Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • iulikk

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
salutare tuturor..,,am o problema ciudata la servodirectie. In bord mi-a aparut volanul cu semnul exclamarii, Am pus testerul si mi-a dat urmatoarea eroare: C1533 (00) - Oil Level Sensor Circuit Low Input, - Present
Am zis ca nu am nivel la servo,....verific uleiul ,,,si este exact intre max si min.(chiar mai sus de maxim). Caseta e uscata...exclus pierdere ulei. Mentionez ca nu am nici o problema cu servodirectia,,,adica sa fie greoiaie , sa trag sacadat de volan sau aslte sunete ciudate(suieraturi...etc)
Pompa mea este TRW ...cu trei mufe pe ea....am curata mufele...mai ales cea care duce la senzorul de nivel (am recunoscut-o usor ca are un cablu care duce pe vasul de ulei...langa busonul de umplere)
Azi am schimbat uleiul...facand si o spalare a casetei si a pompei . ,,,, pus ulei nou ,,,nu dispare eroarea din bord ...iar la diagnoza aceiasi eroarea de mai sus... Sad
Catoadata mai disparea eroarea din bord cand coboram , sau la gropi, dar de o bucat de vreme nu mai dispare deloc.
S-a mai defectat la cineva acest "senzor" ?
Stie cineva cum verifica nivelul de ulei ? o face gen plutitor sau e un electrod ?
...nu stiu ce sa mai fac....cu riscul de a ma repeta ....servo imi merge usor, nu am pierderi, am nivel pana in buza vasului.....dar totusi imi apare eroarea de mai sus Crying or Very sad
ps. am citit toate topicurile legate de servo , dar nu am gasit pe nimeni sa aiba problema asta...
Cu stima
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Solutia e alt senzor sau programezi masina ca nu are acel senzor de nivel ulei servo.
  • iulikk

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspuns....am sa caut pe la dezmembrari un vas de servo....pp ca e pe vas senzorul.
  • florin38

  • Mesaje scrise: 245
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2002 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2011

  • Mesaj Privat
DB77AAA a scris:Solutia e alt senzor sau programezi masina ca nu are acel senzor de nivel ulei servo.

se poate face cu opcom?
daca da imi poti spune in ce modul trebuie sa intru?
salutari!
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Da. Te conectezi pe Servodirectie apoi Programare. Aici nu retin exact ce coduri index erau, insa parca primele erau fara senzor nivel/selectezi sa fie specific motorului tau. Parca trebuia si in ceasuri modificarea, dar nu mai retin.
Nu uita sa vezi ce codare aveai deja pe a ta, cand te conectezi pe servo, apare in stanga identificarea
  • florin38

  • Mesaje scrise: 245
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2002 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2011

  • Mesaj Privat
merci , o sa ma uit
salutari
  • iulikk

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
iulikk a scris:salutare tuturor..,,am o problema ciudata la servodirectie. In bord mi-a aparut volanul cu semnul exclamarii, Am pus testerul si mi-a dat urmatoarea eroare: C1533 (00) - Oil Level Sensor Circuit Low Input, - Present
Am zis ca nu am nivel la servo,....verific uleiul ,,,si este exact intre max si min.(chiar mai sus de maxim). Caseta e uscata...exclus pierdere ulei. Mentionez ca nu am nici o problema cu servodirectia,,,adica sa fie greoiaie , sa trag sacadat de volan sau aslte sunete ciudate(suieraturi...etc)
Pompa mea este TRW ...cu trei mufe pe ea....am curata mufele...mai ales cea care duce la senzorul de nivel (am recunoscut-o usor ca are un cablu care duce pe vasul de ulei...langa busonul de umplere)
Azi am schimbat uleiul...facand si o spalare a casetei si a pompei . ,,,, pus ulei nou ,,,nu dispare eroarea din bord ...iar la diagnoza aceiasi eroarea de mai sus... Sad
Catoadata mai disparea eroarea din bord cand coboram , sau la gropi, dar de o bucat de vreme nu mai dispare deloc.
S-a mai defectat la cineva acest "senzor" ?
Stie cineva cum verifica nivelul de ulei ? o face gen plutitor sau e un electrod ?
...nu stiu ce sa mai fac....cu riscul de a ma repeta ....servo imi merge usor, nu am pierderi, am nivel pana in buza vasului.....dar totusi imi apare eroarea de mai sus Crying or Very sad
ps. am citit toate topicurile legate de servo , dar nu am gasit pe nimeni sa aiba problema asta...
Cu stima


Am rezolvat problema....cam in stil romanesc.
Cum am facut :
- acel "senzor" de fapt e un plutitor, cu contact tip "reostat", adica cand plutitorul masoara un anume nivel de ulei, el da o anumita valoare in kohmi. (similar cu cel de la rezorvorul de combustibil)
- m-am gandit ca e blocat si sa-l dau jos, dar nu se poate decat daca dau jos pompa servo, plus ca costa in jur de 200 ron daca e sa-l schimb
- am facut rost de mufa exacta ca cea de la plutitor de la dezmembrari si am incercat sa simulez acel plutitor cu un potentiometru de volum de la un radio cu valoarea intre 0 - 10kohmi
- am lipit un potentiometrul de cele doua fire de la mufa de la dezmembrari
- am conectat-o la pompa servo
- am dat contact ..... imediat mi-a aparut eroarea cu volan
- am inceput sa rotesc incet pana cand eroarea mi-a disparut
- am scos mufa din pompa si cu un aparat de masura am masurat valoarea la care s-a stins eroarea : 1,8 kohm ( intre 1.8 si 2,2 kohmi nu apare eroarea)
- am gasit o rezistenta de 2k pe niste placi de radio vechi si am lipit-o in locul potentiometrului, am izolat bine si...gata cu eroarea Very Happy
Dezavantajul e ca nu o sa mai nici un info de la pompa de servo daca raman fara ulei in vas.
Bafta tuturor si sper sa fi fost de folos la cineva.
  • catalinpav66

  • Mesaje scrise: 759
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 z30dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Se putea rezolva doar din tester schimband codul index. Dupa 2004 senzorul de nivel nu mai exista.
  • iulikk

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
stiam ca se poate face din tester...dar nu am carpass-ul masinii plus ca mai trebuie sa stii ce sa modifici pe acolo. eu am procedat mai "babeste" , m-am chinuit putin , dar bine ca s-a "rezolvat"... v-am descris aici cum am facut ptr cei care nu acces usor la tester sau care nu au carpass-ul masinii.
Bafta
  • catalinpav66

  • Mesaje scrise: 759
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 z30dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Nu trebuie car pass-ul pentru modificat code index.
  • lestoc

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Vectra 2006 Z-C/DL11
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2009

  • Mesaj Privat
am un opel vectra c .1.9 2006..am probleme cu directia,,cand virez se simt ca se blocheaza volanul,,am pus testerul si a zis ca nu e electric, nu se aprinde nici un martor la bord,, lichidul e la nivel,, ce poate fi? multumesc
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR