalic care se indeparteaza usor cu o surubelnita.
  • csongi

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Mures
  • Masina: Agila 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Nu am auzit inca vreun rulment care sa scartaie. Rulmentii dusi haraie intr-un mod destul de specific. In plus, daca ai probleme la rulment iti dai seama imediat daca ridici masina pe cric si tragi de roata sus-jos si in stanga-dreapta: roata va prezenta joc.
Rulmentii nu pot fi gresati. Adevarat, la roata spate daca scoti capacul vezi partea exterioara a rulmentului, insa aceasta este groasa(dubla), cred ca undeva pe la 5-6 cm, deci nu ai cum sa o gresezi.
  • andrei arian

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Agila 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Daca prin absurd ma apuca sa schimb singur rulmentul pe fata,e greu la scos sau la bagat rulmentul.Cum se face? Nu a facut nimeni nici o poza?
  • BuBuFaM

  • Mesaje scrise: 970
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Iti trebuie presa pentru presat si depresat rulmenti.
  • PL500

  • Mesaje scrise: 1,151
  • Locatie: CURTEA DE ARGES
  • Masina: Agila 2001 z12xe 1.2i
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Pe langa presa, mai trebuie data fuzeta jos din pivot, planetara, bieleta si amortizor.
Si credeti-ma: fie folosind presa, fie folosind dornuri + cilindrii potriviti + ciocan (a se citii baros)
- rulmentul iese extrem de greu.
  • rlacika

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Agila 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Daca ati auzi cum paraie fuzeta sub presa hidraulica pana iese rulmentul cred ca nici prin gand nu va-r trece sa-l scoateti fara dispozitive speciale. Iar la introducere este aproape la fel, la care se mai adauga si nevoia unui inel de presare care trebuie sa preseze doar pe marginea camasii exterioare, altfel distruge instantaneu rulmentul! Apropo de acest inel: daca vedeti ca "nea Vasile" vrea sa va introduca oriunde un rulment batand cu teava...dorn care se sprijina pe inelul interior sa-i dati cu ciocanul peste mana si fugiti din atelierul lui! Iar daca cumva rulmentul vostru iese usor din fuzeta inseamna ca fuzeta e dusa, probabil rulmentul a avut momente de blocare cand s-a invartit in carcasa "alezand" locasul.
  • andrei arian

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Agila 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Am schimbat astazi rulmentul pe fata dreapta(185 cu tot cu ciubuc). Parca e alta masina....Unul din cele doua randuri de bile era bun,celalalt era varza.Intr-adevar e foarte greu de facut operatiunea asta acasa si nici nu se merita.Rulmentul e Optimal.
  • cristina1211

  • Mesaje scrise: 113
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Agila 2001 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Salut pe toata lumea. Nu stiu de ce, dar cand am luat masina in noiembrie, cu toate ca erau uzate franele, cand apasam frana masina ingheta. Acum dupa vre 1200 Km (mentionez ca si discurile si placutele sunt ffffffffff tocite), dar daca apas frana nu mai ingheata masina ci pur si simplu mai face cativa metrii buni. Care ar fi cauza primordiala?
- mizerie in orificiul servofranei din admisie(care am incercat sa o curat dar din teama am renuntat)
- pur si simplu uzura mare a placutelor si discurilor frana. Va multumesc
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR