Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • TM85RUN

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Buna seara si cu aceasta ocazie salut toti forumistii,

as dori sa cer parerea unui posesor de Signum (sau Vectra C), poate s-a intalnit cu problema careia eu nu ii dau de capat...

In urma cu un an, deoarece la trecerea peste limitatoarele de viteza am sesizat un scartait destul de enervant (mai pronuntat in sezonul rece) am mers cu masina la mecanic la o verificare si la constatarea/recomandarea lui am schimbat bucsele bara stabilizatoare (nu mai tin minte numele producatorului), amortizoarele fata, arcurile, bucsele+rulmentii de la capul telescoapelor dar tot nu am scapat de acest scartait. Dupa o luna am revenit la mecanic sa verifice scartaitul si mi-a spus ca un surub din capatul telescopului merge in ”gol”....initial l-a strans, ulterior am revenit la el si la verifcare era destrans...atunci mi-a spus ca trebuie sa schimb bucsa de cap telescop aferenta...buuun...am schimbat-o, acelasi lucru. Acum, dupa ce am schimbat toata suspensia fata, raman cu un mare semn de intrebare asupra bucselor de bara stabilizatoare, ele fiind singura mea banuiala...deaorece erau piese compatibile si nu originale.
Daca aveti vreun sfat sau ati mai intalnit aceasta problema, va rog edificati-ma si pe mine.
Multumesc anticipat!
Skip ads

  • andu105

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jan 2011

  • Mesaj Privat
100% problema din bucsele bara stabilizatoare...e cunoscuta aceasta problema (pana si eu o am,dar nu ma deranjeaza ca eu trec f incet peste acele limitatoare). daca citeai forumul inainte sa te duci la mecanic scapai mai ieftin si ramaneai si cu piesele originale pe masina
  • TM85RUN

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2011

  • Mesaj Privat
multumesc andu105 de sfat, a trebuit sa merg la mecanic initial din cauza amortizoarelor, necesitau inlocuirea, dar fiind acolo am vrut sxa rezolv si problema scartaitului...

daca imi puteti recomanda un loc unde pot gasi bucse originale la preturi accesibile v-as ruga sa imi spuneti.
  • teo1985

  • Mesaje scrise: 280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Gasesti la orice magazin de piese auto opel. Vezi la sectiunea publicitate si nu sunt scumpe. Sunt in jur de 25-30 lei originale. Singura "problema" ar fi dimensiunea lor, in sensul ca sunt mai multe dimensiuni dar daca dai datele din talon n-ar trebui sa ai probleme. Succes !
Skip ads

  • TM85RUN

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2011

  • Mesaj Privat
@teo1985

asta e problema, e plin de ele in magazinele de profil...insa nu stiu ce sa caut, mai exact firma producatoare a celor originale (nu stiu daca sunt facute de GM)...legat de grosimea barei stabilizatoare, mecanicul a masurat-o cu sublerul si i-a iesit 26mm, iar atunci cand am fost sa cumpar am gasit de 25,2mm, asta dupa ce imi dadusera deja unele de 19mm care evident ca nu s-au potrivit...daca ai idee de cine sunt fabricate cele originale, mi-ar fi de mare ajutor...
  • teo1985

  • Mesaje scrise: 280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Salut, sincer nu stiu cine le produce. Eu le-am schimbat o singura data si din cate imi amintesc erau piese cu logo-ul de GM . Inafara de logo-ul GM, codul de bare si de piese nu aveau nimic scris pe ele. Incearca la sectiune publicitate de pe forum si cu siguranta te vor lamuri cei de acolo cu preturi si eventual alte alternative pentru bucse. Eu le-am schimbat cu cele originale de care-ti ziceam mai sus si de un an si jumatate e liniste.
  • TM85RUN

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Multumesc de sfat, o sa mai citesc si la sectiunea ”publicitate” si dupa ce le schimb promit sa revin cu impresii.
  • TM85RUN

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Am schimbat bucsele cu unele noi pe care le-am cumparat dupa ce mi-a fost ceruta seria de sasiu, softul arata ca am nevoie de buce se 25.2mm si surpriza...tot acelasi scartait de care nu am reusit sa scap de foarte mult timp...nu stiu ce sa mai fac, acum ma gandesc daca scartaitul nu poate veni de la esapament de undeva, poate de la flexibilul acela aproape de puntea fata?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR