Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • kinderasu

  • Mesaje scrise: 1,613
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2011

  • Mesaj Privat
kinderasu a scris:uniqa fostul asiban ? ai vtrun avocat in familie sau o cunostinta? o sa ai batai de cap cu aia si ii poti ameninta ca trimiti mail la comisia de asigurari daca nu iti repara masuna in termenul legal 30 zile parca unde vrea muschiu tau . si o sa se imoaie constatatorul.

@BV19MAX 30 zile parca da? am presupus nu mai stiam sigur !! si cu legile eu nu ma bat ca nu le inteleg!
Daca la tine se da dauna totala , desi nu cred cred ca vrea sa te prosteasca sa iti dea vreo 2000 euro si nu mai poate el de tine , daca iti da aia 2000 cu epava la ei, ca km ca vrajeli.
acuma depinde de cum te intelegi cu el!
parerea mea e ca nu e dauna totala dar, are si dreptate omul daca e lonjeronul indoit(presat spre habitaclu) te cam caci in siguranta ta si plus ca sa schimbe un lonjeron, care la mine era in jur de 20 mil parca numai piesa , nu ma gandesc cat costa manopera si de aceea da iti da dauna totala nu se mai complica si in plus daca ti-a strambat fulia la AC daca ai ..trebuie sa schimbi cam tot compresorul, asta daca nu a facut si ceva damange la blocu motor si toate astea rezulta o dauna totala care sincer nu se merita, dar se merita sa o dezmembrezi sa o vinzi pe piese si ceea ce este nasol e ca dureaza mult pana o vinzi "toata" iar daca o dai la un parc de dezmembrari .. nu stiu zau cat ei dar nu mult!
Skip ads

  • ratwyn

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2011

  • Mesaj Privat
el pe avizu lui mi-a trecut asa
capotota fata + balamale
bara fata + grila bara
armatura bara fata
far stanga+dreapta
radiator AC+GMV (nush daca asta e ce a vrut sa scrie) pentru AC
radiator apa
carcasa GMV radiator apa
arupa dreapta
claxon
carcasa filtru aer
suport dreapta bara fata

Din ce vad aici nu ar avea de ce sa mi dea dauna totala , nu prea inteleg de ce a zis el camasina este dauna...
  • kinderasu

  • Mesaje scrise: 1,613
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2011

  • Mesaj Privat
GMV`ul ce reprezinta asta is tare dubios .
la mine au fost cam asa : aripi, capota+ balamale, bara fata +grila , parbriz , AIRBAGURI(computer plansa cim etc), radiator feon+apa, instalatie AC lonjeron+ semiaripa+oala , faruri proiectoare ceata , carcasa filtru aer ,carcasa sigurante, plasticul unde pun ulei in motor , furtune turbo, tampoane motor 3 , jug motor .. and to be continued
acuma sincer ai incercat sa desfaci ceva sau sa vezi daca lonjeronul si jugul sunt ok ? s-a uitat vre-un prieten mecanic de al tau la ea sa o studieze el mai bine?
ca e si cum zici tu ca nu e dauna da e si cum zice el ca e dar pana nu vezi masina exact nu ai de unde sti de multe alte probleme de structura. apropo uita-te la usile din fata si vezi daca nu sunt indoite unde face contactul cu cadrul masini... acolo unde nu sterg aia de la spalatorie mai niciodata. si daca la usi sta la linie!
si in mod ciudat lovitura e asemanatoare ca la mine si rotile au fost intacte spre mirarea mea dar acum m-am uitat din nou la poza si pare totusi infundatura mare si cred ca e lonjeronul afectat, uita-te la suportul de motor si vezi daca nu e indoit ca se vede cu ochiul liber la fel si lonjeronul sa nu aibe creste pe el
  • ratwyn

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Revin maine cu niste poze facute cu capoda deschis si pe dedesupt...
Skip ads

  • micky001

  • Mesaje scrise: 1,318
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 1997 x20se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2007

  • Mesaj Privat
"GMV" -ul se refera la ventilatoare...
Dupa mine pare normal sa-i dea dauna totala,daca te apuci sa calculezi piesele,cu preturi de catalog,ai sa depasesti valoarea masinii la acelasi pret/criteriu/an fabricatie.Dupa primul deviz,intotdeauna apare cel putin un urmator deviz,spre exemplu in primul nu-ti apare nimic legat de directie,instalatie electrica,vopsitorie,mici alte "minunatii" gen tampoane motor,furtune,conducte AC,dryer AC,freon,glicol,etc.Si bineainteles,nu ti-a trecut aripa interioara(contra-aripa/ramforsare) lonjeron,ochelar far/panou...Primul deviz este intotdeauna superficial,din ochi.Acelasi ochi care nu a observat ... parbrizul ?!? Smile
Dauna totala nu inseamna insa ca ti-o radiaza cineva.Ei doar incearca sa te agate,un fel de a cadea "la pace".Cam 2000 E ,posibil 2500,cu toate ca nu prea cred...Iei banii si ramai cu "epava".Majoritatea dintre cei ce ajung la rezultatul asta(unii chiar abea-l asteapta...) si-l accepta,daca mai este loc de reparatie,o fac dupa ce vad banii,in regie proprie,pe "platforma" SH.
O sa te coste dupa mine,peste 4000 lei cu manopera si vopsit.
Chiar ma miram,citind pe la inceputuri din discutiile pe tema pataniei tale,cum a reusit @Neb1 cu 1500 sa-si repare masina,piese,manopera si vopsit,la cate a enumerat.Unde ai gasit "frate" radiatoarele alea noi de te-ai incadrat in pretul asta ? Smile

Dauna totala am avut si eu pentru asa ceva:

si a iesit dupa 5000 lei dati apoi recuperati in totalitate (vopsit integral,manopera ...mea,inclusiv chituire,exceptie vopsitoria)
Am cumparat alta cu 5000 lei,numere "terminate",apoi dupa ce am transferat cam...tot,am vandut ce a ramas,plus motor 2.5 V6,accesorii,turbina,pompa injectie,etc...Numai pe fier ce a mai ramas,am luat 800 lei !





Ultima modificare facuta de micky001 la Vin 13 Sep, 2013 2:07 am, modificat de 3 ori in total
  • Neb1

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2000 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Nu te chinui sa o indrepti si prostii, du-te la dezmembrari si ia-ti ce-ti trebuie. E mai bine decat sa iei noi made in TURCIA, si sa nu se potriveasca cum trebuie.

EDIT: Frate, radiatorul AC era ok, cel de racire a fost undeva la 200 lei nou eu l-am vazut cu ochii mei scos din cutie si montat, omul la care am fost mi-a spus asa, vopsit aripa, bara, traversa, vazut de geometrie schimbat fuzeta si facut directie 1500 lei.

Piese 100 lei aripa, 100 lei far, 130 fuzeta, DECI UN TOTAL DE 1830 lei.

Deci se poate! Razz
  • micky001

  • Mesaje scrise: 1,318
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 1997 x20se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Ei...am zis si eu,ca un radiator racire de-al tau ,nou,se invarte de la cel mai mic pret ,pe Nissens de la 320 si merge pana la ...1520 lei pe Valeo!Cel de AC intre 575 lei,tot pe Nissens si ...2188 lei pe Valeo. Valeeeeooooooo !
  • kinderasu

  • Mesaje scrise: 1,613
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2011

  • Mesaj Privat
numa eu am dat 6 mil sh pe amandoua cu toate ca prieteni cu aia din parc si mangleala...
dupa cum a spus miky si eu ast o dauna totala dar nu am ghinionu asta.
vezi ce va spune cat iti da fara epava si vezi cat cu epava
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Majoritatea service-urilor iti fac constatarea gratuit daca repari apoi masina la ei.
Cauta un service cu care asiguratorul are decontare directa. Lasa-i pe aia de la Radacini, mergi la un service care aplica politica de mai sus.
Functie de lovitura cauti un service specializat pe mecanica sau unul specializat pe tinichingerie/vopsitorie.
  • ratwyn

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Asiguratorul mi-a spus ca nu deconteaza nimeni,si masina ar cam fi dauna totala deci nu se mai pune problema de reparat
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
hai sa ne mutam la legislatie, in primul rand
Apoi:
- masina e sau nu e dauna totala? Asiguratorul face o prima constatare, intocmeste o lista de repere care trebuiesc chimbate sau reparate, si, pe baza unor cataloage, iti zice, comparativ cu valoarea actualizata a masinii, daca e dauna totala sau nu.
Masina ta, fiind din 2001, iese usor dauna totala. eu am scos una la fel dauna totala acum 4 ani. Si arata asa:
https://www.clubopel.com/vie...p?p=673221#673221
Daca lui iei iese devizul "de dauna totala" nu mai trebuie nici o constatare in service
  • ratwyn

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Constatatorul nu mi-a zis nici un pret nimic doar mi-a dat o foaie cu constatarea avariilor care le a vazut el asa si erau vizibile si a zis sa ma duc sa fac un deviz pentru ca masina ar cam iesi dauna totala
Skip ads

  • ratwyn

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Sincer in starea asta cam cat as putea lua pe masina daca o duc la dezmembrari?
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
ce asigurator?
Ia legatura cu kosfunny, sa te ajute cu sfaturi, mie mi se pare dubios ce a facut constatorul.
Singura justificare pentru ce a zis el e ca esti la cativa lei sub pragul de dauna totala, cei cativa lei putand fi acoperiti de eventualele piese defecte suplimentare care pot fi gasite la o constatare completa (cand se desface masina, nu ne uitam doar ochiometric)
  • kinderasu

  • Mesaje scrise: 1,613
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2011

  • Mesaj Privat
intrabai pe cei de la publicitate dar sa nu te astepti la cine stie ce suma mare ... cred ca in jur de 1000€ atat luam eu pe a mea intreaga, iar a ta e ceva mai noua.
de asemenea. recomandarea mea este :
1 la dauna totala. ei cat ei + daca nu te grabesti o dezmembrezi si o vinzi pe bucati numai pe plansa + airbaguri scoti garantat 3-400 € motor + cutie inca 6-700 € deja ai mia de euro cd-player + tid mid ce ai inca 200 si tot asa si sigur sunt destui are vor felbde fel de prostioare si mna trebuie rabdare
daca te uiti la preturile de noi si vinzi la jumatate tot faci profit. Si daca faci acest pas inveti si mecanica si stii muult mai multe despre masina
2 daca ei de la asiguator + dezmembrari iti scoti bani de una echivalenta? 3000 3500 nu prea as crede si nu poti sti ce cumperi ...
Si in ambele cazuri poti recupera taxa ... iti mai vin niste lei mai incolo
iar 3 daca e afectat lonjeronul si/sau jugul motor .. aplici 1 sau 2 , if not o poti repara in regim propriu cu piese numai din dezmembrari si iti mai raman ceva bani de un up-date sau nunta...
astea sunt sfaturile mele caci sunt ala patitu si trag mult acu ca am reparato si e un sac fara fund
ah si 4 recarosare dar nu stiu costurile si procedurile legislative
  • ratwyn

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2011

  • Mesaj Privat
UNIQA , o sa iau legatura cu el Multumesc
  • ratwyn

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Gata am facut devizul de reparatie si surpriza
Manopera: 1351 ron
Vopsitorie: 2130 ron
Piese: 13159 ron

Total fara TVA 16.718 cu TVA 20.731
In aceste conditii masina este dauna totala din start...stiti cumva cam la cat ar putea sa imi evalueze masina? sau exista vrun "calcualtor" pe net in care pot vedea aproximativ asa?
  • tdi_2005

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2010

  • Mesaj Privat
salut ma intereseaza masina
  • ratwyn

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Cam cat credeti ca m-ar costa reparatia la un service? cu tot cu piese asa in mare...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR