Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,669
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Azi am schimbat si eu maneta de la schimbator la a mea.

Am gasit o Vectra B la culoare exact ca a mea (ceea ce e o raritate Smile ) doar ca era X16XEL din 1996, m-am suit in ea si am vazut ca nu are joc 'mai deloc' la schimbator, asa ca l-am demontat si mare mi-a fost mirarea sa vad cum arata el defapt :


Cel putin nu arata ca o maneta originala de Vectra B (rotula e complet diferita).

Daca recunoaste cineva maneta (poate e de Astra G?) sa ma lumineze putin. Cauciucul ala pare de fabrica, e perfect asezat pe rotula si maneta s-a potrivit perfect la masina mea. Mai mult, cauciucul ala preia foarte bine socurile cand schimbi viteza, acum miscarea manetei se simte mai placut (oarecum amortizat) atunci cand schimbi vitezele.

La felul cum se simte maneta de la schimbator acum, ma face sa ma bucur si mai mult de masina mea la drum.
Skip ads

  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,095
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Asa aveam rotula la fostul meu Astra F! La F, tot asa, aveam joc in schimbator si l-am rezolvat prin scoaterea acelui cauciuc si pus in santul lui vreo 2 ture de banda izolir. Apoi pus inelul de cauciuc la loc.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,669
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Hmm, deci maneta asta sa fie de Astra F ? Maneta am vazut ca nu are uzura mai deloc, iar Vectra B de pe care am luat-o era intr-o stare excelenta, recent adusa din DE.
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,095
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Chiar nu stiu si nu-mi dau seama! Doar sa incerc sa scot maneta de la fostul meu Astra - e cumparata de un prieten - si sa incerc s-o pun la Vectra. Dar mai dureaza cateva zile!
Skip ads

  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,669
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Daca stie cineva cum se scoate maciulia de pe maneta, rog sa detalieze aici un pic (sau intr-un topic separat, daca este o operatiune mai speciala).
  • adyytzu

  • Mesaje scrise: 354
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Nu este nici o operatiune mai speciala,este bagata prin presare pe tija,deci trebuie sa tragi de ea si sa te rogi ca o sa iasa. Eventual incearca sa rasucesti stanga-dreapta cand tragi,bafta! Smile
  • tonypsg

  • Mesaje scrise: 1,556
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2011

  • Mesaj Privat
prin rasucire stanga si dreapta cum zicea si adyytzu,si in completare,tragi de ea concomitent cu rasucirea,de ea in sus.o sa iasa Smile
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,669
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Man... a mea e bine infipta (probabil are si-un lipici-ceva) ca nu se misca niciun 1mm... Ma gandeam sa tai maneta metalica si sa intru cu un burgiu in ea de sus.

Am tras de ea, e drept ca poate e ceva mai eficient sa o bag inapoi in masina la locul ei si apoi sa-i dau atacul acolo Smile .
  • adyytzu

  • Mesaje scrise: 354
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Si eu la fel ca tine am tras de ea si iar am tras,dar singurul lucru care a iesit au fost ochii mei Smile Imi era frica sa nu stric altceva daca trag mai tare
Pana la urma am taiat-o cu o panza de bomfaier,dar banuiesc ca tu vrei sa refolosesti nuca dupa.
Ai putea incerca sa incalzesti putin tija de metal cu o lampa pe gaz,poate asa o sa iasa...nu am incercat,e doar o idee de moment
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,669
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Mi-a trecut si mie prin cap chestia asta cu incalzitul tijei, ca sa se topeasca lipiciul pana scot maciulia. Sa speram ca lipiciul e unul din'ala care nu e rezistent la caldura. Maciulia vreau sa o refolosesc la a 2-a maneta originala de Vectra B pe care am cumparat-o ieftin (fara maciulie).
  • scrumbie89

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2013

  • Mesaj Privat
multumesc pe aceasta cale colegului kasper ..numai ca eu am folosit varnes tub termocontractabil in 2 straturi si acum sta fix pentru cine e din iasi sau nu gaseste ca eu am luat 1m si mai am credca pentru 9-10 masini pentru cine e din iasi sper sa nu se considere reclama gasiti la alfa si omega langa billa de la gara eu am luat de fi30 si merge perfect
Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR