Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
As dori sa fac un anunt pe care am sa va rog sa-l dati mai departe ca sa vada cat mai multe persoane si sa nu mai ia pacaleala la fel ca mine!
Sambata dimineata am iesit din tara pe la vama Nadlac, si am zis sa-mi fac plinul de la OMV-ul din vama! MAsina mea are 60 litri rezervor! Cand am ajuns in vama mai aveam un "Range" de 115 kilometri, nici macar becul rosu nu mi s-a aprins! Plus ca m-am uitat la computerul de bord si imi arata 48 de litri consumati in distanta parcursa! Fac plinul si cand ma uit la pompa 56 de litri au intrat la mine in rezervor! adica eu mai aveam 4 litri in rezervor si mai puteam merge 115 litri, lucru imposibil la o masina break cu 3 persoane in masina si bagaj! O diferenta de 8 litri! Am ajuns in Belgia si abia aici sa aprins becul rosu si aveam Range-ul de 45 de km si cand am alimentat au intrat 52 de litri, si aia fortati, nu cand decupleaza pompa! Am fost la ei atunci si am cerut socoteala dar mi-au zis sa vorbesc cu sefii! Vrajeala ! Oricum luni vreau sa fac o plangere la OPC dar nu stiu daca voi fi luat in seama, dar macar pe calea internetului sa pot informa cat mai multe persoane sa stie sa nu mai alimenteze de la ei in vama! E hotie curata! Nici pentru rompetrolul care sunt langa ei nu garantez!
Nu mai poti avea incredere in nimeni!
Skip ads

  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
In loc sa te bucuri ca ai ajuns din Romania pana in Belgia cu 50 de litri, iti pare rau ca te-au pacalit la OMV ?
Cat a consumat, 4% ?
  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
pai nu, de la galati pana in vama am consumat 48 de litri, dupa bc!
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Ai spus ca ai facut plinul la Nadlac si s-a aprins becul la rezerva... in Belgia. Asta inseamna ca ai facut aproape 1500 km cu 55 de litri. Consumul e undeva la 3,5 % ?
Skip ads

  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Mai citeste odata te rog!
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Ursu/\82 a scris:... am iesit din tara pe la vama Nadlac, si am zis sa-mi fac plinul de la OMV-ul din vama.... Am ajuns in Belgia si abia aici sa aprins becul rosu...

Spune-mi ce n-am inteles.
  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Smile) , Am ajuns in Belgia dar nu am zis cate plinuri am mai facut, ca nu asta era important! eu am subliniat ca am avut ocazia sa mi se aprinda becul si sa alimentez sa vad cati litri pot intra!
  • Adrian Cosma

  • Mesaje scrise: 272
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Am auzit ca peco-urile astea mai baga benzina calda de la pomba sa ii creasca capacitatea, deaia la pompa iti da una si la drum alta. Si cred ca e adevarat, mie cand bag de la rompetrol pe moment acul sta surprinzator de sus dar a doua zi dimineata ma cam supara ca nu vrea sa se ridice la fel desi merg pe gpl de la peco pana acasa. tot la fel am auzit ca la petrom ar fi treaba mai curata.
Skip ads

  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Aaaaa, asta-i altceva; cat ti-a consumat totusi ?
  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
unii imi zic ca cam mult, undeva la 6,7 cu o medie de viteza pe bc de 120km/h cu 3 persoane si bagaj! cea mai mare parte din drum am facuto cu 160 pe bord dar a fost si 170 si 180, si mai putin(exceptand romania) acum nu stiu ce sa zic! la iesire din RO aveam 6,6 cam mult zic eu!
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
La viteza asta, e super consumul.
  • Gyo

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Am testat si eu in oras la mine.Treaba e invechita..
Rezultatul..nu e statie care sa nu fure la carburant ,am incetat sa alimentez de unde am suspiciuni si de aceea pana in prezent alimentez doar de la Mol.Faza este ca atunci cand pui pompa in rezervor si dai drumul ,ceasul pleaca intodeauna de la 1-2-3 lei ..cum Dumnezeu ?
Am avut si eu discutii cu angajatii de la benzinarie ,am facut scandal acolo si atat..mare branza nu am rezolvat ,in schimb pe mine m-au pierdut ca si client.
Skip ads

  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,003
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Multora dintre noi ni s-a intamplat cate ceva similar. Desi am facut scandal, niciunul nu a rezolvat nimic. Ramane sa incercam macar sa ne protejam singuri.
Radio-Shantz de pe la noi zice ca majoritatea benzinariilor au cate o pompa (macar) care pacaleste la cantitate. Cand apar cei de la Metrologie in control, "din intamplare", niciodata nu aleg acele pompe sa le verifice.
Sfaturi de la Radio-Shantz:
- daca poti alimenteaza mereu de la aceeasi benzinarie, de la aceeasi pompa. Dupa cateva alimentari, te prinzi daca ceva nu este in regula.
- daca alimentezi intr-o zona care ti-e straina, sa alimentezi la pompele la care alimenteaza taximetristii. Ei sunt din zona, alimenteaza foarte des si informatiile utile ajung mai repede la ei.
- daca totusi alimentezi de la o statie care nu iti este cunoascuta, daca ai impresia ca pompa functioneaza ciudat, face zgomote atipice, este recomandat sa te opresti, sa platesti carburantul consumat si sa te muti la alta pompa.
  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
stiu eu o rezolvare cu niste chibrituri Smile)
  • maryusuku

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2013

  • Mesaj Privat
pompa totdeauana o sa iasa pe plus,de curiozitate sa va uitati ce scrie pe tablita lipita undeva pe lateral care contine firma producatoare si altele ,mai scrie si marja de eroare a pompei cu - minus (am lucrat si stiu ce zic).si...mare atentie -verificati sa scrie pe bon aceeasi cantitate ca cea care ati avut-o la pompa -cine vrea detalii ii las nr de tel la cerere Smile
  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,003
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
E normal din punct de vedere tehnic sa existe o oarecare toleranta acceptabila.
Nu este normal dar este de asteptat ca pompele sa greseasca doar in favoarea statiei si nu a clientului.
De fiecare data incerc sa fiu atent la numarul pompei, cantitate si suma de plata.
Nu mi s-a intamplat sa imi apara pe bon o cantitate diferita.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Un episod asemanator am patit si eu alaltaieri la OMV-ul de la iesirea de pe A1 de la Pitesti.
Am alimentat, dupa cateva zeci de km s-a aprins becul rosu dar am crezut ca nu mai imi indica mie corect. Mi-am vazut linistit de drum si era sa nu imi ajunga motorina pana la Craiova. Ori masina mea a avut o criza de nervi si a decis sa consume de la 8% la un pic peste 42% apoi si-a revenit subit, ori astia fura in ultimul hal. Evil or Very Mad
  • kinderasu

  • Mesaje scrise: 1,613
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2011

  • Mesaj Privat
poate ai vre-o gaura in rezervor Smile sau a curs pe langa ... sau cum se mai practica ca iti fac astia supapa de refulare si baga in galeti la ei Smile
cum credeti ca ei recupereaza gaurile facute de ei ? furandu-ne pe noi .. stiu pe cineva care ia cate 100 kile cand vine camionu cu marfa noua Smile
  • stocariu

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Aaaa! deci se pare ca e pe bune... Evil or Very Mad miercuri am alimentat la rompetrol intr-o corsa 8 litri de motorina si s-a miscat acul foarte putin, nici macar o gradatie si imi puneam problema in toate felurile, dar se pare ca incepe sa se contureze explicatia Idea
Pai hai sa povestim sa stie lumea. Oricum din cate stiu eu se poate cere sa verifici pompa cu masura gradata care trebuie sa existe in orice statie. are vreo 5 litri parca. ca sa nu fie manarita si aia ii punetii sa opreasca din litru in litru. Se pare ca este cazul!
  • kinderasu

  • Mesaje scrise: 1,613
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2011

  • Mesaj Privat
sau ei o sticla de 5 l si faci acasa masuratorile si pui din L in L Si tragi cateo dunga.ca poate si aia e manarita Smile la noi orice e posibil.
sau cantaresti sticla are 250g. alimentezi de 5 l fix apoi mergi cu ea la un cantar electronic ca apoi sa iasa 5,25 kg sau cum pica cu o marja de eroare de 100g maxim reprezentand eroarea cantarului si a pompei. sau macar sa fie aceptabila.
mai drgraba faci cu canistra de 10 l atunci se face cel mai bine calculul .
sper sa va fie de folos
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR