Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • dragos7k

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Salutare! Ce ar trebui sa fac dupa ce cumpar o masina sa verific daca pot sa circul cu ea fara sa nu am nici o problema. Ma refer la consumabile cum si in ce fel pot sa aflu...fara sa merg la service. Multumesc frumos!
Skip ads

  • XEP
  • Suspendat
  • 204 mesaje
  • din 19 Jun 2012
  • Astra 2005 Z16XEP
  • Buzau
  • XEP

  • Mesaje scrise: 204
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Pai schimba-i si tu consumabilele ca nu-ti da nimeni masina cu ele schimbate gata .Iar daca masina a venit de afara fii sigur ca au cel putin 20 000 km .... (inteval normal de schimbare este cam 15 000 km Smile.
-Uleiul vreo 110 RON + filtru aprox 30 RON
-Filtrul de aer vreo 35 RON
-FIltru de polen 50 RON.Asta daca e imbacsit trebuie cam obligatoriu schimbat avand in vedere ca temperaturile au scazut in mod sigur o sa se abureasca geamurile.
Deci un total de aproximativ 200 RON pentru o masina de minim 4500 EURO eu zic ca e nesemnificativa suma.
A ta este pe benzina,bujiile daca momentan masina merge bine nu smuceste poti sa le mai lasi. Dar daca le desfaci poti sa-ti faci o idee despre starea motorului (segmenti,ardere etc) in functie de culoarea lor.
Verifica nivelul antigelului trebuie sa fie la jumatatea borcanului ,lichid de frana ,ulei servodirectie... placutele de frana daca nu scartaie inseamnca ca mai duc etc.
Si inca un "detaliu" foarte important si nume distributia... asta trebuie inspectata macar vizual , cureaua sa nu prezinte semne de imbatranire ,rolele urme de vaselina etc. Cel mai bine trebuie schimbata, consecintele in cazul ruperii fiind indoirea supapelor ,si chiar axe cu came ,pistoane daaca ai ghinion.
  • dragos7k

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2013

  • Mesaj Privat
da multumesc frumos ! o sa merg cu ea la service ca nu prea ma pricep...
  • seftaka

  • Mesaje scrise: 1,184
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2011

  • Mesaj Privat
La mine tipul din germania facea revizia la 30 000 km! Deci, daca nu au luat-o de la cunostinta, ii schimbi uleiul, filtrele, distributie! Dupa, inspectie la tot ce tine de partea de roti, frane, fluide etc! Cam astea ar fi. Tot ce ti-am recomandat te duce maxim 1000 lei!
Skip ads

  • XEP
  • Suspendat
  • 204 mesaje
  • din 19 Jun 2012
  • Astra 2005 Z16XEP
  • Buzau
  • XEP

  • Mesaje scrise: 204
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Pai normal ca facea revizia la 30 000 km dar uleiul ala e long life nu pacura din asta de 2 lei care se schimba la 10 000 km. In romania s'a ajuns la nesimtirea de a se schimba distributia la 60 000 km in timp ce in germania se schimba la 150 000km. Cica conditii grele... de parca imi impube cineva in ce tara sa merg cu masina. Si mecanicii de la noi... treaba de mantuiala iti schmba si ce e bun la masina ca sa ia bani pe manopera.
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Distributia neaparat schimbata! La mine cureaua arata foarte bine, inscrisurile inca fiind foarte bine vizibile pe ea, dar la o masuratoare mai exacta a reiesit ca vechea curea era intinsa cu aproape un dinte. Curea ce a fost lasata pe masina 60.000km...
  • seftaka

  • Mesaje scrise: 1,184
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2011

  • Mesaj Privat
@xep, adevarat! Eu am aproximativ 16 000 km cu uleiul actual, face un an in curand, dar nu observ nimic diferit in functionare, nivelul e ca in prima zi! Are un Castrol 5w30 long life
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR