Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F
  • puka18

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 1994 C20NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2011

  • Mesaj Privat
AM UN OPEL ASTRA F CABRIO,VREAU SA-I SCHIMB BUCSELE PE FATA CACI AU INCEPUT SA BATA,VA ROG SA-MI SPUNETI CE BUCSE SA CUMPAR SI CATE SI UNDE SE AFLA POZITIONATE,AM OBSERVAT CA BRATUL DIN STANGA DACA SCOT PIVOTU CADE IN JOS,EU CRED CA AR TREBUI SA SE RIDICE IN SUS CACI PAREREA MEA ESTE CA AIA TREBE SA FACA BUCSA(BASCULA CRED),DE CE AM NEVOIE PT A SCHIMBA BUCSA AIA?VA ROG AJUTATIMA CACI SUNT IN NECUNOSTINTA DE CAUZA,VA MULTUMESC
Skip ads

  • raculea

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2004 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2012

  • Mesaj Privat
UP UP ma intereseaza si pe mine la o astra G 1.7 cdti 2004
  • herby

  • Mesaje scrise: 179
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 1993 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Sal.@puka18..ca sa schimbi bucsele iti trebuie presa, dar se poate schimba si cu improvizatie daca ai cateva cunostinte, daca nu cel mai bine mergi la mecanic ca altfel ramai cu masina pe butuci. Eu nu am avut presa, cu ajutorul menghinei si cateva bucse de fier prin care trecea bucsa pe care am vrut sa o schimb, ciocan, etc., bucsele costa in jur de 20- 30 lei bucata(depinde de unde le cumperi, firma, discount,etc), fiind 2 pe brat in jur de 80-120 lei.Apropo pe mine m-a ajutat si taicameu, caci singur te cam chinui.Poate necesita sa schimbi si bucsele de la bara stabilizatoare si bielete antiruliu. Acestea sunt bucsele :

Bafta.
  • raculea

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2004 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2012

  • Mesaj Privat
in afara de bucse brat , bara stabilizatoare si bieleta antiruliu mai sunt si alte bucse ? pe spate ce fel de bucse sunt doar pentru brat ?
Skip ads

  • herby

  • Mesaje scrise: 179
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 1993 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Sal,@ raculea ... din datele pe care le-ai trimis pe PM, am putut sa-ti caut urmatoarele piese sper sa nu fi gresit , ca sa-ti faci o idee de pret, am pus niste poze cu eventuale preturi si sa vezi cum arata :


  • marius_f

  • Mesaje scrise: 552
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1994 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2008

  • Mesaj Privat
parerea mea ar fi sa schimbe si pivotii, daca tot te apuci de o asemenea manopera ... mai mult ca sigur a fost si el afectat
ca pret, este pe undeva pe la 30-40 de lei bucata, la 50 de lei deja cumperi o marca buna
dar acum depinde si de ce finante dispui, daca nu poti sa o lasi si asa ca merge, nu-i bai
oricum daca ii schimbi, nu o sa regreti
eu am schimbat anul trecut bucsaraia fata si am dat mecanicului 50 ron pe roata .
bafta
  • raculea

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2004 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2012

  • Mesaj Privat
multumesc mult de raspunsuri ! am sa schimb si pivotii ( am si un service care lucreaza cu autonetu unde mi-am schimbat distributia si pompa de apa ) Cat despre cost merg pe principiul " un lucru ieftin costa de fapt mai mult decat unul scump "
Am luat masina la 220.000 din Germania am mers cu ea 20.000 de km prin Romania si deja nu-mi place cum se simte la gropi / canale . Am mers cu un logan taxi si era tzapana masina , imi placea ! deh , astea-s drumurile la noi . Cred ca neamtul nu o schimbat o bucsa in 220.000 pt. ca nu exista canale / cratere / denivelari / gropi / canturi etc . Acuma as putea exagera sa zic ca poti merge prin germania fara bucse la ce drumuri au (fier pe fier) Smile) . Ce-i drept mai merg cu ea si pe drumuri forestiere .
  • marius_f

  • Mesaje scrise: 552
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1994 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2008

  • Mesaj Privat
salut raculea
Atentie, eu am spus ce ar trebui schimbat pt colegul cu astra f
Nu stiu cum este la astra g. sa nu faci vreo boacana sau sa dai banii aiurea ...
Referitor la masinile autohtone, sunt echipate de obicei cu o suspensie mai dura, pt drumuri ... asa cum le avem.
Sa nu cumva sa iti pui suspensie rigida pe masina. nu ti-ai dori acest lucru, vei vedea. mai ales daca ai masina hatchback 3/5 usi.
Intr-un timp relativ scurt / mediu, vei incepe sa auzi tot felul de scartaieli, fosneli prin masina
Eu asa am avut initial pe astra f a mea, dar am schimbat-o cu una mai ''comoda''
Insa nici pana in ziua de astazi nu am mai reusit sa scap de scartaieli, greierasi si zgomote produse de plastice, clipsuri, suruburi, bancheta spate rabatabila, etc. Si toate astea ''multumita'' vechii suspensii.
Ia sa te urci intr-un logan mai ponosit, mai invechit, sa vezi de ce vei avea parte - un adevarat tambal si distractie acustica
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR