Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • Batranelul

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Zafira 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2013

  • Mesaj Privat
Salutare,
Am un Opel Zafira 1.6 16v din 2001. Este adusa din Germania acum 2 ani, iar in Romania are rulati aproximativ 30.000 km. Prea tare nu-i roasa, deci nu inteleg care i-ar fi problema. Am cateva mici probleme, pe care as dori daca se poate, sa mi le lamuresc si sa stiu la ce costuri sa ma astept.
1. Recent, i-a fost schimbat uleiul, iar de atunci cam din 10 in 10 km imi apare mesajul cu Olstand Prufner, chiar daca atunci cand il verific nu e nici in zona minima, dar nici in cea maxima de ulei. Ii pastrez mereu cantitatea de ulei cat sa nu fie nici prea mult, dar nici prea putin.
2. O perioada am mers cu masina putin subturata, in sensul ca schimbam treptele pe la 2000, incercand sa scot un consum mai redus, pentru-ca in marea parte este folosita in oras. Problema este ca in ultima perioada ( ultima luna) cand plec de pe loc si o las sa ajunga la 4-5000 de ture, deja pe la 3.500-4000 incepe sa smunceasca, ca si cum s-ar inneca sau ar fi subturata, la fel se intampla si cand fac asta intr-a doua sau a treia.
3.Mi-a aparut in bord de ceva timp martorul cu motorul ( cel galben ). Tind sa cred ca e mai mult din cauza EGR-ului, care a fost anulat acum ceva vreme ( 6-7 luni ).

Intreb, pentru ca este posibil sa o iau la un drum mai lung si sa stiu la ce sa ma astept de la ea si cam ce ar trebui sa schimb si cat m-ar ajunge. Multumesc si scuze moderatorilor daca mai sunt topicuri cu acest subiect!
Skip ads

  • AIin

  • Mesaje scrise: 558
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2012

  • Mesaj Privat
1: ai schimbat vascozitatea uleiului sau marca la acest schimb? verifica ce presiune ai la ulei.
2: inceaca sa o urci progresiv de la 2-3000 la 5-6000 sa se mai curete si ea.
3: du-te la un tester sa vezi ce erori ai stocate in claculator. EGR cum a fost anulat? a fost pusa tablita sub el sau din soft? daca a fost doar din soft ai mers cu mufa conectata? pentru ca daca a vaut mufa conectata atunci el a functionat in continuare.
  • co98

  • Mesaje scrise: 153
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jul 2008

  • Mesaj Privat
In legatura cu uleiul, daca filtrul de ulei este de tip cartus, verifica daca a fost montat cum trebuie in capac. Au mai fost cazuri
  • deleted-79607

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Salut
Aceiasi problema am si eu : la drum lung mers circa 4.5 ore 90 -100 km pe ora constant se intrerupe motorul in mers , mers turat 3500-4000 ture nu mers mai mult de 40 km. ca se opreste . Am schimbat 3 tipuri de uleiuri si dupa 1000 km . parcursi se aprinde martorul cu uleiul. ..Care este buba ? In Bacau stie cineva un meserias , multumesc mult
Skip ads

  • Batranelul

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Zafira 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2013

  • Mesaj Privat
AIin a scris:1: ai schimbat vascozitatea uleiului sau marca la acest schimb? verifica ce presiune ai la ulei.
2: inceaca sa o urci progresiv de la 2-3000 la 5-6000 sa se mai curete si ea.
3: du-te la un tester sa vezi ce erori ai stocate in claculator. EGR cum a fost anulat? a fost pusa tablita sub el sau din soft? daca a fost doar din soft ai mers cu mufa conectata? pentru ca daca a vaut mufa conectata atunci el a functionat in continuare.


Da, am alta marca de ulei, folosesc altceva. Am sa ma uit exact si vin cu precizarea exacta. Cat despre EGR, este anulat mecanic, nu din soft. Habar nu am cum a fost anulat, stiu doar ca este anulat, dar nu din soft.
  • luciraica

  • Mesaje scrise: 2,000
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2011

  • Mesaj Privat
la motoarele euro4 trebuie anulat si din soft..
  • AIin

  • Mesaje scrise: 558
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2012

  • Mesaj Privat
daca vi se aprinde martorul de la ulei la temp mare ,deci se subtiaza uleiul, incercati cu o vascozitate mai mare.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR