Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • Bolidul

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 y17td
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2008

  • Mesaj Privat
De vre-o 2 zile am o problema la masinuta mea. Sa aprins cheita in bord subit, pus testeru`, eroare p0500 vehicle speed senzor si evident chilometrajul nu mai merge si nici cruize control. Motorul de atunci da si putin in nas adica cand ridici acceleratia si treci din accelerare in frana de motor da cate un sut. Am facut azi un drum cam de 100 km si kilometrajul a stat la zero tot timpul cu cheita aprinsa. Acum pe seara a fost sotia pana in oras si kilometajul mergea perfect.

Eu zic asa: clar e ceva la senzorul vss sau la mufa sau la cablaj pana in calculator.

Problema mea care e: Unde e frate senzoru asta ? Am cautat si pe autodata si pe net nu am gasit nimic imi da numai de senzorul de rpm care nu are nici o treaba cu asta ... Il desfac, in curat, in gadil, masor cablajul pana in calc dar de unde sa il iau ?!
Este vb de celebrul y17 dt daca cineva stie unde e pozitionat senzorul asta dau o caldare de bere !

Numai bine all !
  • XEP
  • Suspendat
  • 204 mesaje
  • din 19 Jun 2012
  • Astra 2005 Z16XEP
  • Buzau
  • XEP

  • Mesaje scrise: 204
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Roata stanga fata. Mai exact senzorul de ABS, de acolo isi i-a semnalul pentru viteza. Curata-i mufa si rezolvi problema.vezi ca este un fir care coboara pe langa amortizor si intra in fuzeta.
Este normal sa dea "suturi" in mers .... daca ECU considera ca masina sta pe loc Smile.
  • vallyku

  • Mesaje scrise: 197
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2003 y17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2009

  • Mesaj Privat
sau schimbi rulmentul dupa caz,daca senzorul este faramat si nu merge
  • Bolidul

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 y17td
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Azi am mai facut vre-o 80 km si totul a mers normal. Daca mai face fite ii umblu acolo, daca nu o lasa asa Very Happy. Multam de sfaturi.
  • vallyku

  • Mesaje scrise: 197
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2003 y17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2009

  • Mesaj Privat
daca tia mers normal azi,e clar ca este din mufe,putin sprei de contact pe ele si e ok
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR