Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • TM85RUN

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Buna seara,

doresc sa ma ajutati (daca puteti) in privinta problemei pe care o am cu stergatoarele de parbriz. Pana de curand am avut o pereche de stergatoare SWF, care nu mai stergeau bine la exteriorul lamelelor (am aflat ulterior si semnificatia acelei buline galbene de pe stergator Laughing ) si am hotarat sa le schimb cu unele noi, m-am decis sa achizionez unele bosch (simple, nu aero) in ideea ca sunt mai de calitate. Le-am achizitionat chiar cu o zi inainte de a pleca in concediu, sa am stergatoare noi daca cumva ma prinde ploaia... Smile si nu am observat decat dupa ce am plecat la drum ca nu sterg bine. Initial, daca stropesc parbrizul cu lichid de curatare sau ploua, nu e sesizabil, insa cand parbrizul devine aproape uscat, stergatorul de la sofer incepe sa stearga sacadat (lasa urme in jumatatea exterioara a acestuia aprox. din 2 in 2 cm) si ”scartaie” (defapt e un sunet gros, ca si cum s-ar impotmoli de un obstacol) foarte tare! Stergatorul din dreapta, pe la mijlocul lamei, lasa o dunga de aprox 0,5cm nestearsa.

Dupa parerea dvs., credeti ca stergatoarele ar fi putut veni cu un defect de fabricatie, dat fiind faptul ca au fost noi, fara urme de uzura (lamela de cauciuc era impecabila la cumparare)? Sau este posibil ca parbrizul meu sa aiba ceva probleme? Deoarece am sesizat pe parbriz (asta de mult timp) mici punctulete care arata ca si cu ar fi strpoit foarte fin cu ceva asemanator smoalei sau este posibil sa fie mici ciobituri (de marimea varfului de ac), aceste zone sunt ocolite si de apa atunci cand ploua....dar aceste puncte le avea si inainte sa schimb stergatoarele si nu aveam problema aceasta...

Am dubii in ce priveste magazinul de unde am cumparat stergatoarele (am mai avut mici probleme cu ei in trecut), insa sunt aproape 100% convins ca stergatoarele erau noi (chiar le-am verificat dupa achizitionare sa vad ce mi-au dat)....ar mai fi varianta sa nu le fi montat corect (desi nu stiu ce nu as fi putut face bine)?

Daca va ajuta, pot reveni maine si cu poze, eventual un clip video (daca poate fi postat cumva) ca sa va faceti o idee mai exacta.

Multumesc anticipat!
Skip ads

  • tomescuadi

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 1996 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Eu am patit ceva similar. Dupa ce am schimbat parbrizul am luat niste stergatoare "no-name" din carrefour. Cel din dreapta sterge perfect, cel din stanga cand se ridica sterge foarte bine dar cand incepe sa coboare, cam de pe la jumatatea cursei incepe sa tremure si sa lase urme din cm in cm. Le-am schimbat intre ele dar fenomenul e acelasi, doar pe stanga. Cred ca are legatura cu ceva substante pe care le-au folosit cand mi-au schimbat parbrizul...cel putin asta cred acum.
In cazul tau, am inteles de la cineva ca daca stergatoarele au stat destul de mult pe raft se poate sa se mai fi rigidizat si din cauza asta sa nu stearga cum trebuie.
  • AIin

  • Mesaje scrise: 558
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2012

  • Mesaj Privat
1: stergatoarele de firma sunt bune doar cele de top. cele entry level sunt praf, fiind surclasate de cele foarte ieftine.
2: daca apar zone unde nu sterg bine incercati sa indoiti stergatorul foarte putin, practic obligandu-l sa stearga zona aceea.
3: eu am pe masina stergatoare la 15 lei, din acelea tip banana sau siliconice, deci fara rama aceea de metal de deasupra lamelei, de un an de zile si sunt foarte multumit de ele. singura problema cu ele apare cand sunt prea uscate, atunci aparand zone unde nu sterge bine, insa aceasta problema se remediaza daca dau cu mai multa apa. o cunostriinta avea stergatoare bosch, pe care a dat 70 de ron per bucata, si dupa 4 luni nu mai stergeau bine. am convins-o sa cumpere din alea ieftine si dupa 5 luni nu are nici o problema cu ele. este adevart ca nu tin cat alea originale, care duceau cativa ani buni, insa la ce pret au, nu am deranjeaza sa le schimb odata la 1 an jumate.
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
stergatoarele au un strat fin de grafit (mai bine zis ar trebui sa aiba) pe suprafata de contact cu geamul, pentru a impiedica acele "sacadari". Nu va mai uitati dupa firma, ca e degeaba. Bosch are fabrica in turcia (mana de lucru ieftina), si calitatea e mai proasta, eu patind asta la baterii...
Skip ads

  • mariocove

  • Mesaje scrise: 321
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Salut ! Am patit si eu ceva similar cu stergatoarele.Am avut timp de 3 ani stergatoare tip "aero" marca Victor de care am fost foarte multumit.Dupa ce am considerat ca au ajuns la limita le-am schimbat cu altele noi,aceeasi marca,acelasi tip(aprox. 60 lei setul ).Insa,surpriza...noi-noute fiind,unul dintre ele facea un zgomot ft enervant,indiferent pe ce parte era pus.Intr-un final le-am aruncat direct la gunoi dupa ce am luat doua stergatoare Bosch de tip "normal" cu 30 lei setul (probabil "turcisme" ) care merg ft bine si sunt destul de silentioase.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Intoarce lamele invers(la 180 de grade).
  • TM85RUN

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2011

  • Mesaj Privat
@jgyprime,

te referi la scoaterea lamelelor de pe stergator si punerea lor in oglinda? Care crezi ca ar fi explicatia? Adica de ce nu sterg ele cum trebuie asa cum sunt? Pentru ca le-am cumparat noi si nici nu erau o firma no-name...
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Exact la asta ma refer.
La unele e problema asta (similar sensului de rotatie la anvelope).
E gratis incercarea asta..
  • TM85RUN

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2011

  • Mesaj Privat
am incercat sa le scot de pe sina si sa le intorc, dar nu am reusit, exista zone unde lamela este prinsa de niste brate mici care culiseaza pe body-ul stergatorului (vezi imaginea de mai jos), si cand am incercat sa o scot afara mi-a iesit doar ghidajul metalic din interiorul lamelei de cauciuc (cam 0,5cm), mi-a fost frica sa trag mai tare si am abandonat ideea...



De a intoarce stergatorul cu totul 180 grade nu poate fi vorba pentru ca cel de la sofer e cu o parazapada pe el...

Intr-un final ma gandesc sa incerc o varianta foarte ieftina de stergatoare sa vad cum merge cu acelea, daca aveti vreo recomandare pentru o firma pe care ati folosit-o si v-a captat atentia atunci va rog sa imi transmiteti si mie...
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Evita-le pe cele de prin hypermarket-uri..
Eu am avut si in maxim 1 luna le-am pus pe cele vechi la loc...
Du-te la un magazin specializat in auto...
  • TM85RUN

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Sincer nu as mai avea chef sa dau alti 70-100 lei pe o alta pereche si sa patesc tot asa...greseala mea e ca nu am cerut bon de casa cand le-am cumparat...acum trebuie sa suport consecintele...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR