Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Bagati fratilor de la OMV, acolo scrie mare Sprint Diesel!
Skip ads

  • deleted-5277

  • Mesaje scrise: 440
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2007

  • Mesaj Privat
of of, trasai din rezervor tot pe la bancheta din spate, cat se putu cu furtunul, apoi bagai vreo 10L motorina si inca vreo 20 la peco, schimbai si filtrul de motorina insa e puturoasa si ciricaie cand o calc. Mecanicul zice sa ii bag vreo 5ml de ulei curat la filtru sa o fac mai groasa sa nu distrug pompa ca mai ramase benzina in camera de presiune inalta. Mai astept idei, la naiba, tocmai cand imi trebuia cel mai mult masina imi face figuri.

Revin cu ceva amunte, pusei 5ml ulei in filtru preventiv, facui plinul complet cu euro5, era cam pe la jumate pana acum, nimic nou in peisaj doar ca imi adusei aminte ca mecanicul zise ca daca se modifica avansul tre sa apara si cheita iar mie tocmai imi aparu cheita la turatie mica lucru oarecum nou insa tot asa si disparu. Are cineva idee cum pot face pompa sa revina la avansul de fabrica? in cazul in care mi s-a intamplat minunea.
  • bavarezu

  • Mesaje scrise: 524
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2007

  • Mesaj Privat
am comis-o aseara ,am bagat 14 l de benzina si cand sa ies din benzinarie a inceput sa troncane ,mi-am dat seama de greseala pe care am facut-o si am facut plinul cu motorina ( vreo 23 l ) .am inceput dupa aia sa sun disperat toti mecanicii care mi-au spus sa scot amestecul.am facut vreo 6 km pana acasa si am golit rezervorul scotand furtunul de tur de la filtru si dupa aia am pus contactul de vreo 30 ori pana a scuipat tot din rezervor.unul din mecanici mi-a spus ca se pot arde injectoarele Sad . data viitoare nu am sa mai fiu cu capul in nori
  • deleted-5277

  • Mesaje scrise: 440
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2007

  • Mesaj Privat
o sa cam tragi de ea pana isi revine complet, benzina din pompa si anume din camera de inalta presiune iese mai greu, pune totusi 5ml de ulei in filtru sa se mai unga putin pe acolo.
Skip ads

  • mark

  • Mesaje scrise: 1,429
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1999 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2008

  • Mesaj Privat
sunteti ceva de speriat Very Happy ... sincer ma doare burta de ras desi e de plans ... sper sa nu mi se intample niciodata asa ceva ... intotdeauna cand alimentez ma uit de 2-3 ori la pompa si la ce scrie pe ea Wink
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Poate ar trebui sa sugeram producatorilor de automobile si distribuitorilor de carburanti sa faca un sistem de siguranta in genul imobilizatorului care sa nu permita alimentarea cu alt fel de carburant.
La benzina fara plumb pistolul este mai subtire iar in gura rezervorului exista un limitator care nu lasa sa intre pistolul de benzina cu plumb.
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
inainte ma uitam patrat cind vedeam astfel de mesaje, pentru ca aliemntam numai de la pompa de debit mare, ca sa nu stau la cozi. acolo nu aveam ce sa incurc. acum ma uit de 4 ori pe ce pistol pun mina. asta pentur ca pistolul de la pompa aia nu mai incape pe gura rezervorului.
  • edgstyle

  • Mesaje scrise: 372
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1999 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Ma distrati baieti
nu-i mai bine ca iau motorina numai de la tiruri
nici nu stiu cem e la pompa
Skip ads

  • bavarezu

  • Mesaje scrise: 524
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2007

  • Mesaj Privat
mark a scris:sunteti ceva de speriat Very Happy ... sincer ma doare burta de ras desi e de plans ... sper sa nu mi se intample niciodata asa ceva ... intotdeauna cand alimentez ma uit de 2-3 ori la pompa si la ce scrie pe ea Wink


sincer nu vad ce este de ras in a baga din neatentie alt tip de carburant , in fine , nu-ti doresc sa patesti asa ceva .
  • air_catalin

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 1,7DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
=)) cum ai reusit ?Smile) ai facut f. bine ca ai pronito trasa, daca ai motor de 1.7 dti ai avut si noroc ca nu ai rupt cureaua de distributie si labareai tot motorul... cum sa bagi mai frate benzina ? macar acum e mai eftina ca motorina Smile)
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
hi hi...si eu am comis-o...insa am bagat altceva...si anume gaz..da! gaz d'la de lampa...
eram intr-o foame de carburant..si gasesc in garaj un pet de 5 litri...miros.... Rolling Eyes ..mirosea a ceva dar mai mult spre motorina...am crezut ca este o rezerva mai veche de a mea...shit ...nu era!
am alimentat cu toata cantitatea,peste alti 5 litri de motorina.
am plecat ...si am mers cu spritz-ul asta pana la ultima picatura,ciudat a fost ca nu se mai termina,adica am avut un consum mult mai mic decat de obicei...dar nici nu se infigea ca inainte.
intr-o buna zi intreaba tata de gazul lui... Embarassed s-a baut...hi hi
masina cu pricina...astra
  • dr
  • **
  • 98 mesaje
  • din 06 Nov 2007
  • Astra 2008 Z14XEP
  • Bucuresti
  • dr

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Din cate stiu eu gazul de lampa este combustibil de tip M si nu este foarte diferit de motorina.
Skip ads

  • marian2oo6

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2004 1.7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Cei care au ris....nu rideti ca se ia?Din experienta ,inainte de a-mi lua diesel chiar nu intelegeam cum de "fraierii" pot incurca pompele,dar dupa ce am luat diesel am comiso...nu mult doar 5 litri la un plin ca aveam un bon de 200000,dar ma intreb daca era bonul mai mare....
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Un factor favorizant pentru aceasta greseala este si faptul ca manerele de la pompa nu sunt intotdeauna intr-o pozitie similara la toate statiile. Cand stii ca la motorina manerul este negru si este primul din dreapta (pozitia in multe statii omv) este greu sa gresesti dar daca esti client omv si ai intrat la mol, ai 90% sanse sa faci in rezervor motozina pentru ca prima pompa este albastra inchis si are benzina.
Eu citesc inainte de a lua pistolul din pompa si ma mai uit o data inainte de a apasa maneta de alimentare. Chiar m-a intrebat un nene intr-o zi daca sunt sau nu hotarat sa alimentez ca omul se grabea si eu citeam afisele.
  • Xperiment

  • Mesaje scrise: 218
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Aviz amatorilor care au pus benzina in loc de motorina. Din cate stiu pompa de injectie este lubrifiata de grasimea din motorina. Daca i-ai bagat benzina, pt pompa de injectie inseamna uzura prematura. Asa ca aveti grija...
Eu unu am bagat kerosen. Cam 15l la 45l de motorina. Si trage de rupe. Kerosenul este intre benzina si motorina, fiind gras dar mi se pare ca este aprins si de scanteie si de compresie. Numa bine!
  • air_catalin

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 1,7DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
ai grije cu kerosenul pt ca arde la temp f. mari, intradevar se aprinde prin compresie de aceea este fol ca si comb pt avioane fiind usor si neaprinzandu-se de la scanteie. Dar ai grije cu caldura degajata sa nu topesti pistoanele Smile.
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Xperiment a scris: Kerosenul este intre benzina si motorina,

ciudat!
eu stiu ca, kerosenul are cifra octanica mai mare decat benzina...100, 110 Rolling Eyes
  • Xperiment

  • Mesaje scrise: 218
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Eu ziceam asa ca proprietati: adica e volatil dar nu ca benzina, si gras dar nu ca motorina. E cam intre benzina si motorina. Cifra octanica nu o cunosc.
  • tic

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2007

  • Mesaj Privat
dupa cum bine spunea "Xperiment" singura problema pe care poti s-o ai este uzura capului de piston la pompa de injectie asta in conditiile in care se fac des erori de alimentare cu combustibili in rest mai pot aparea erori in calculator datorita faptului ca motorul nu mai functioneaza la parametri ceea ce se poate rezolva destul de simplu. In schimb pompa de injectie, te doare buzunarul destul de tare
  • mark

  • Mesaje scrise: 1,429
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1999 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2008

  • Mesaj Privat
bavarezu a scris:
mark a scris:sunteti ceva de speriat Very Happy ... sincer ma doare burta de ras desi e de plans ... sper sa nu mi se intample niciodata asa ceva ... intotdeauna cand alimentez ma uit de 2-3 ori la pompa si la ce scrie pe ea Wink


sincer nu vad ce este de ras in a baga din neatentie alt tip de carburant , in fine , nu-ti doresc sa patesti asa ceva .


am gasit aceste neatentii amuzante si cred ca toti le gasim asa in afara de cei care au patit-o, insusi stilul de a povestii intamplarea e tare amuzant...sper sa nu am parte de o asa neatentie, totodata nu pot sa cred ca avand o masina diesel poti fi atat de neatent incat sa bagi benzina, dupa cum am spus mai sus ma uit de 2-3 ori la pompa inainte de a alimenta + ca aici (Austria) in unele statii peco au si pompa pt camioane chiar langa cea pt masinile mici, asa ca sunt atent ... nu stiu daca este vreo diferenta de continut, calitate sau poate doar debitul pompei este mai mare Confused
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR