Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • ionutsuper

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2013

  • Mesaj Privat
Buna ziua! Ma numesc ionut, am un opel astra g, 1.6 16v.Am o mica problema la motor i-mi oscileaza turometrul in relanti si cand este cald si cand este rece, variatia turatie poate ajunge si pana la 700 de turatii spre ex aqm am 500 aqm am 1200, dar in 90% din timp variatia turometrului e de 50-100 rotatii la relanti dar si in mers cu viteza la relanti, cand merg peste 1500 de ture nu are nici o pb, am fost si am pus masina pe calculator, nu apare nici o eroare, am curatat bujiile, am curatat egr-ul am curatat clapeta de acceleratie, am inlocuit motorasu de la relanti, dar tot asa face, ajutati-ma si pe mine ca nam ideie ce sa-i mai fac, precizez ca toate astea le-am facut la mecanic ... Va multumesc !
Skip ads

  • delu85

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2013

  • Mesaj Privat
Am avut (am dar i-am gasit buba) si eu o problema asemanatoare cu turatia la relanti, tot la 1.6 16v (x16xel, tu probabil ai x16xe). Verifica sa nu fie mansonul de cauciuc de la clapeta de acceleratie (throttle-body) rupt si sa traga aer fals pe acolo. La x16xe este usor de verificat, throttle-bodyul find ceva mai la indemana decat la x16xel.
  • cuibusel

  • Mesaje scrise: 380
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2005 Z10XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2013

  • Mesaj Privat
fa in prima faza ce zice delu85 (dar verifica pe toata tubulatura aerului si chiar si la admisie sa nu ai pierderi pe la vre un furtun sau admisie gaurita daca cumva e de plastic ca nu mai stiu la 1.6 cum e), dar gandeste=te si ca senzorul crankshaft poate fi pe duca, desi ar trebui sa ai eroare, dar mai sunt cazuri in care face figuri si inainte sa pice de tot si atunci poate sa nu dea eroare de prima data.
  • cont-sters-46991

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Aveti idee daca supapa injectie aer secundar,poate da fluctuatii de ralanti?Asta e piesa!
Skip ads

  • ionutsuper

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2013

  • Mesaj Privat
ok, multumesc frumos de sfaturi, maine sper sa ajung la service cu masina sa vad poate ii gasesc problema, va tin la curent daca am rezolvat cv.
  • Opelastragcc

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1999 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Schimba bujiile cu unele recomandate pt modelul tau sa fie reglata distanta intrefier si verifica bobina.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR