Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
O intrebare insensul in care vrei sa schimbi societatea de asigurare cu alta, nu daca radiezi/vinzi masina.
In mod normal daca constati ca un asigurator nu iti satisface pretentiile sau are o oferta mai dezavantajoasa decat altul, fiind o asigurare destul de ciudata, cum credeti ca se poate rezilia RCA-ul?
Skip ads

  • litza

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2005

  • Mesaj Privat
Din cate stiu RCA-ul poti sa iti recuperezi banii dati doar la vanzare/casare masina. Altfel la expirarea valabilitatii iti faci la alta firma pur si simplu.
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
De ce vrei sa schimbi asiguratorul pentru RCA? RCA-ul este pentru celalalt, nu pentru tine. Doamne fereste! Daca spuneai CASCO as fi inteles.
  • Ridick

  • Mesaje scrise: 249
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
ldivora a scris:De ce vrei sa schimbi asiguratorul pentru RCA? RCA-ul este pentru celalalt, nu pentru tine. Doamne fereste! Daca spuneai CASCO as fi inteles.


RCA-ul este in primul rand pt. cel care-l incheie, il scapa de obligatia de a plati pagubele produse din vina sa.
Credeti-ma sunt patit, in urma cu ceva timp am fost "tarat" intr-un proces pentru ca ASTRA (firma la care aveam RCA-ul valabil la data accidentului) nu a platit despagubirea. Asa ca va recomand sa va faceti RCA la o firma serioasa nu "la colt de strada" si "cat mai ieftin".
Skip ads

  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Sper sa nu fie off topic.
Ai patit asta probabil cand ASTRA intrase in incapacitate de plata (de fapt i se blocasera conturile) fiind monitorizata in urma neplatii datoriilor catre stat. Presupun ca nu ai fost bun de plata in urma procesului, tu avand actele in regula la data producerii acccidentului rutier. Mie nu mi se pare normal, pagubitul trebuia sa dea in judecata societatea de asigurari. Pe tine te putea da in judecata numai daca reparatia lui costa mai mult decat deconta ASTRA, pentru a-si recupera cheltuielile pentru care trebuia sa aiba acte din care sa reiasa aceasta.
  • Ridick

  • Mesaje scrise: 249
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Nu cred ca este off-topic, chiar ne face atenti la cat de importatnt este furnizorul de RCA, iar daca simtim ca trebuie schimbat sa o facem, renuntand chiar la suma platita...costurile, ulterioare, pot fi mult mai mari.
Pagubitul a dat in judecata ASTRA si m-a chemat pe mine "in garantie" ( conform unei "scapari" a legislatiei romanesti are dreptul sa o faca).Nu am platit nimic, dar a trebuit sa-mi angajez un avocat, pentru scrisoarea de intampinare si prima infatisare. ASTRA a platit imediat ce s-a vazut data in judecata, asa ca nu cred ca erau in imposibilitate de plata ci doar "magari". Toata istoria m-a determinat sa ma fiu mult mai atent la firma de la care cumpar RCA-ul.
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Aici aveti raspunsul:
http://www.csa-isc.ro/index...261&Itemid=85
http://www.raspunderecivila...noutati&nrn=2

Nu de alta dar cred ca nu e constitutional sa fi legat de o societate de asigurari si in primul rand ca nu mai exista concurenta.
Unele societati de asigurare te mai leaga de ele in cazul in care ai casco intern si vrei sa pleci in afara prin obligatia de a avea RCA si cartea verde la ele ca sa-ti acorde si casco extern gratuit.
Si inca o precizare importanta pe care multi beneficiari de RCA nu o sesiseaza este ca pretul mai mic nu inseamna automat si beneficii/acoperiri daune mai bune. Sau statele in care cartea verde e valabila sunt mult mai putine decat cele inscrise si oferite de alti asiguratori, poate in aceiasi suma.
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Ridick, nu ai dreptate.Asigurarea ta poate folosi celui lovit de tine intr-un accident si nu invers.Eu in fiecare an ma uit pe net si imi inchei asigurarea acolo unde este cel mai ieftin.Mi se pare normal, asigurarea o fac practic ptr altii, nu ptr mine.
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
zafira 2.0 automatic a scris:Unele societati de asigurare te mai leaga de ele in cazul in care ai casco intern si vrei sa pleci in afara prin obligatia de a avea RCA si cartea verde la ele ca sa-ti acorde si casco extern gratuit.


Ei iti ofera un pachet. Tu ai luat casco pentru Romania de la ei. Daca iti faci RCA si carte verde tot la ei, casco pentru strainezia ti-l dau gratuit, dar daca vrei, poti sa mergi in alta parte.
Aaaaa, carte verde nu cumva e de fapt acel casco extern?
  • pmi
  • **
  • 95 mesaje
  • din 03 Apr 2006
  • Astra 2001 Y20DTH
  • Varsovia
  • pmi

  • Mesaje scrise: 95
  • Locatie: Varsovia
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Cartea verde e RCA pentru strainatate. Un CASCO extern separat de obicei implica o majorare de 20-25% a tarifului. CASCO extern inseamna sa iti repari masina in strainatate...
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
@pmi, merci. ai dreptate. mi-am amintit si je acuma Smile
ce sa-i faci, daca nu circul in strainezia...
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Se practica suplimentul la CASCO intern, cel extern dar asta implica obligativitatea de a avea carte verde la aceiasi societate de asigurari.
Ce vreau sa subliniez e faptul ca si polita de asigurare obligatorie e ca orice contract de asigurare important, asupra conditiilor oferite si nu il implica numai pe cel care l-ai lovit. Cu asta te-ai spalat pe maini si gata? Sa vezi ce o sa faci in relatia cu cel lovit, daca societatea la care ai cumparat cea mai odinara polita e de k-k?
Si ca idee, nu ai plecat in strainatate inca,ai Opel si esti cetatean european, liber sa circuli si vrei sa faci ca de ex in Croatia o vacanta, unde surpriza totala!! Asiguratorul tau cel mai ieftin, care a incasat o gramada de bani in plus de la tine pe o carte verde inutila, fiind valabila numai in cateva state si nu oriunde in lumea asta la pret identic sau un pic mai redus decat la altul.Nu te superi ca ai dat o groaza de bani si pentru o mica diferenta, nu poti sa te duci intr-o tara civilizata in concediu? Mai scoti ceva bani in plus si ajungi sa platesti ca si la cea un pic mai scumpa?

De curiozitate, ia uitati-va la tarile pe care le aveti carte verde valabila si sa vezi ce surpriza!?

Eu prin comparatie la trei asiguratori diferiti, trei carti diferite, cu preturi diferite.
Pana la urma cine e cel pacalit???
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
zafira, sunt de acord cu tine, trebuie sa casti bine ochii inainte de a semna, ca nu esti actor sa dai autografe in stanga si in dreapta...
Mi-e clar ca scopul primordial al oricarei companii de asigurare e, pe scurt, sa te tepuiasca (adica sa iti ia cat mai multi bani, si, daca se poate, sa nu iti dea nimica). Pana la urma nu sunt ONG-uri... sunt firme ce se bazeaza pe profit. Si profitul inseamna sa vinzi scump si sa cumperi ieftin. Faze cu clauze de astea, de genul ca despagubirea se acorda doar daca evenimentul s-a produs la 2 dupa masa, si pe strada treceau 3 elefanti, am mai auzit. De asta exista avocati.
Eu am invatat din proprie experienta, desi inainte radeam cand ii vedeam pe americani in filme, fiecare cu avocatul lui. Acuma imi caut apartament, si dupa ce era sa iau o tapa majora, m-am invata minte. Am luat legatura cu un avocat, si orice oferta am, ma duc la el, sa verifice actele, si sa valideze contractul. Si pana el nu imi zice "bun fi", nu semnez.
Asa ca...
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Iti recomand sa cauti un notar bun cu experienta ca un avocat nu cred ca e cea mai buna alegere.
Avocatul te infunda sau te desfunda dupa ce faci actele.
  • pmi
  • **
  • 95 mesaje
  • din 03 Apr 2006
  • Astra 2001 Y20DTH
  • Varsovia
  • pmi

  • Mesaje scrise: 95
  • Locatie: Varsovia
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2006

  • Mesaj Privat
zafira 2.0 automatic a scris:
De curiozitate, ia uitati-va la tarile pe care le aveti carte verde valabila si sa vezi ce surpriza!?


M-am uitat. Cea mai ieftina asigurare din Buc, la data de 21.12, a fost la BCR (am cautat mult timp pt ca aveam nevoie de Cartea Verde). Si e valabila in 32 de tari. Cate tari are UE? 27. Deci cred ca acopera cu varf si indesat toate tarile pe care ar trebui sa le acopere.

In cazul in care ai RCA si faci accident, DA, te speli pe maini.

(2) Contractul de asigurare obligatorie de raspundere civila pentru prejudicii produse prin accidente de autovehicule acopera raspunderea civila delictuala a proprietarului sau a utilizatorului unui autovehicul pentru prejudiciile produse unei terte parti, prin intermediul autovehiculului.

Art. 15. - Asiguratorul nu acorda despagubiri pentru:
1. cazurile in care proprietarul, utilizatorul sau conducatorul autovehiculului vinovat nu are raspundere civila, daca accidentul a fost produs:
a) de un caz de forta majora;
b) din culpa exclusiva a persoanei prejudiciate;
c) din culpa exclusiva a unei terte persoane;
2. prejudiciile suferite de conducatorul autovehiculului raspunzator de producerea accidentului;
3. prejudiciile produse bunurilor apartinand persoanelor fizice sau persoanelor juridice, daca au fost provocate de un autovehicul asigurat RCA, detinut de aceeasi persoana fizica sau juridica, si este condus de un prepus al aceleiasi persoane juridice ori de o alta persoana pentru care raspunde persoana fizica sau persoana juridica;
4. prejudiciile cauzate in situatiile in care nu se face dovada valabilitatii la data accidentului a asigurarii obligatorii RCA sau asiguratorul RCA nu are raspundere;
5. partea din prejudiciu care depaseste limitele de despagubire stabilite prin polita de asigurare RCA, produs in unul si acelasi accident, indiferent de numarul persoanelor prejudiciate si de numarul persoanelor raspunzatoare de producerea prejudiciului;
6. amenzile de orice fel si cheltuielile penale la care ar fi obligat proprietarul, utilizatorul sau conducatorul autovehiculului asigurat, raspunzator de producerea prejudiciului, precum si cheltuielile de executare a hotararilor penale privind plata despagubirilor;
7. cheltuielile facute in procesul penal de proprietarul, utilizatorul sau de conducatorul autovehiculului asigurat, raspunzator de producerea prejudiciului, chiar daca in cadrul procesului penal s-a solutionat si latura civila;
8. sumele pe care conducatorul autovehiculului raspunzator de producerea prejudiciului este obligat sa le plateasca proprietarului sau utilizatorului care i-a incredintat autovehiculul asigurat, pentru avarierea ori distrugerea acestui autovehicul;
9. prejudiciile produse bunurilor transportate, daca intre proprietarul sau utilizatorul autovehiculului care a produs accidentul ori conducatorul auto raspunzator si persoanele prejudiciate a existat un raport contractual la data producerii accidentului;
10. prejudiciile produse persoanelor sau bunurilor aflate in autovehiculul cu care s-a produs accidentul, daca asiguratorul poate dovedi ca autovehiculul respectiv era furat;
11. prejudiciile produse de dispozitivele sau de instalatiile montate pe autovehicule, atunci cand acestea sunt utilizate ca utilaje ori instalatii de lucru;
12. prejudiciile produse prin accidente survenite in timpul operatiunilor de incarcare si de descarcare, acestea constituind riscuri ale activitatii profesionale;
13. prejudiciile produse ca urmare a transportului de produse periculoase: radioactive, ionizante, inflamabile, explozive, corozive, combustibile, care au determinat sau au agravat producerea prejudiciului;
14. prejudiciile cauzate prin utilizarea unui autovehicul in timpul unui atac terorist sau razboi, daca evenimentul are directa legatura cu respectivul atac sau razboi;
15. pretentiile ca urmare a diminuarii valorii bunurilor dupa reparatie.

  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,003
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Am RCA la ARDAF si pun problema de fata intrucat in curand v-a trebui sa-mi reinnoiesc polita de asigurare.
Din presa am aflat ca ARDAF ar avea niste probleme cu CSA-ul. In momentul de fata se pare ca li s-a impus un administrator special de catre CSA.
Daca cineva cunoaste problema, il rog sa faca o prezentare a acesteia.
Care asigurator este cel mai recomandat la momentul de fata si care ar fi motivele?
Exista pe undeva un top RCA ?
  • Ridick

  • Mesaje scrise: 249
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
octav_bz a scris:Ridick, nu ai dreptate.Asigurarea ta poate folosi celui lovit de tine intr-un accident si nu invers.Eu in fiecare an ma uit pe net si imi inchei asigurarea acolo unde este cel mai ieftin.Mi se pare normal, asigurarea o fac practic ptr altii, nu ptr mine.


Se pare ca nu ai citit ce am scris, fa-o si o sa intelegi de ce este importanta societatea la care iti faci RCA, mai ieftin nu insemna, uneori, mai bun.
Fa-ti asigurare la colt de strada si pregateste-te sa platesti un avocat, iar daca ai ghinionul sa gasesti un judecator "priceput" poti chiar sa pierzi procesul.
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Cam asa e si pana la urma e gandirea tuturor celor care incheie asigurari doar ca sa se spele pe maini si sa respecte legea care totusi nu-i acopera si in caz de neseriozitate a firmei de asigurari.
Un alt aspect e ca daca vrei sa reziliezi contractul cu ei in favoarea altei societati mai serioase intampini greutati enorme.
  • pmi
  • **
  • 95 mesaje
  • din 03 Apr 2006
  • Astra 2001 Y20DTH
  • Varsovia
  • pmi

  • Mesaje scrise: 95
  • Locatie: Varsovia
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2006

  • Mesaj Privat
@Ridick

Uite, nici eu nu inteleg ce spui. Care e scaparea din lege? Si ce anume puteai sa patesti? Te intreb pentru ca legea RCA spune clar ca acopera raspunderea civila a proprietarului. Ca raspunderea penala e normal sa nu o acopere RCA-ul... E ceva ce imi scapa?
  • Ridick

  • Mesaje scrise: 249
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
@pmi
Legea romaneasca nu "interzice", foarte clar, regresul impotriva detinatorului de RCA (pentru plata daunei materiale, nu de alta natura). Mai concret, daca cel la care ai incheiat polita RCA nu plateste dauna cel pagubit te poate chema "in garantie" in instanta. In legislatia internationala se interzice, in mod foarte clar, acest lucru.
Chiar am patit-o, am fost chemat in judecata, de catre ASIROM(aici avea polita casco masina pe care am lovit-o) cu toate ca polita mea RCA era perfect valabila, pentru plata reparatiei (pentru ca asiguratorul meu RCA, respectiv ASTRA, nu a catadicsit sa plateasca) si a trebuit sa-mi angajez un avocat ca sa ma reprezinte. Procesul l-am castigat si ASTRA a fost nevoita sa plateasca dauna, dar sa nu crezi cumva ca avocatul, nervii si timpul pierdut mi-au fost decontate de cineva. Sad
Concluzia este, cred, destul de clara: Atentie la cine va intocmiti polita RCA!
P.S. Daca ASTRA mituia judecatorul ce as fi patit?
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR