Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • sharky223

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2009 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Salutari!
Prietena mea a cumparat recent un ford focus 1.8 tdci de115 cai si de curiozitate am mers si eu cu masina ei si am observat un raspuns mult mai bun al acceleratiei fata de masina mea.Am facut comparatia si in modul sport si tot raspunde mai bine focusul.
Se poate face o resoftare care sa imbunatateasca raspunsul acceleratiei?Mentionez ca nu ma intererseaza o marire a puterii.
Skip ads

  • nanutza

  • Mesaje scrise: 341
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2012

  • Mesaj Privat
fratele meu are un ff 2008 1.8 tdci .115 cp. si intradevar are raspunsul la aceleratie mult mai bun decat astra h .eu am 1.7 .101 cp si este ceva diferenta.
PS: m-am dat cu focusul cu octavia 2 2.0 tdi de 140 si nu a reusit sa ma faca iar cu opelul m-a cam facut.
Mai incerc dupa remap la 130 cp.
  • sharky223

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2009 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Pe mine nu ma intereseaza un remap,ma intereseaza doar sa imbunatatesc raspunsul acceleratiei.Am vazut ca exista un dispozitiv,PedalBox,care doar imbunatateste raspunsul acceleratiei,dar nu mi se pare ca merita pretul de 200 de euro.
  • XEP
  • Suspendat
  • 204 mesaje
  • din 19 Jun 2012
  • Astra 2005 Z16XEP
  • Buzau
  • XEP

  • Mesaje scrise: 204
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2012

  • Mesaj Privat
nanutza a scris:
PS: m-am dat cu focusul cu octavia 2 2.0 tdi de 140 si nu a reusit sa ma faca iar cu opelul m-a cam facut.
Mai incerc dupa remap la 130 cp.

Motoarele de 1.6 TDCI (doar cel de 109 CP) de pe Ford au o functie numita overboost.Mai exact, cand pedala este apasata brusc ECU pentru max 10 secunde comanda un boost la turbosuflantei peste limitele normale fapt ce da un plus de apoximativ 40 Nm.Chestie valabila si la 1.8 TDCI.Este o functie foarte utila in depasiri la limita iar uneori face diferenta intre a termina depasirea si a ... Smile
Ca o comparatie... butonul SPORT de la Opel este fix pix. Asta nu-ti da nici un overboost , nimic doar ca masina se comporta ca si cum ai avea pedala apasata mai mult ... adica marketing : Smile,adica te face sa crezi ca ai mai multi cai,cuplu dar ... N-AI Smile.
Skip ads

  • sharky223

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2009 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2013

  • Mesaj Privat
@XEP Stiu ca butonul SPORT numareste puterea,doar ca acceleratia raspunde mai bine,directia este mai grea si suspensia devine insuportabil de ferma.La un cuplu de 250 NM+40 pentru cateva secunde la o masina mai grea nu cred ca o face mai agila decat astra.
  • costicimpy

  • Mesaje scrise: 326
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2007

  • Mesaj Privat
nu confunda butonul SPORT cu IDS-ul.
  • sharky223

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2009 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Nu cred ca am confundat nimic,am vorbit la modul general.Oricum..eu am sasiu sport(Sport Chassis Pack) si este foarte ferma suspensia,chiar nu am nevoie sa fie mai tare.
  • seftaka

  • Mesaje scrise: 1,184
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Butonu ala sport nu face nimic, sensibilizeaza acceleratia si frana, ce descrieti voi acolo face la ferarri nu la opel. Mergeti cu un Megane de 1,9 dci, sa vedeti cum raspunde la acceleratie fata de Opel, mi se pare ca are un lag prea mare
Skip ads

  • ady_adrian

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 2006 Z19DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Si nu se poate face nimic in legatura cu lag-ul asta?e enervant tare.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
ia-ti benzinar....
  • sharky223

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2009 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2013

  • Mesaj Privat
@seftaka Butonul sport face exact ce scrie acolo(cauta pe forum sau da un search pe google) si nu mai spune ca face frana mai sensibila,este spre binele tau.
@ady_adrian se poate achizitiona PedalBox care imbunatateste semnificativ raspunsul acceleratiei,singura problema este pretul de 200 euro
  • XEP
  • Suspendat
  • 204 mesaje
  • din 19 Jun 2012
  • Astra 2005 Z16XEP
  • Buzau
  • XEP

  • Mesaje scrise: 204
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2012

  • Mesaj Privat
sharky223 a scris:Nu cred ca am confundat nimic,am vorbit la modul general.Oricum..eu am sasiu sport(Sport Chassis Pack) si este foarte ferma suspensia,chiar nu am nevoie sa fie mai tare.

Nu ai confundat nimic. Pe Opel este IDS si IDS + . Chestia la IDS + este ca CDC-ul controleaza independet fiecare amortizor in functie de suprafata de rulare. La cele doar cu IDS se intaresc amortizoarele egal fara niciun control independent pe amortizor.
Daca vrei accelerare liniara fara LAG i-ati un Z18XER pune-i si GPL si o sa ai o masina care :trage excelent,consuma putin,costa putin intretinerea.
Tractoarele (diesel-urile) nu sunt facute pentru liniute sau condus agresiv in oras...daca faci asta este lipsa de respect pentru ala din spate pe care il inegresti + ca volanta aia cu masa dubla este hiper sensibilia la plecarie bruste in treapta 1 ,2,3 si costa cat o instalatie de GPL noua Smile)..
Skip ads

  • sharky223

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2009 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Desi sunt tanar nu am in cap prostii de genul liniutelor,doar ca vreau un raspuns mai bun al acceleratiei si vad ca alte motoare diesel il au,un alt exemplu un prieten are VW Bora 1.9 90 cp si are un raspuns mult mai bun al acceleratiei.Acelasi prieten are un BMW 318d 122 cp(apropiat de cei 125 ai mei) iar motorul raspunde mult mai bine(stiu ca este mult superior motorului de 1.7) dar vreau sa spun ca alte motoare nu pot spune superioare au un raspuns mult mai bun al acceleratiei.Singurul diesel care il condusesem inainte de 1.7 a fost un 3.0 v6 de 240 cp si chiar nu am putut face comparatie intre motoare,am crezut ca este motorul mai mic si asta este cauza lagului.
Chiar nu inteleg ce au facut cei de la opel..
  • Floydian

  • Mesaje scrise: 474
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2010 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Motorul de 1.8 de pe Focusul de care ai zis in primul post are cuplul maxim pe la 1750 rpm, in vreme ce 1.7cdti il are la 2400. Raspunsul acceleratiei o sa fie mai slab cat timp te afli cu turometrul sub valoarea aceea. Pe langa asta mai e si functia de overboost de care a amintit un alt coleg mai sus.
  • buldozer2

  • Mesaje scrise: 738
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2014 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Am avut si eu un focus 2 cu motorul ala de 1.8 tdci de 115 si motorul ala este de-a dreptul salbatic in plaja de turbo!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR