Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning
  • cristivw

  • Mesaje scrise: 247
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2005

  • Mesaj Privat
ai dreptate popeye.
sorry, in legatura cu 80 si 100cp, nu vazusem. am crezut ca te referi la DTI si CDTI. sa stii ca ai dreptate... daca merge pe common rail, de ce nu ar merge si pe dti-uri? Very Happy
Skip ads

  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
@dodo_13
Ai o poza ceva, un desen cu conductele de la Vectra C?
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Pot sa fac o poza la tuburile pe care le am acum pe masina, care e chiar VectraC.
  • BAC

  • Mesaje scrise: 255
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Deviez un pic de la subiectul topicului, o turbina de 2.2 se poate pune pe 2.0. Ar trebui sa fie mai usor, motoarele sunt aproape la fel, difera doar cursa pistonulu.
Skip ads

  • shpeeeeeeedy

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2006

  • Mesaj Privat
treaba cu tubulatura schimbata nu prea e ok..daca diametrul e altul debitmetrul are si el alt diametrul..deci e gandit pt alti parametrii..
Daca se schimba doar cutia cu una care are filtru mai mare da merge...dar tre schimbata si tubulatura de la grila pana la cutie cu una mai mare..doar tubulatura aia restrictioneaza f mult debitul de aer.. alta treaba ce se merita facut la 1.7 e schimbarea barii fata (si da si bine) Wink intercooleru ala nu primeste aer direct e mascat de bara din pacate Sad
Ce am observat eu la 1.7 le meu cdti e ca s-a simtit pana si toba finala 195km/h!
  • munchen

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2006

  • Mesaj Privat
salut. si eu am remapare la 1.7 DTI si dupa ce am de-restrictionat cutia de aer, merge parca ceva ceva mai bine, cu toate ca s-ar putea sa fie doar autosugestia Shocked

Despre un surpuls de putere, schimband turbina s-ar putea sa trebuiasca sa schimbi si downpipe-ul (serpisorii) si altele, care sunt scumpe, mai ales ca 1.7 DTi / CDTI nu intra in atentia baietilor ce prepara piese de tuning.

Despre toba finala nu stiu, dar daca oamenii de aici zic ca se simte ceva, mi-as monta si eu una...apropos, de unde si ce model ? Mie imi plac acelea cu 2 tevi.

Ce se poate face cu un opel 1.7 e sa schimbi motorul complet cu unul 1.7 CDTI de 100 CP stock, remapare, air box marit / derestrictionat si un intercooler mai mare (se poate doar un intercooler mai mare si fara sa schimbi motorul, apropos)

E adevarat, intercooler-ul e cam ascuns, unul marit+un spoiler fata cu plasa pt volum de aer rece mai mare ar face diferenta. La 100 CP s-ar mai castiga 8-10 probabil.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Problema e ca un motor e o "entitate" in el insusi, iar prin modificari "salbatice" fara o aparatura FOARTE serioasa in spate, risti sa castigi +10% putere pentru +20% consum plus riscul sa "spargi" motorul...
Eu NU zic ca nu e nimic de facut, dar masinile mai performante au si ALTE piese schimbate decat turbina si intercoolerul...
Uite, in ultimul timp citeam cele spuse de cineva care monta motoare 1.9 TDI de 110 cai cu injectie (trecuta pe...) mecanica pe Golf2... Performantele erau la inaltime, dar.... consumul de benzina 16S... Evil or Very Mad
  • Florin C-M

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2010

  • Mesaj Privat
o intr


Ultima modificare facuta de Florin C-M la Sam 16 Jun, 2012 12:33 pm
  • Florin C-M

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Pot inlocui turbina de pe astra G(an 2002) 2.0dti cu una de pe vectra b(an 2001) 2.2 dti?
  • misublu89

  • Mesaje scrise: 302
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2011

  • Mesaj Privat
dodo_13 tuburile de aer de la vectra 1.8 se potrivesc pt astra 1.6 z16xep?
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR