Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • mafiozzo

  • Mesaje scrise: 309
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Bun revin si eu. Z16SE. Dupa ce am rezolvat mysfire, care se pare ca era de la bobina, si mai exact, la iesirea numaru 4 din bobina, la baza piciorusului era rupta o bucata de izolator.Nu mai da in cap, merge ok. Insa, tot mai este ceva ce nu pot sa imi dau seama. Adica, are un lag , daca am f putin apasata pedala si am undeva pe la 40km/h cu a 2-a, apas inca putin acceleratia si apoi dupa 1-2 sec o ia brusc din loc, as putea spune prea brusc, ce am mai observat, cand schimb din a-2a in viteza a3-a si am 2000 ture, in momentu cand apas ambreiaju pentru a schimba viteza urca singura pana in 2200 aproximativ, asta se intampla de fiecare data cand schimb viteza si marja e tot timpu aprox 200turatii, fie ca am 3000 ture si urca in 3200 fie ca am 1500 si urca pana in 1700. De la ce ar putea fi ? Throtle body-u e curat egr-u la fel. tin sa precizez ca lag-u se manifesta doar la o turatie joasa. Daca merg cu ea mai in forja si pedala e pasata jumate si o apas pana in capat raspunde promt la acceleratie, insa e nasol cand incerc sa merg mai eco. Ce ar putea fi ? Pedala acceleratiei nu am curatat-o niciodata, ar putea fi ea? Sau inauntru throtle-u body-ului unde e capsulat? sau..?
  • alexx_gan

  • Mesaje scrise: 838
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2013 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Incearca sa faci schimb cu un coleg de un corp clapeta o pedala chiar si EGR , tind sa cred ca ar putea sa iti traga aer fals pe undeva dar avand in vedere ca la turatii ridicate nu face nu stiu ce sa zic.
Daca faci schimb sa fie de la o masina fara probleme.
Erori nu ai?
  • mafiozzo

  • Mesaje scrise: 309
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2010

  • Mesaj Privat
nup,nici o eroare,poate ca face si in turatii dar nu se simte, Ce am observat ultima oara cand am curatat clapeta, ca pastila aia care se misca cand accelerezi, are putin joc pe axu respectiv, e normal ? sau asta poate fi cauza?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR