Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare
  • pufulet

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2006

  • Mesaj Privat
@Mefisto - asa am patit si eu, am ignorat si a trecut Smile
azi iar a aparut, dupa alti 8-9000 km Smile
Skip ads

  • Mefisto

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2007

  • Mesaj Privat
deci se aude cand franez un suierat se atinge ceva pe acolo habar nu am ce u ce crezi ca e ? masina nu e prea umblata 1.600 km in vreo 3 luni ... nu pot trece peste trebuie sa stiu ce eRazz sa nu se agraveze
  • l_stoian79

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2006

  • Mesaj Privat
la mine fluiera cand franam...dup revizie mi-au verificat si chestia asta si mi-au spus ca era intrata mizerie la tamburi si de aia scartaie. mi-au demontat roata si tamburii, curatat, si nu s-a mai auzit nimic... o vreme...acum dupa 3000 km de la revizie incepe sa se auda din nou ... Confused

din profilul tau vad ca ai o corsa, probabil cu tamburi pe spate, asa ca poate fi si asta o cauza fluieraturilor. din ce am auzit, exista ceva spray sau solutie de curatat franele, dar sincer sa fiu nu am idee de denumiri si mod de aplicare.

bafta!


Ultima modificare facuta de l_stoian79 la Mar 30 Jan, 2007 8:42 pm
  • Cyclops

  • Mesaje scrise: 243
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Manta 1977 16N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2007

  • Mesaj Privat
@ mefisto: normal ca se aude ceva... placutzele de frana se freaca de disc.. si acum.. cu materialele astea "ecologice" sunt mai zgomotoase...
Skip ads

  • Mefisto

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2007

  • Mesaj Privat
am o astra clasic mc deci de latamburi safie nu de ladiscuri mie mi se parea ca e pe fata se aude si pe fata am discuri
  • l_stoian79

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2006

  • Mesaj Privat
si eu aveam impresia ca se aude din fata, dar se pare ca era de la tamburi ...
  • Mefisto

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2007

  • Mesaj Privat
si daca ii las murdari =)) are ceva ? Cat costa curatzarea lor .. ?
  • l_stoian79

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2006

  • Mesaj Privat
pe mine nu m-a costat fiindca eram la revizie cu masina ..

dupa curatare am simtit o imbunatatire a franarii, in sensul ca franarea era o idee mai prompta. nu era problema cu puteam sa franez sau ceva, franele erau OK, doar ca dupa curatare frana era ceva mai sensibila.

acuma e drept ca se poate ca noul comportament sa fie efectul desfacerii si montarii inapoi a tamburilor, poate la remontaj s-au pus sabotii mai aproape de tambur, sau s-au strans mai tare subansamblele de pe acolo, dar asta nu as putea sa zic 100 %.

daca cat de cat te pricepi si ai timp si spatiu (curte/garaj/...) cred ca poti si tu sa desfaci rotile si sa le freci cu o perie de sarma eventual un jet de apa sa ia tot jegul de pe acolo. nu ar trebui sa fie mare filosofie.
Skip ads

  • Mefisto

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Multumesc sefu declar topic inchis daca nu are altcineva altceva de spus
  • Mefisto

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2007

  • Mesaj Privat
la mine fluiera cand franam...dup revizie mi-au verificat si chestia asta si mi-au spus ca era intrata mizerie la tamburi si de aia scartaie. mi-au demontat roata si tamburii, curatat, si nu s-a mai auzit nimic... o vreme...acum dupa 3000 km de la revizie incepe sa se auda din nou ... Confused

din profilul tau vad ca ai o corsa, probabil cu tamburi pe spate, asa ca poate fi si asta o cauza fluieraturilor. din ce am auzit, exista ceva spray sau solutie de curatat franele, dar sincer sa fiu nu am idee de denumiri si mod de aplicare.

bafta! asa mi-a zis mie cineva tot pe acest forum
  • horiabandasu

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jan 2007

  • Mesaj Privat
sar putea sa fie din cauza placutelor de frana (sau ferodou) . Eu am patit cind am pus placute Bosch care din cauza calitatii slabe (multe produse se fac in Turcia sau China ) scartaiau ,tiuiau la franare :!:
  • ionvatrai

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Am si eu o problema la un Astra 1,7 tdi 2001. se aude un zgomt ciudat dupa virajul la stanga si gand rotile sunt aproape sa se indrepte. se intampla numai la viteze mici si tine foarte putin, dar se aude oarecum tare. zgomotul e cam ca la un clopotel. poate ma ajuta cineva eu am dat roata jos si mam uitat dar nu am gasit nimic.
Skip ads

  • summer_life

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Dambovita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jul 2007

  • Mesaj Privat
ceva tablita de protectie?...vezi sa nu se frece furtunul de la frana de ceva pe acolo
  • Florin c

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2004

  • Mesaj Privat
S-ar putea placutele de frana!
  • nydu2007

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: GIURGIU
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2007

  • Mesaj Privat
vezi ca este aparatoarea de tabla a discului, pe partea din interior. La mine era putin crapata....si era si deplasata. Am fortat un pic cu o surubelnita, si am indepartat-o putin de disc, si e ok acum.
  • ionvatrai

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2007

  • Mesaj Privat
tablita am departat-o putin de disc dar tot face, furtunul nu freaca de nimic, azi cred ca desfac burduful de la planetara sa vad daca are vaselina apoi va anunt, intre timp mai astept opinii poate nu e nici de la planetara
  • ionvatrai

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2007

  • Mesaj Privat
nu am rezolvat problema planetara are vaselina. E de la altceva dar nu gasesc ce. Ma mai poate ajuta cineva?
  • ktapet

  • Mesaje scrise: 485
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Zafira 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2005

  • Mesaj Privat
daca calci frana atunci cand iei virajul se mai aude sunetul?
daca nu mai face atunci curata suportul etrierelor; are niste canturi pe unde culiseaza placutele de frana, nemaculisand placutele nu se mai departeaza de disc si de-acolo sunetul.
  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
La mine se aude dupa ce pun frana ca si cum ar da cineva cu ciocanul in discul de frana la o diferenta una de alta proportionala cu viteza de rotatie a rotii. Ce ar putea fii ?
  • alex_t

  • Mesaje scrise: 244
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Calibra 1993 C20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2006

  • Mesaj Privat
eu am patit exact acelasi lucru, problema era ca aveam grad destul de mare la discurile de frana, si imi freca pe placutza acel grad doar cand viram. vezi daca sunt semne de frecare pe partea superioara si inferrioara a placutelor (nu pe partea unde freaca de disc).
posibil sa fie si un rulment spart? cu toate ca rulmentul trebuie sa faca zgomot intr-una, nu doar din cand in cand.....
incearca sa demontezi discurile, ia-le la strung gradul, si vezi ce se intampla..
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR