Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Florin M

  • Mesaje scrise: 390
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
am cauciucuri diferite fata de ce scrie in talon, am 185/65 pe 15 88T in talon 175/70 pe 14 84S e vreo problema la RAR sau daca verifica politia?
Skip ads

  • andrei006

  • Mesaje scrise: 897
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2006

  • Mesaj Privat
eu am cumparat masina de noua si in talon am 2 dimensiuni: 185.65.15 si 185.70.14.
masina a venit stoc cu cauciucuri 195.60.15 ... so ...
  • orinoco

  • Mesaje scrise: 251
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2006

  • Mesaj Privat
E legal DOAR ce e scris in talon unde a fost copiat din ce e scris in cartea de identitate a masinii Smile
  • kegpr

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 X25XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2006

  • Mesaj Privat
.. ceea ce inseamna ca traim intr-o tara cretinopata. O gramada de masini vin cu jante mai mari , fara sa se mai oboseasca cineva ( vezi importator ) sa le treaca in talon Smile . A mea e la fel .
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
nici RAR-ul nu baga de seama....
cand mi-am adus masina aveam gume 195.60.15, am facut RAR, ITP, pe talon au trecut 175.70.14, nimeni nu a zis nimic...
E drept, daca vor sa te ....., se pot lega de kestia asta... dar eu nu am auzit de nici un caz in care omul sa nu ia ITP-ul din cauza gumelor
  • laurentiu19

  • Mesaje scrise: 149
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y17DT (ISUZU)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Pe cartea de identitate a masinii din Germania aveam trecute trei dimensiuni de anvelope.
RAR-ul a trecut numai una si Politia la fel. DE CE, nu stiu! Shocked
Dar culmea este ca nu pe cea cu care era si este si in prezent echipata masina. Shocked
  • viorelb

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2005

  • Mesaj Privat
In CI germana sunt trecute toate dimensiunile de anvelope acceptate pentru masina. La RAR se uita dupa una similara deja omologata si aceea are trecuta NUMAI 175/70/14. In cazul meu, in CI-ul romanesc au scris acel 175 plus dimensiunea cu care era echipata masina (195/60/15), dar aceasta la "modificari care nu afecteaza..." si numai dupa ce le-am atras atentia asupra acestui lucru. Pasul urmator: la politie, pe certificatul de inmatriculare au copiat doar acel 175/70/14, ca era mai comod, ce sa mai completeze si rubrica de anvelope optionale.......
Se poate intampla ca la un control un politist cu capsa pusa sa se lege de acest lucru dar cel mai grav este la trecerea frontierei, in special la unguri, unde acestia se uita in mod special la corespondenta anvelopelor de pe masina cu cele din talon doar-doar le pica si lor ceva (deh, foame mare si pe la ei !).

Solutie provizorie: mi-am facut o copie dupa CI pe care o tin la mine.

Solutie definitiva: mers la inmatriculari si modificat/schimbat certificatul, dar cred ca stiti cu totii ce inseamna asta.
  • orinoco

  • Mesaje scrise: 251
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Da cind facei omologarea RAR la SH trebuia sa fii atent sa mentioneze CIV toate dimensiunile trecute , de ex in brief nemtesc ( asta in cazul masinilor aduse din germania). nu se supara nimeni de la RAR daca le atrageai atentia....completau pe loc.
apoi Politia ...eu stiu ca le copiaza pe toate din CIV ...in general la masinile cunostiintelor mele ce e trecut in CIV e si in talon ( oricum aici exista posibilitatea sa mergi sa le adauge in talon daca le ai in CIV ....nu e chiar complicat....in unele judete nu e asa mare coada la CIV cum era la pasapoarte si acum la CI ...umane Smile )
Se poate merge si la RAR pentru completarea CIV ...dar daca nu mai ai brief nemtesc...nu stiu ce poti sa duci ca sa demonstrezi ca dimensiunile alea sunt conform specificatiilor producatorului masinii .
Eu am auzit de respingere la ITP pe motiv de cauciucuri neconforme cu talonul .
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR