Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
ulei liqui moly toptec4600 5w30 dexos2 100% Germania, motorul e foarte silentios, recomand
Skip ads

  • Florin Insignia

  • Mesaje scrise: 392
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2013

  • Mesaj Privat
Am vazut ca multa lume recomanda acest ulei si am auzit doar pareri bune despre el...s-ar putea sa il aleg si eu pe acesta. Filtrele le-am comandat toate pe original.
  • alladin_allibaba

  • Mesaje scrise: 1,478
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Cand a fost creat acel site, probabil Castrol EDGE 5W-30 FST Formula nici macar nu era pe lista de "prototipuri"!

P.S.: a nu se intelege ca incerc sa fac oarecum reclama brandului respectiv. Numai ca pur si simplu am fost multumit de acel tip de ulei
  • Florin Insignia

  • Mesaje scrise: 392
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2013

  • Mesaj Privat
Pe eticheta uleiului liqui moly toptec4600 5w30 este trecut si dexos 2 si marca Opel Gm..saptamana aceasta o sa fac schimbul si revin cu detalii dupa.
Multumesc!
Skip ads

  • Teodor_900

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Florin Insignia, asa ceva am eu acum in motor de vreo 6000 km, motorul ''toarce '' mai bine cu acest ulei fata de GM 5W30 ......
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Si eu ma gandesc ca la urmatorul schimb de ulei sa utilizez Liqui Moly TopTec 4600 in locul GM Dexos2.
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Cand am cumparat masina avea ulei Gm longlife si dupa ce am bagat Luiqi Molly motorul merge mai rotund si toarce mai frumos. O cunostinta tot pe Insignia si-a bagat Mobil1 Esp Formula in aceeasi perioada si pare mai galagios.
  • andreigeo

  • Mesaje scrise: 369
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 a20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2009

  • Mesaj Privat
550ron filtre 4 + ulei + manopera

La reprezentanta cat este?
Skip ads

  • David_Andrei

  • Mesaje scrise: 381
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2014 A20 DTH 160 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Si eu sunt curios despre pretul unei revizii la reprezentanta. Daca a facut cineva recent revizia in garantie il rog sa posteze pretul . Multumesc, drumuri cat mai line va doresc.
  • alladin_allibaba

  • Mesaje scrise: 1,478
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Pot sa zic ca am facut revizia partial in reprezentanta, mai exact am cumparat filtrele+uleiul de la baietii care comercializeaza piese originale de opel(mentionati mai sus) si le-am schimbat la Rucom Craiova.
Preturi:
*)pachet filtre GM = 350 lei
*)ulei Castrol EDGE 5W30 FST Formula - 5L - = 180 lei
*)manopera = 100 lei

Cost total = 630 lei.
Daca achizitionam produsele din reprezentanta si optam pentru ulei GM, pretul total ar fi fost cam acelasi sa zic un maxim 650 lei.
  • andreigeo

  • Mesaje scrise: 369
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 a20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2009

  • Mesaj Privat
hm, in principiu e cam acelasi lucru. cu toate ca daca vorbim de o reprezentanta de Buc, cred ca pretul se duce spre 800 ron ... asteptam si pe cineva cu revizie in capitala;)

ps.: si cand comparam, ar trebui si precizat daca s-a pus ulei de 120 ron sau de 200..ca in final si asta contribuie la o diferenta. eu de exemplu am pus febi 5w30 (5l-225ron)
  • David_Andrei

  • Mesaje scrise: 381
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2014 A20 DTH 160 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Da, astept si eu confirmarea unui coleg ce a facut revizia la reprezentanta vis-a-vis de preturi. Apropos, daca imi cumpar eu uleiul +filtre pe original or sa vrea sa imi faca revizia obligatorie eu sa platesc doar manopera sau ma obliga sa iau tot de la ei?
Multumesc pentru eventuale raspunsuri , drumuri cat mai line va doresc.
Skip ads

  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Reprezentantele nu te pot obliga sa cumperi piesele de la ei, nu au dreptul legal sa faca asta, chiar daca masina este in garantie. Conditia principala este ca piesele pe care le aduci tu sa fie compatibile si acceptate de producator. Se va specifica faptul ca piesele au fost aduse de client si in cazul unei eventuale defectiuni service-ul nu va fi raspunzator daca defectul a fost cauzat din pricina vreunei piese. De asemenea, garantia pieselor aduse de client nu va fi asigurata se service-ul care le-a montat ci de firma de la care le-ai cumparat.
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Da, asa e, nu te obliga (dar pot stramba din nas). Filtrele si uleiul la reprezentanta sunt mai scumpe cam cu 30-40% fata de magazine, dar nu te doare capul in cazul in care ai o problema (piesele lor, manopera lor). O revizie la reprezentanta e undeva pe la +/- 700lei (ulei, filtre, manopera).
  • David_Andrei

  • Mesaje scrise: 381
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2014 A20 DTH 160 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Multumesc @clau70 si colegilor pentru lamuriri.
Drumuri cat mai line Smile
  • costi_bmv

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2013

  • Mesaj Privat
salut,

am cateva zile de cand am facut revizia complecta cu produse gm la revizieopel.ro
m-a costat total 495 lei cu tot cu manopera...manopera fiind la vre-o 50 simpla sau 85 lei cu verificare rampa etc
eu sunt foarte multumit de acest service si de piese in comparatie cu altele..nu vreau sa fac reclama.
am obs unele aspecte la dif serviceuri : faceam revizia si dupa ce parcurgeam aproape toti km trecuti in carte ( nici o data nu am depasit km sau sai fac...cu vre-o 200 km pana la limita eu faceam revizia) pana la urmatoarea verificam sa vad viata uleiului in bord ( un ex ..sunt mai multe daca esti atent la piese inainte si dupa ce ti le schimba...STAI LANGA MASINA...PAZESTE-OOOO )...la serviceul X imi apare 22 % viata uleiului, la serviceul Z unde am facut reviza de 2 ori imi arata 45% viata ulei...filtrele in unele cazuri aratau jalnic ....acum nu stiu daca putem tine cont dupa asta...eu zic ca da....
eu in general folosesc masina doar in weekend ..drum buc - la bunici...70 km...frectie la picior...si doar pt concedii in afara...nu merg foarte multi km fata de altii...


la reprezentanta numai calc piciorul in viata mea ...doamne fereste poate numai in cazuri extreme....pina nu patesti nu te inveti...
  • cristi109

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2013

  • Mesaj Privat
Salutare, am si eu o intrebare.. poate penibila cum calculeaza insignia perioada de viata a uleiului? in functie de km parcursi sau altceva?
Eu cand am cumparat masina mai exact acum 2 luni si ceva al luat-o la schimb, am avut un focus 2005 diesel la care puneam doar ulei FORD FORMULA 5W30, dupa ce am luat-o am mers cu ea la o verificare amanuntita la un service de firma si mai aveam 1l de ulei de la ford in portbagaj de la ford, domni de la service au zis ca e foarte bun si uleiul acela si bineinteles am mai cumparat 4 l si l-am pus AM GRESIT FACAND ACEST LUCRU?
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Functie de numarul de regenerari si perioada de timp(un an).
Subiectul il gasesti dezbatut si in sectiunea Astra J.
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
cristi109 a scris:Salutare, am si eu o intrebare.. poate penibila cum calculeaza insignia perioada de viata a uleiului? in functie de km parcursi sau altceva?
Eu cand am cumparat masina mai exact acum 2 luni si ceva al luat-o la schimb, am avut un focus 2005 diesel la care puneam doar ulei FORD FORMULA 5W30, dupa ce am luat-o am mers cu ea la o verificare amanuntita la un service de firma si mai aveam 1l de ulei de la ford in portbagaj de la ford, domni de la service au zis ca e foarte bun si uleiul acela si bineinteles am mai cumparat 4 l si l-am pus AM GRESIT FACAND ACEST LUCRU?


Vezi ce specificatii are uleiul Ford Formula 5W30. Din ce am vazut eu pe net are ACEA-A1/B1, ceea ce nu e OK pt Opel, care trebuie sa indeplineasca neaparat ACEA-C3 la diesel cu DPF.
In carte scrie asa: "Este interzisã în mod expres utilizarea uleiurilor de motor din clasele ACEA A1/B1 ºi A5/B5 deoarece, pe termen lung, acestea pot duce la avarierea motorului în anumite condiþii de utilizare."
  • Ciprian A

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019 1.5 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Salutare. Acum o saptamana imi arata 3% la ulei la 12000 km. Astazi imi arata 0% si mi-a aparut la bord cheita galbena, in carte scrie ''scadenta verificare service vehicul'' si codul 82 de schimbare a uleiului. Am 12200 km, oare pot merge asa pana ajung la 15000 km, cand ar trebui sa fac revizia, fara sa am probleme sau sa merg cat mai curand posibil la revizie ? (2.0CDTI 130cp)
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR