Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • doana_m

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Am cumparat de curand un Astra H break din 2010 si am constatat acum ca polita in mers se ruleaza. Scapa metalulul acela din capat la orice hop. Am vazut ca mai are o gaura circulara langa acel metal si este gol.
Oare lipseste ceva? Poate are cineva o poza sa vad cum arata originalul sau o schema? Ati avut si voi aceasta problema?
Skip ads

  • costicimpy

  • Mesaje scrise: 326
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2007

  • Mesaj Privat
la mine tine doar in partea stanga iar daca trag si ridic de maner la capat sta fara probleme si in dreapta.
la tine cred ca nu mai ies complet acei pinteni metalici.
  • doana_m

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspuns, chiar credeam ca nu va raspunde nimeni!
Poti te rog sa faci o poza la tine sa vad si eu cum ar trebui sa arate?

Multumesc anticipat.
  • petertm

  • Mesaje scrise: 102
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2009 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2009

  • Mesaj Privat
doana_m a scris:Am cumparat de curand un Astra H break din 2010 si am constatat acum ca polita in mers se ruleaza. Scapa metalulul acela din capat la orice hop. Am vazut ca mai are o gaura circulara langa acel metal si este gol.
Oare lipseste ceva? Poate are cineva o poza sa vad cum arata originalul sau o schema? Ati avut si voi aceasta problema?



as fi dorit si eu sa il cunosc pe proiectantul acelui rulou !in loc sa faca o chestie simpla de agatat l-au complicat si da numai batai de cap .Acelasi lucru patesc si eu cu ruloul.
Skip ads

  • costicimpy

  • Mesaje scrise: 326
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2007

  • Mesaj Privat
culmea este ca nici nu se poate umbla/ajunge la acei pinteni sa-i aduci in pozitia initiala.
nu se poate desface nimic, pentru ca au lipit acel material, l-am studiat pe toate partile......gata am renunta la reparare, dar de cand mi-am pus folie inchisa pa geamuri nu il mai trag de fiecare data, ca nu se vede in interior
  • doana_m

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Eu am vazut langa acel pinten o gaura cilindrica care la mine este goala si ma gandesc ca acolo lipseste ceva. De aceea va rog sa faceti o poza ca sa vad si eu cum arata.
Eu cand am cumparat masina nu era noua deci nu stiu cum ar trebui sa fie. De asemeni poate stie cineva sa explice acel sistem de functionare. Am vazut ca la clapeta pe care apesi sa se ruleze are si un reglaj.Ar fi o solutie sa cumpar altul? Sau mai bine sa adancesc gaura in care intra pintenul?
Va multumesc.
  • costicimpy

  • Mesaje scrise: 326
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2007

  • Mesaj Privat
si eu am acele gauri cilindrice goale si asa cred ca tre' sa fie.
eu cred ca defectul vine de la o exloatare involuntara adica s-a apasat f tare pe acel maner si a ceda/torsionat acea tija cu pinten si nu mai iese in afara suficient cat sa se tina fixata unde trebuie.
la mine tine perfect in partea st. (face acel "clic") iar in dr. doar daca ridic in sus de maner. la tine nu tine nici daca ridici de maner?
o sa fac o poza cand mai merg la masina sa vezi cu este la mine..,
aaaa, parerea mea este sa nu incerci sa modifici nimic...
singura modificare si solutie este torsionarea tijei astfel incat pintenul sa fie iesit tot timpul si doar cand apesi pe maner sa se retracteze, dar nu ai cum sa faci asta pentru ca aculo unde trebuie sa umbli s a inchis prin lipire nici macar prin coasere, asta e....
  • doana_m

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Problema nu este cand masina este oprita ci atunci cand merg cu ea, la cea mai mica denivelare sare acea polita. La inceput m-am si speriat de zgomotul facut.
Totusi cred ca ar trebui sa existe o solutie, mi se pare imposibil sa nu poata fi reparata, indiferent cat de tocita ar fi sina sau acei pinteni.
  • costicimpy

  • Mesaje scrise: 326
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2007

  • Mesaj Privat
nu prea vrei sa ma crezi in ce spun,
de reparat se repara f usor dar cu un sacrificiu mare si anume taiatul vinilinului aceala care a fost lipit la cald. daca ai sa te uiti atent cum a fost montata tija cu manerul ai sa vezi ca apoi a fost lipita si nu poti demonta nimic sa repari.
eu zic ca nu merita ...
  • viorel_bce

  • Mesaje scrise: 458
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2010

  • Mesaj Privat
doana_m a scris:Am cumparat de curand un Astra H break din 2010 si am constatat acum ca polita in mers se ruleaza. Scapa metalulul acela din capat la orice hop. Am vazut ca mai are o gaura circulara langa acel metal si este gol.
Oare lipseste ceva? Poate are cineva o poza sa vad cum arata originalul sau o schema? Ati avut si voi aceasta problema?


poate te ajutahttps://www.clubopel.com/viewtopic.php?p=1154739
  • doana_m

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Costi multumesc pentru sfaturi dar nu sunt un bun mecanic. Imi place sa ma bag la toate sa le rezolv singur dar pana nu vad eu, merge mai greu.
Am sa fac eu o poza la al meu si poate va dati cu parerea.
Viorel ms pentru link cred ca la el problema era ca nu se deschidea, exact inversul problemei mele.Oricum este bine de stiut.
  • doana_m

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Am revenit cu acele poze. Va rog sa-mi ziceti daca si la voi arata la fel. Pinteni daca apesi pe ei revin in pozitia asta din imagine. Poate trebuiau sa iasa mai mult?

http://imgur.com/ajLO9Qo
http://imgur.com/BjDcONf
http://imgur.com/YSTRe64
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR