Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • Protektor

  • Mesaje scrise: 497
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Am aflat din presa ca s-a deschis drumul catre Cabana Piatra Arsa. De la Cota 1000 de pe drumul Sinaia Targoviste se face dreapta catre Pestera si la intersectie se merge catre Piatra Arsa. Drumul este proaspat asfaltat si se merge foarte bine (cu exceptia faptului ca sunt destui dobitoci in Romania, cred ca 99%, cu exceptia celor care citesc aceste randuri si se incadreaza in aia 1 %, care cred ca drumurile le apartin si merg pe mijloc, pe banda din mijloc sau cu proiectoare aprinse pe timpul zilei).
Am facut prezentarea scurta a traseului pentru cei care sunt din alte zone. Traseul este superb si peisajul te lasa fara glas.

























Skip ads

  • Protektor

  • Mesaje scrise: 497
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Peste 2 saptamani merg cu Nissan-ul (Navara 3000), la un offroad pe drumuri spuse de baietii care fac acolo taxi- offroad. Astept inscrieri pe lista, sa nu intelegeti un offroad xtream, doar asa pt batranei Very Happy.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Traseul este foarte frumos urcand dinspre Cota 1000 / Cuibul cu Dor. Acum 10-15 ani circulam pe acolo cu Aro, Dacie sau Oltcit(la ultimele doua pierdeam minim o toba/traseu). Extrem de rar vedeai cate o masina. In ultimii ani a fost impracticabil cu orice, se suia dinspre Moroieni, si pe acolo frumos doar ca lung. Acum din ce retin la ultima vizita, inca zace indicatorul cu Accesul interzis, desi se circula. Aglomeratie cat cuprinde... Cat despre OffRoad, banui colegii cu Frontera sunt entuziasmati de asa ceva.

Nu sunt absolut la curent in ce stadiu este acum zona respectiva, insa ultima oara era asfaltat malul drept al lacului Bolboci pana aproape de Pestera Ialomicioarei. si acolo chiar sunt ceva zone ce se preteaza la o iesire cu masina de teren.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,657
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Cat mai e de mers pe jos (ore, km, orice alte detalii) de la Piatra Arsa pana sus la Sfinx-ul si Babele ? Anul trecut am urcat cu telefericul (costa 60lei/dus si 60lei/intors) iar daca esti cu familia cum am fost eu... se cam simte la buget. Sus la Sfinx erau numai masini pregatite de offroad (ma gandeam eu, fiind in telecabina, ca am sa vad si vre-un Logan-ceva, dar spre bucuria mea am vazut ca nu era nicio masina de strada sus, chiar mi-ar fi parut rau ca nu am incercat sa urc cu Vectra mea).
Skip ads

  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
ahappyuser, o ora-o ora jumatate. Depinde cat de antrenat esti pe trasee montane.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,657
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Merci.

Daca stiam de acest drum, urcam partial si apoi o luam la picior.

Dar nu-i nimic, exista si o data viitoare... si-acum sunt mai bine informat.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR