Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • sorin frumuseanu

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2013

  • Mesaj Privat
Tocmai am cerut pareri despre opel corsa vs opel astra si, in ideea ca voi alege un diesel, as vrea pareri despre ce trebuie avut in vedere la soferii cu experienta pe benzina la trecerea pe diesel.
corsa vs astra
Am permis de peste 15 ani si o singura data am condus un golf 4 pe motorina, nu mi-a placut si as vrea sa stiu daca e doar o parere de moment sau e usor de condus un diesel dupa atatia ani pe benzina.

Multumiri
Skip ads

  • Gyo

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Daca consultai bine forumul ,puteai observa ca sunt deschise mai mult topicuri cu si despre motoare diesel.
Ai aici ceva explicat mai pe larg de la un bun coleg : https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=19253
Diesel-ul e un motor mai pretentios(din pricina faptului ca e un motor turbo ,nu e un motor prin aspiratie cum e benzinarul)-desigur exista si motor prin aspiratie -SDI (cel fara turbina ,motor simplu) .Motorul diesel (posesor de TDI) este mai sensibil ,e mai fiabil in schimb (parere personala) si mai longeviv , asta depinde foarte mult de regimul de exploatare si stilul de consus ..adica ce vrei de la o masina .Vrei sa o folosesti mai mult pe drumuri in afara localitatii -mergi pe un diesel ,vrei mai mult pentru foiala ,oras,drumuri scurte pana la tara -ia un benzinar.
  • sorin frumuseanu

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2013

  • Mesaj Privat
Scuze ca nu am cautat si acolo, de la 8 dimineata sunt pe butoane si mai fug ochii.
Cautasem pe google ceva strict legat de "marea trecere" de la benzina la diesel. In weekend imi caut toti amicii cu diesel si mai incerc. Poate a fost o impresie de moment, cert e ca nu m-a incantat Matiz vs Golf 4 diesel. Multumesc
  • Gyo

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Golf-ul are turbina cu geometrie variabila (poate de asta te-a smucit putin),adica cand ai apasat pedala indiferent daca maxim sau un sfert intra turbina in functiune.Prin urmare 'decoleaza"mai repede.Opelurile au turbina cu gemoetrie fixa- cea mai indicata din punctul meu de vedere deoarece nu se defecteaza repede si e mai durabila..la astra g 1.7dti intra in functiune pe la 1800 rpm si tine pana cand ridici piciorul..mi se pare cel mai ok asa.E cel mai indicat..
Depinde de fiecare masina in parte si de marci ,personal sunt foarte multumit de diesel-ul meu si te asigur ca nici tu nu vei fi dezamagit de un diesel (indiferent de alegere).Opel e o masina ieftina ,usor de intretinut,cu dotari decente si care consuma putin .Aici nu fac reclama ,apropo. Wink
Skip ads

  • sorin frumuseanu

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2013

  • Mesaj Privat
Personal am fost incantat de rezistenta la rugina. Am vazut la Predeal un Opel Corsa antic (chiar super-antic), rulat pe drumuri cu multa sare, vopsea originala (tatal unui prieten) in timp ce buburuza a inceput sa scoata pete de rugina.
La golf cica trebuia sa turez mai mult, asta nu am priceput si mi s-a parut greoi, chit ca avea directie servo.
Cat de curand ma vad cu 2 dieseluri: un audi a4 (imens fata de matiz) si renault clio fidji. Poate poate... Smile
  • Blebeanu Lorin

  • Mesaje scrise: 1,077
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Colegul @Gyo se pare c-a uitat ca si la Opel gasesti turbina cu geometrie variabila.
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
A mea Vectra c are geometrie variabila.
  • Gyo

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Da ,asta nu am stiut-o ..oricum depaseste cu mult bugetul lui un vectra C sau modelele mai noi.
  • nanutza

  • Mesaje scrise: 341
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2012

  • Mesaj Privat
omul face sub 10 mi km pe an .voi ii recomandati diesel .? el ar vrea sa treaca pe uun diesel dar va vedea ca nu se merita diesel cand faci 10 mi pe an .
Benzinar cu consum de 8-9-10 pe an cu 9-10 mi km pe an are el si poate o sa mearga vreo 12-14 mi km cu un diesel si asta sa zicem datorita "consumului mai mic."
  • cuibusel

  • Mesaje scrise: 380
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2005 Z10XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2013

  • Mesaj Privat
crezi ca un diesel se cumpara doar pentru consumul mai mic? iti ei masina diesel ca sa iti scoti banii care i=ai dat pe ea?
Mai important mi se pare daca iti poti permite sa intretii un anumit tip de motor, daca o poti folosi in regimul sanatos al motorului (adica asta depinde de regimul de condus care il ai: autostrati, drum de tara, de oras, drumuri scurte, etc.) si sa iti serveasca scopului de transport (ai nevoie de sa cari ceva cu ea?, sa mergeti mai multi oameni? etc)
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR