Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • opelg2002

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Salut!
Am si eu o intrebare,mi sau dus bieleta antiruliu de la un astra G si as dori sa le schimb.Am vazut ca acestea sunt si din plastic dar si din fier si nu stiu pentru care din ele sa optez.Exista vreo diferenta?
Skip ads

  • ionel dobre

  • Mesaje scrise: 291
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2010

  • Mesaj Privat
sunt cam acelas pret , cat si calitate eu am optat pt cea metalica
  • opelg2002

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Sunt chiar mai ieftine cele de metal,acum pe masina am de plastic si de asta vreau sa vad care sunt mai bune ceea ce am deja sau metalice.Asa mam gandit si eu ca metalu e metal,dar am ramas uimit cand am vazut ca ceea ce am acum este plastic.
  • marin70

  • Mesaje scrise: 527
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2002 y17dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2009

  • Mesaj Privat
puneti cum au fost
Skip ads

  • mafiozzo

  • Mesaje scrise: 309
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2010

  • Mesaj Privat
dupa mine, cele de plastic tiind sa fie mai fiabile de ce? Plasticu e mai moale la o groapa mai mare, amorseaza si acel plastic, pe cand la metal, la o groapa mare sunt sanse mai mari sa se duca bieleta
  • cristyliviu

  • Mesaje scrise: 1,060
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y1.7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Alea originale pe GM, sunt din plastic! Am avut si de plastic si de fier, iar cele de fier au cedat primele! Alegere va apartine!
  • opelg2002

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Pana la urma raman cele din plastic,din cate vad din raspunsurile voastre sunt mai bune.Va multumesc!
  • cuibusel

  • Mesaje scrise: 380
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2005 Z10XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2013

  • Mesaj Privat
da. are sens ce zice mafiozzo, si eu as opta la fel
  • vasile11

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Buna tuturor "opelistilor"!
Ce ceva vreme aveam un zgomot suspect la denivelari mici, linii tramvai, etc.Am presupus ca sunt bieletele antiruliu desi le schimbasem acum 15-20.000 km. Am citit aici unele discutii pe acest subiect si m-am hotarat sa le schimb. Cele existente sunt de plastic o marca cunoscuta de la care aveam pretentii (Lam......er"). La demontare am constatat o "lejeritate in miscare" a axelor cu rotula metalica. Intamplarea face ca la demontare, tragand de bieleta in sine s-a desprins de piesa metalica cu rotula. Ok, am inteles, uzura, strazi cu limitatoare de vitaza, gropi, etc. La o privire mai atenta a bieletei demontate si separate de piesa metalica, am constatat ca rotula este inclusa in corpul de plastic complementar fara nicio siguranta, foarte probabil imbinarea celor 2 se face efectiv prin includerea in matrita de turnare a plasticului. Foarte nefericita solutie constructiva ce nu prezinta mare siguranta. Va atasez poza celor 2 componente.
Concluzie, cea mai buna solutie sunt bieletele metalice, intre piesa metalica cu rotula si corpul metalic exista o garnitura de teflon, gresaj.
Am optat pentru o pereche metalice...HD, sper sa fie mai bune decat cele trecute. Va tin la curent.
Toate bune.
  • tomariscom

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2004 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2013

  • Mesaj Privat
de 4 luni am pus bielete antiruliu sunt din plastic si vineriam facut itp. expres am tinut sa imi spuna inginerul si cu mecanicul cum sunt bieletele. RASPUNSUL A FOST TOTAL FAVORABIL FIIND SUPER OK BIELETELE. IN CELE 4 LUNI DE LA MONTARE AM PARCURS APROXIMATIV 6000 KM DIN CARE CAM 2500 DOAR PRIN GROPILE DIN ORAS.STIMA
  • Florin20

  • Mesaje scrise: 306
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Eu am pus pe Vectra C 1.9 diesel,bielete Lemforder ,cu care am rulat deja 90 de mii fara probleme.Nu am schimbat amortizoarele fațã niciodatã in cei 10 ani si 160 de mii km..240 mii pe bord...asta sigur influențeazã functionarea suspensiei,de mult s-a dus raspunsun flexibil al puntii fata..presiune 2.5 bari permanent in roți..ca sa va faceti o idee.Bieletele sunt metalice si sunt pansonate"Made in Germany",au fost scumpe dar au meritat.
  • vasile11

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Revin cu detalii: dupa schimbarea bieletelor am constatat o suspensie mai putin zgomotoasa dar inca persista unele "cloncanituri" la trecerea peste linii tramvai, denivelari, etc. Am inlocuit si flansele amortizor (cele vechi SACHS 802 052 varianta moale) care erau tasate (masurate ca inaltime 36mm, fata de cele noi 44mm). Am rulat cu cele vechi aproximativ 10.000 km; de slaba calitate, nu recomand. Cele noi sunt Meyle varianta tare, sper sa fie mai durabile. Oricum, acum suspensia este silentioasa si toate zgomotele au disparut. Toate bune
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR