Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • vlad_pl_27

  • Mesaje scrise: 184
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Am observat azi in mers ca masina face un sunet ciudat cand accelerez, am tras masina pe dreapta si nu am mai avut ulei pentru caseta de directie.
Am completat cu ulei dar in cateva secunde am ramas iar fara ulei.
Dupa ce am completat iar m-am uitat sub masina si am vazut ca pierd ulei in partea dreapta (partea cu volanu).
Am vorbit cu cineva si mi-a spus ca ar fii caseta de directie si ca pierd uleiul pe la bieleta.
Acum va intreb:
-Trebuie toata caseta de directie sau pot sa cumpar numai bieleta?
A mai intampinat cineva aceasta problema?

Please Help.
  • alex_paval

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Cauta-l pe colegul "trami" , el te va rezolva cu caseta de directie Smile
  • sorin_simple

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Ialomita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2010

  • Mesaj Privat
eu mi-am reparat singur caseta de directie in primavara cu doar 100 lei. Bucsa de teflon si semeringuri, rulment cu bile (de aspirator Smile ) si pot sa spun ca directia merge bestial, nu pierd nicio picatura de lichid si nici sunete ciudate nu aud.
Este adevarat ca pe piston nu am avut niciun fel de uzura (nici macar o sutime de mm ) si nu a necesitat interventie asupra pistonului.
  • alex_paval

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Si-o poate repara oricine, problema e ca nu oricine are indemanare si decat sa strice caseta mai bine apeleaza la cineva cu experienta datorita pretului excesiv de mare. Si eu am reparat caseta de vreo cateva ori din cauza unui burduf ciupit pana cand am stricat-o pt ca am uitat sa scot bucsa de teflon stricand rulmentul si cremaliera,deci sunt niste pasi de urmat. La tine poate problema a fost ca s-a uzat semeringul, dar la el poate este prezenta rugina pe cremaliera (sau piston cum ii zici tu, ca eu nu am auzit de piston la caseta) si atunci trebuie dus la un strung ca sa-ti indeparteze rugina si sa o faca fina cu pasta speciala. Deci , cu incredere apeleaza la trami : https://www.clubopel.com/vie...r=asc&start=0
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Pentu ca vreau sa clarific:

Postarea userului sorin_simple este de fapt a mea dar era logat el pe laptop. Ok.
sa revenim:
levierul din caseta este format din doua parti, pistonul in partea dreapta si cremaliera in partea stanga. Daca este putina rugina pe cremaliera nu plange nimeni dar daca este pe piston plange toata lumea. Cremaliera se numeste fix partea dintzata si atat. Pistonul este ceea ce incepe imediat dupa ultimul dinte al cremalierei si la jumatate are segmentul de teflon. Prin urmare ,caseta de directie ARE PISTON.
stima.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR