Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Daca placutele si discul sunt terminate mai degraba te apuci sa le schimbi. Gaurica de vacuum din admisie poate fi putin obturata dar e cam greu de curatat pentru incepatori. Daca masina la frinare se duce 'in bot' atunci nu tine frina spate ...
Skip ads

  • cristina1211

  • Mesaje scrise: 113
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Agila 2001 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Sambata incerc sa schimb placutele de frana de pe fata.Am cumparat Ferodo 95 ron. Am inteles ca se face aerisirea ,dar nu stiu cum se face practic. Si nu stiu ce lichid de frana sa pun(sunt mai multe tipuri?)
  • PL500

  • Mesaje scrise: 1,151
  • Locatie: CURTEA DE ARGES
  • Masina: Agila 2001 z12xe 1.2i
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2006

  • Mesaj Privat
La schimbarea placutelor de frana nu este necesara aerisirea circuitului de frana (daca nu se inlocuieste si lichidul).
Trebuie doar bine curatate locasele in care vor intra placutele si obligatoriu de montat suruburi (noi)
cu pasta de blocare.
  • cristina1211

  • Mesaje scrise: 113
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Agila 2001 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Multumesc de raspuns.Suruburile noi- este vorba de 2x sau 5x din EPC? Ce cod au ce tip si cam cat costa? 2x are codul in EPC de 9195328(suruburi) iar bolturile 5x 9195326. Pe aceste coduri se poate face comanda de la orice mag piese auto?" pasta de blocare" cer la magazin sau e vreun cod ?
5x sunt bolturi
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
5x sunt glisierele cu burduf pe ele, tragi si le scoti, daca au vaselina alba e ok, daca e neagra de vazut de ce, cureti si le pui uscat de vezi joc - in mod normal e zero, ungi glisiera exterior si montezi, nu pui multa vaselina sa intre inauntru la filet, verifici burduf cauciuc sa nu fie spart si sa stea pe pozitie (are canale).
2x sunt suruburi, unii producatori dau in set placute si 2 suruburi, merg si cele vechi
Pasta blocare nu e musai, sa fie surubul bun si strins bine.
  • viorelb73

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Agila 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Am schimbat eu rulmentul stanga fata - degeaba, as putea adauga, din cauza ca meseriasul nu a stiut sa diagnosticheze bine problema. Am luat de la FAG, original Germania, m-a costat 150 RON. De schimbat se schimba destul de usor si elegant - fara batai de ciocan! Cea mai mare problema este cu planetara - ai grija ca se desface greu si trebuie cheie tubulara cu mangealâc (parca 30 sau 32 este tubulara) si daca nu lucrezi cu atentie îþi iese din cutie si pierzi uleiul. Ai grija ca este periculos sa mergi cu rulmentul uzat - daca se blocheaza poate sa se sa se incinga si sa se sudeze pe axul planetarei - si sa te tii atunci cheltuieli ! Schimba-l cat mai repede posibil, zic eu ! Multa bafta!
  • cristina1211

  • Mesaje scrise: 113
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Agila 2001 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Nu am WD40 pentru curatare lacas etrier si glisiere pentru operatia de schimat placute. Pot sa folosesc decarbusolv?- ca din acesta am la greu
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
E foarte bun si nu lasa ulei, la santul unde sta placuta razi cu o surubelnita plata jegul, in rest penson, periuta de dinti etc. , fara perie de sarma ca iei din material.
Skip ads

  • cristina1211

  • Mesaje scrise: 113
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Agila 2001 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Multumesc d-lui ing.Cuciureanu.
  • cristina1211

  • Mesaje scrise: 113
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Agila 2001 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Astazi am schimbat placutele si am montat si senzorul de presiune (madam de la magazin piese auto i-mi gresiae senzorul) esra rotund cand se introducea cupla si nu avea fanta.Cu placutele a fost mai greu pt ca practic le-am montat de 2 ori. Fara sa-mi dau seama am asezat la una din roti de acelasi fel.O placuta din pereche are inca un pinten de metal.Apoi am demontat si am schimbat-o.Era vorba de cea care se pune spre interiorul masinii,Prostia a fost ca nu le-am scos pe toate din cutie, ci doar doua ce erau la fel.Am crezut ca sunt toate la fel. Si am gresit.Pistonasul merge greu la ambele (am folosit parghie un lemn plat).Am facut vreo 50 km si raspunde mai bine. Ma astept ca dupa 100-150km sa se muleze pe disc bine. Nu am schimbat discurile desi la subler amandoua mi-au indicat 9 mm.
Am postat cateva poze
  • ag-09-tcu

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Arges
  • Masina: Agila 2001 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Am schimbat si eu discurile si placutele,au costat 245 ,si sunt multumit.Masina are 153 000 acum si mi se aprindea becul si scataia urat de tot cand franam,dupa schimbare becul nu s-a mai aprins niciodata<cel de frana de mana> . Etrieri au mers impinsi foarte usor iar tijele culisau frumos si nu aveau burdufurile sparte asa ca nu am insistat pe ele . mai greu a fost sa scot discul de pe portfuzeta ,pana nu am bagat cele 2 suruburi nu am putut depresa discul de pe portfuzeta , nici ciocanul nu a ajutat cu nimic.
De moment sunt multumit,astept sa se mai aseze si sper ca v-oi avea o frana mai eficienta
  • viorelb73

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Agila 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Revin cu probleme legate de franare. Dupa ce mi-am cumparat un set complet de placute si discuri frana fata, la nici 6 luni mi-a reaparut problema jocului in volan la franare. Am fost nevoit sa iau din nou discurile de frana la strung si nu mai are strop de joc. Banuiesc ca placutele sunt tari si imi strica discurile. Le voi inlocui cu placute moi si va tin la curent.
Sa fiti sanatosi si sa va fereasca Dumnezeu de service!
Skip ads

  • viorelb73

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Agila 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Rezolvat din nou problema cu jocul in volan - din nou am luat discurile la strung si totul merge bine. E clar ca placutele sunt "tari" si o sa caut sa iau din cele "moi".
Toate cele bune saa se adune!
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Placutele tari rup efectiv discul, cauta de cele moi adica eviti cele ecologice (aszbest frei sau cum s-o scrie). Vezi primul post, a cumparat la viteza ceva 'necunoscut' ABS firma lu' peste dar nu am treaba cu ele. Alta chestie e sa nu ai joc la tije, citeste tot primul post
  • viorelb73

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Agila 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Revin cu problema legata de discurile de frana la Agila 2003. Le-am schimbat cu unele noi, tot ventilate, binenteles si am luat de pe piata cele mai "moi" placute de frana. La inceput a mers totul super, dar dupa 5 luni a inceput din nou problema cu vibratiile in volan la franare. Bineneteles ca la verificarea pe strung s-au dovedit a fi ovalizate. Ma seaca de nu se poate problema cu ovalizarea in timp asa de scurt. Vreau sa iau discuri pline si un kit de garnituri de etriere, sa le schimb si sa vad ce va mai fi. In orice caz, va tin la curent.
  • Furdui

  • Mesaje scrise: 1,067
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2008

  • Mesaj Privat
De ceva vreme se aude un huruit in dreapta fata si o usoara vibratie cand franam la viteza mai mare.
Ridic pe cric.... si ce sa vezi: Misca roata de zici ca nu-i strans rulmentul. Nu din pivot, nu din capatul de bara, din rulment. Nu am putut da jos rulmentul si nici n-am avut intentia asta ca oricum nu aveam altul, dar jocul este destul de maricel si sunt surprins ca nu mi-am dat seama de asta pana acum.
Chiar asa sa fie uzat de tare rulmentul sa miste in toate partile. A mai patit cineva la fel? Trebuie sa ma astept si la alte cheltuieli in afara de rulment?
  • Furdui

  • Mesaje scrise: 1,067
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Am rezolvat. Vad ca tare ocupati sunt agilisti sau problema mea reprezinta ceva inedit. Asta e!
Bine ca in afara de rulment nu a fost alta defectiune. Cost rulment 78 de lei.
  • petrecila

  • Mesaje scrise: 1,096
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Nu ai fost ignorat domnu Florin. Insa trendul este altul din cate trag concluzia. Ce s-a apucat sa se scrie la obiect, este bun scris si trebuie sa ne bucuram. Ce inca nu s-a spus este greu sa se mai scrie. Orientarea este pe vanzari si reclame. Pentru amatorii DIY, fiecare cum poate si pe unde gaseste. Asta e.

Si on-topic (chiar daca dupa spartul targului): credeam ca stii ca rulmentii huruie cand sunt uzati. Daca ai simtit la mana jocul rulmentului, pot zice ca ai avut mare noroc. Faptul ca nu prea ai fost avertizat din cate zici, nu ma mai mira la Agila. Eu am patit-o din cate stii cu pivotul si bratul. Daca continuai, probabil ca o parte din joc afecta acest pivot si bieleta de directie (pivotul ei). Riscul cel mai mare la rulmenti uzati ramane spargerea si blocarea rotii, care nu se stie...

PS Traiasca click-mania!
  • Furdui

  • Mesaje scrise: 1,067
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Nu ma asteptam sa sara lumea cu raspunsuri, dar am ramas blocat cand am vazut ce joc am la roata. Stiam ca rulmentii huruie dar eu circul "cu vara cu iarna" echipat cu cauciucuri de iarna si am cam ignorat huruiala.

Ce ma facut mai atent a fost ca in viraj dreapta (nu stanga in giratorii) se auzea un frecat, nu huruit. De fapt din cuza jocului foarte mare imi freca in placuta de la frana.

Multumesc Petre si sper ca ne-om intalni odata ca sigur eu o sa dau berea. Wink
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Eu am schimbat un rulment fata anul trecut, parca am scris. Aveam treaba cu burdufele planetare si asa am dat de unul care huruia putin, in masina nu auzeam nimic. Pentru demontare-montare trebuie presa de banc si calibre neaparat.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR