Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • CRAZY WOLF

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Am o vectra c din 2005 si a fost ,,putin ,, busita adica fata praf->bara, faruri,aripi ,capota,radiatoare,jug motor,tampoane motor,etc.
De o luna incoace incerc sa-mi adun piesele si simt ca innebunesc.Partea cu indreptatul lonjeroanelor ,schibat semiaripa am rezolvat-o destul de repede ,in trei zile a fost gata.A inceput cosmarul cand am inceput sa cumpar restul pieselor.La dezmembrari cer pe niste nimicuri sume fantastice ca sa nu mai pun la socoteala faptul ca nici o piesa nu mai este in porcii ei , ba rupte ba crapate sau pline de pamant sau ruginite si sub pretext ca sunt ,,originale,, Evil or Very Mad preturile sunt ca in magazin.Eu am mai fost si pe afara in Germania dar aia sunt oameni sanatosi la minte si au preturi foarte rezonabile.Am cumparat o aripa si un far de BMW cu 50 euro si erauu impecabile, la noi cer 50 euro pe o aripa si mai este si zgariata si indoita.
Am cumparat piese de 1200 euro si masina nu este gata am constatat ca am carcasa la turbina sparta si una SH este 350 euro iar una noua reconditionata cu garantie 500 euro . sa zica cineva ca astia cu dezmembrarile sunt sanatosi la minte.Am fost dupa turbina si cand mi-a aratat turbina am crezut ca mor .Era ceva negru cu ulei si praf mult , atat de mult ca nu se vedea nici forma suruburilor si cand mi-a zis 350 euro am crezut ca mor , de garantie nici nu se pomenea asa ca am plecat fara turbina.Acelasi lucru s-a intamplat cu compresorul de AC -250euro pe o ruginitura plina de pamant , avea pamant si in racordurile de la conducte asa ca am abandonat o saptamana cautarile. Evil or Very Mad
Skip ads

  • CRAZY WOLF

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Z19DT.......dupa indelungi cautari m-am hotarat sa nu mai cumpar de la dezmembrari si am cautat la particulari si am gasit exact ce-mi trebuia .....un motor complet cu cutie si toate accesoriile la un pret foarte rezonabil asa ca m-am hotarat sa-l cumpar. M-am pricopsit cu jumatate de garaj de piese .Motorul este din 2006-z19dt- si dupa ce iau tot ce-mi trebuie pentru masina mea voi face o lista cu ce-mi ramane si le voi posta. Razz .
fac un apel la solidaritate si va cer sa cutati piese la particulari , lasatii pe astia cu parcurile de dezmembrari la sfarsit cand chiar nu aveti alta varianta si nu cumparati decat cu factura si cu garantie.
Eu nu inteleg cum se poate sa ceri pe un radiator 700 ron cand unul nou este 420 ron. Intrebati prima data la un magasin cat costa piesa noua va fi o surpriza sa aflati ca in cele mai multe cazuri piesa din magazin este mai ieftina. Idea
  • eremiaiulian

  • Mesaje scrise: 204
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2011

  • Mesaj Privat
nu e prost cine cere......
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Probabil ai dat peste niste exceptii, in GENERAL piesele din dezmembrari sunt mai ieftine decat cele noi ... ORIGINALE !
Si eu sunt de multe ori pus in situatia sa cumpar piese SH si pretul lor este sub 50% din pretul celor noi.

CristianTM.
Skip ads

  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Si in cazul meu 90% din apelurile telefonice catre parcurile de dezmembrari se termina intr-un calduros:

"Sa o stapanesti sanatos!"

Cat timp isi mentin comportamentul de zei si preturile de dealer inseamna ca au clienti.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Asta stau si ma intreb eu, un EGR de Z16XE, fara garantie, cu nspemii de km, dar original, 500 lei. Nou am gasit mai ieftin, cu garantie.
  • Andrei WPX

  • Mesaje scrise: 470
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Set o-ringuri instalatie A/C 60 lei in dezmembrari si 20 lei noi la Di-Bas. Japca pe fata Smile
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Acuma, mai Andrei, sincer nu te inteleg. o-ringurile sunt consumabile, imbatranesc... tu le iei gata coapte din dezmembrari?
Skip ads

  • Andrei WPX

  • Mesaje scrise: 470
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Aveam nevoie sa plec din Bucuresti urgent si la Di-bas veneau pe comanda in 10 zile.daca ma costau 10-15 lei puteam sa incerc sa vad daca etanjeaza mai bine decat ale mele.Cu ale mele pierdeam freonul in 2 ore Smile. Si alt exemplu o aparatoare aripa de noroi fata la dezmembrari costa 100 lei bucata iar la Unix 50 de lei ce e drept aftermarket, dar pana la urma calitatea poate fii superioara Smile
  • CRAZY WOLF

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2012

  • Mesaj Privat
eu am o mare problema cu calitatea si cu garantia la piese SH. pentru ca daca ar fi curatate reconditionate si cu garantie dau si mai mult dar sa am o certitudine ca ma tine de banii pe care i-am dat si credeti-ma ca sunt adeptul pieselor de calitate chiar daca sunt mult mai scumpe si noi.
NU am sa cumpar un rulment sau un telescop SH niciodata , dar o bara cum sa coste la dezmembrari 750 ron iar noua 480 ron , nici vopsita nu ajungi cu bara la pret de SH.
iar treaba cu ,,e prost cine da,, nu se intampla la mine niciodata am intotdeauna pretul pe piese noua iar despre dezmembrarile din Bucuresti zici ca sunt reprezentante la preturi.--------------cica piese originale---------
  • CRAZY WOLF

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2012

  • Mesaj Privat
un prieten a cumparat un telescop pe spate cu 50 ron de la dezmembrari cu garantie cica (nou era 80-120)...dupa 3 zile s-a rupt s-a dus cu el innapoi si i-au dat cucu innapoi nici bani nici alt telescop ....a mers la protectia consumatorului si aia de la OPC au cerut chitanta pe care nu i-a dat-o nimeni asa ca s-a ales cu nervii praf 50ron+manopera montaj aruncati.
NU SE MAI POATE ASA -----LUATI-VA MASURI DE PRECAUTIE.
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
DB77AAA a scris:Asta stau si ma intreb eu, un EGR de Z16XE, fara garantie, cu nspemii de km, dar original, 500 lei. Nou am gasit mai ieftin, cu garantie.


Oamenii prefera din dezmembrari aparent(deci de aici si preturile)...eu pusesem de vanzare EGR functional de z16xe la vreo 120 lei si nu am gasit nici un interesat Smile
Skip ads

  • CRAZY WOLF

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2012

  • Mesaj Privat
eu am cumparat tragarul nou cu 320ron iar la SH mi-a cerut 400ron. Laughing
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
CRAZY WOLF a scris:dar o bara cum sa coste la dezmembrari 750 ron iar noua 480 ron
eu am cumparat o bara echipata complet (fusta, grile, suruburi) cu 250 lei incluzand si transportul prin curier...
bara are o urma mica de zgarietura insa e reparabila...
preturi de-astea gen 750 lei mi se par nesimtite...
  • nastrut

  • Mesaje scrise: 244
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Sfatul meu: mai intai cereti o oferta la magazine pentru piesa noua si abia dupa aia incercati in dezmembrari. Nu putine au fost cazurile in care la magazin piesa costa cu peste 50% mai putin decat la cei cu dezmembrari. Acum nu trebuie sa ii punem pe toti in aceeasi oala, sunt si comercianti de piese second hand care cer pretul corect. Toate cele bune !
  • CRAZY WOLF

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Am rezolvat problema cu necesarul de piese , dupa ce mi-am consultat lista de piese am hotarat................un motor complet cu tot cu cutie m-a facut fericit Idea Laughing acum am tot ce-mi trebuie la sfert de pret fata de dezmembrari si poate reusesc sa ajut si pe altii dar asta dupa ce am masinuta pe roti si cu rodajul facut...
promit o lista cu piesele ramase dar peste o saptamana cand ma intorc de la mare.Pana atunci ASTRA baga km. iar VECTRA se odihneste in garaj. Embarassed
  • @dyS

  • Mesaje scrise: 747
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 1995 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Patit la fel: oglinda astra F, modelul >an 94 mi-a cerut 50€ (evident, e "originala" Shocked ), iar noua era 89 lei!
La fel cu acel bandou de 5-6 cm de vine pe aripa fata, mi s-a cerut 40 lei!
Pe de alta parte am gasit si set geamuri electrice fata cu toate acareturile la 100 lei.
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Nu poti sa-i cataloghezi pe toti,sunt oameni si oameni,dar sincer sa fiu pe forum mi se par cele mai scumpe,poate multi nu ma cred ca am dat in targ pe volanul masinii 10 lei - din piele ( avea pielea stearsa,dar intreaga) si pe comenzi tot 10 lei.Airbagul m-a costat 150 de lei acum un an,perfecta stare(an fabricatie 2001),spirala pentru comenzi m-a costat 30 de lei ( ala de la dezmembrari nici macar nu stie diferenta dintre cea cu comenzi si cea fara),Delco CDR500 am dat de pe okazii 90 de lei cu tot cu transport,daca caut reperele astea pe forum deja au preturi bomba,gasisem spirala simpla pe forum la 30 de lei niciun leu mai jos,am vazut un volan cu 100 lei si din plastic si fara rizuri pe el



Dupa ce i-am dat 3 straturi de vopel (18 lei ) volanul arata cam asa,are mai bine de un an de cand l-am vopsit(pozele sunt recente) :

  • CRAZY WOLF

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2012

  • Mesaj Privat
ieri am dat de alta minune la dezmembrari ..Smartul meu are o aripa pe spate crapata si m-am hotrat sa o schimb dar se pare ca este aproape imposibil . A cautat la dezmembrari si am ramas Shocked 1100 ron bara spate sau 600 ron aripa stanga spate. Pentru moment am renuntat dar mai caut ....Cum draci sa coste o juma de aripa de plastic 600 ron ? oare cat cereau daca era din tabla Shocked Evil or Very Mad
  • CRAZY WOLF

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2012

  • Mesaj Privat
de cateva zile sunt un om fericit Laughing am scapat de cautatul pe la dezmembrari dupa nimicuri lipsa sau deteriorate la masina.Mi-am cumparatat o masina intreaga fabricatie 2009 putin rasturnata si nici nu stiti ce senzatie misto este atunci cand ai totul in garaj. Cool Doar chef sa mesteresc la masinuta sa am ...si am.Aproape ca-mi vine sa schimb si motorul meu de 180000km cu asta de 82000km sa vad cum merge, tare faza ..nu? Cool
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR