Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Maneta avea un joc destul de mic, insa enervant. Merita macar sa incercati si o sa ramaneti surprinsi de rezultat.
https://www.youtube.com/watch?v=TgGLCOmlblw

"Sunt nevoit sa postez asa link-ul deoarece nu functioneaza butonul pentru youtube" Sad
Skip ads

  • adyytzu

  • Mesaje scrise: 354
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Am facut si eu operatiunea asta,dar in loc de o sticla de plastic am folosit tub termocontractibil de diametru 65mm, Se strange la fix pe tija Smile
  • szian

  • Mesaje scrise: 1,173
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2010

  • Mesaj Privat
DA e foarte interesant ce ai facut. FELICITARI, Un tutorial super. Speram sa fie de folos la cit mai multi posesori de vectra b care au joc la maneta.
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
este util si pentru cei cu astra g ,si eu am acel jos in maneta si ma gandesc de mult sa fac treaba asta ,dar de fiecare data intervine altceva
Adita de unde ai luat termocontactil de diametrul ala ,asa de mare
ca nu am gasit pe nicaieri aici la noi
ce e drept am incercat doar la 2- magazine de electrice.
daca nu gasesc termocontractil fac cu plastic de la sticla de apa pe care o beau inainte.
Skip ads

  • adyytzu

  • Mesaje scrise: 354
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2011

  • Mesaj Privat
La magazin de electrice(quintrix) Claudiu...nu stiu daca aveti prin constanta. Daca vrei,mi-a ramas mie o bucata de 10-15 cm,este arhisuficienta pt ce iti trebuie...lasi un pm cu adresa si il gasesti la posta Smile
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,662
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Cele mai bune tutoriale, marca ksper.

Super usor iese maneta, daca vedeam asta inainte cu cateva zile venbeam acasa cu alta maneta, ca am fost prin doua centre de dezmembrari cautand altceva..
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,095
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Felicitari pentru tutorial!
Eu am rezolvat aceasta problema tot cu o bucata de plastic de la un pet. Dar nu asa. Ci am taiat tot asa, un cerc, si l-am incalzit cu pistolul de aer cald. Acest plastic s-a strans in juul bilei, s-a mulat pe ea. Apoi am taiat surplusul, pus vaaselina si e ca nou. Am deja aproape 2 ani de cand am facut operatiunea.
Cred ca am si poze, tot asa pentru un tutorial, dar nu am apucat sa-l fac. Am sa caut si le voi pune tot aici, ca o solutie alternativa la metoda ta.
P.S. am observat ca pentru a putea pune video de pe youtube direct aici trebuie sa stergi din link litera "s" din "https://......", sa ramana doar "http"
  • gabytzuxxl

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Eu am scapat de jocul ala intr-un minut fara sa demontez maneta si alte prostii Smile) am bagat un soricel/airici/colier plastic in locasul unde intra bila si de 4 ani n-am nici o problema Smile
Skip ads

  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,662
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Daca o taie soricelul de acolo, atunci ai o problema. Smile
  • gabytzuxxl

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Il hranesc regulat, e cuminte Very Happy
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
mariusgmg a scris:Felicitari pentru tutorial!
Eu am rezolvat aceasta problema tot cu o bucata de plastic de la un pet. Dar nu asa. Ci am taiat tot asa, un cerc, si l-am incalzit cu pistolul de aer cald. Acest plastic s-a strans in juul bilei, s-a mulat pe ea. Apoi am taiat surplusul, pus vaaselina si e ca nou. Am deja aproape 2 ani de cand am facut operatiunea.
Cred ca am si poze, tot asa pentru un tutorial, dar nu am apucat sa-l fac. Am sa caut si le voi pune tot aici, ca o solutie alternativa la metoda ta.
P.S. am observat ca pentru a putea pune video de pe youtube direct aici trebuie sa stergi din link litera "s" din "https://......", sa ramana doar "http"


Da mariusgmg, multumesc de sugestie in ceea ce priveste postare de link. Ar fi chiar binevenite si niste imagini. Fiecare a eliminat jocul manetei cum s-a priceput mai bine, cu ce i-a venit la indemana.
Va multumesc tuturor de aprecieri dar si de completari.
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Pai de ce sa am probleme?
Sa revenim la masina.
Aveam de ceva vreme(cam multa vreme) un joc destul de mare la schimbatorul de viteze
http://youtu.be/MlV6FtOKVWM
si am zis ca a venit timpul sa ma ocup de treaba asta si sa remediez problema.
Cu ajutorul colegului @Adytzzu din Craiova care a binevoit sa imi trimita o bucata de termocontractil m-am pus pe treaba.
Am ridicat monsonul de piele si cu o surubelnita am scos siguranta apoi am scos tija schimbatorului.
O sa vedeti in poze(sper ca se observa) cat de mare era locasul unde vine bila tijei.
A iesit foarte usor,am curata-o si inainte sa ii pun termocontractilul am incalzit-o si i-am labartat putin acele aripioare,apoi am pus termo,am incalzit cu suflanta de aer cald,s-a mulat perfect pe bila,am taiat excesul de termotub.
Am probat si pentru ca nu eram multumit am mai pus un strat de termotub.
Am lasat sa se raceasca,am dat cu vaselina(o parte din ce am recuperat din ce era din fabrica,acea vaselina alba/pastoasa) apoi am bagat tija la loc(a intrat putin mai greu) am pus siguranta,am mai pus putina vaselina si gata.
Am pus la loc mansonul si acum jocul a disparut.
Sunt multumit de lucrare.
Acum pozele.
Skip ads

  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Da, se observa destul de bine uzura pe bila tijei schimbator. Interesant tubul acesta.
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,095
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Da, e o idee si asa. Si o mica corectie! Wink Ala nu se cheama termotub ci varnes termocontractabil. In general se gaseste de cumparat la magazinele de componente si piese electronice.
Cum am zis mai sus, eu am facut exact la fel dar am folosit o cucata dintr-o sticla PET de jumatate de litru.
Of, nu gasesc pozele mele. Dar mai sap!
  • gabytzuxxl

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Varnish nu varnes Smile) si se mai numeste si tub termocontractabil nu termocontractibil Smile)))
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,095
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Gaby, da, asa e! Mea culpa! Wink Very Happy
  • Enai

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Braila
  • Masina: Tigra 1998 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Pot folosi acest tutorial si in cazul unui opel tigra?
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
poti incerca si vezi ce iasa... si eu trebuie sa fac aceasta operatiune cat mai curand numai sa am putin timp liber...
  • adyytzu

  • Mesaje scrise: 354
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2011

  • Mesaj Privat
claudiu-cld a scris:Pai de ce sa am probleme?
Sa revenim la masina.
Aveam de ceva vreme(cam multa vreme) un joc destul de mare la schimbatorul de viteze
http://youtu.be/MlV6FtOKVWM
si am zis ca a venit timpul sa ma ocup de treaba asta si sa remediez problema.
Cu ajutorul colegului @Adytzzu din Craiova care a binevoit sa imi trimita o bucata de termocontractil m-am pus pe treaba.
Am ridicat monsonul de piele si cu o surubelnita am scos siguranta apoi am scos tija schimbatorului.
O sa vedeti in poze(sper ca se observa) cat de mare era locasul unde vine bila tijei.
A iesit foarte usor,am curata-o si inainte sa ii pun termocontractilul am incalzit-o si i-am labartat putin acele aripioare,apoi am pus termo,am incalzit cu suflanta de aer cald,s-a mulat perfect pe bila,am taiat excesul de termotub.
Am probat si pentru ca nu eram multumit am mai pus un strat de termotub.
Am lasat sa se raceasca,am dat cu vaselina(o parte din ce am recuperat din ce era din fabrica,acea vaselina alba/pastoasa) apoi am bagat tija la loc(a intrat putin mai greu) am pus siguranta,am mai pus putina vaselina si gata.
Am pus la loc mansonul si acum jocul a disparut.
Sunt multumit de lucrare.
Acum pozele.


Felicitari,ma bucur ca ti-a reusit operatiunea si ti-am fost de ajutor ! Smile
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Inca o data ii multumesc lui Adytzuu pentru tubul/varnish/(saum vreti voi) termocontractibil.
Am lucrat si inca mai folosesct asa ceva,numai ca dimensiuni mai mici,cat sa intre 2-3 fire,dar nu gasisem asa de mare.
I-am spus termotub(ca o prescurtare) pt ca scriam de pe telefon si imi venea greu sa scriu complet.
Oricum voi stiati despre ce e vorba.
Acum dupa operatiune maneta e fixa si e mai precisa la schimbarea vitezelor.
Da poti incerca si la tigra daca sistemul este asemanator.
Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR