Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • FlorinMik

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2013

  • Mesaj Privat
salut am si eu o problema cu supapa EGR. stie cineva daca se poate curata sau trebuie schimbata. e blocata la 90 la suta pe deschis, scoate foarte mult fum si nu merge aproape deloc. am un opel astra G caravan din 2005 cu motor Z17 DTL. supapa a mai fost curatata si in trecut dar acum zice mecanicul ca nu se mai poate curata.ce solutie imi recomandati? sa cumpar alta sau sa schimb mecanicul? multumesc!
  • nemesionut93

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2001 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2013

  • Mesaj Privat
se poate desface si se poate curata, insa cel mai indicat este sa schimbi si garniturile.
Se scoate bateria (atentie sa aveti cod la CD), furtune etc, dupa care clapeta (throttle), se curata si ea ca orice throttle (se cauta posturi).
Atentie ca prin egr trece si antigelul, sa aveti la indemina ceva suruburi sa la bagati in furtune ca sa nu curga prea mult.Curatarea ei se face ca la celelalte, se cauta si se citeste.

Se monteaza totul la loc si se completeaza cu antigel, instalatia se aeriseste singura dupa ce se deschide termostatul.
Ca scule : trusa de chei torx E si T, cleste coliere sau papagal, parca erau si citeva suruburi hex.

Aici este un raspuns luat dintr-un post al lui dancuciureanu
  • cuibusel

  • Mesaje scrise: 380
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2005 Z10XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2013

  • Mesaj Privat
curat-o tu singur, asa esti sigur ca faci treaba buna ca e pt tine. cauta instructiuni aici pe forum ca sunt har domnului, chiar daca nu gasesti pt motorul tau, procedura de curatare e aceeasi, doar sa stii sa demontezi.
Curatarea trebuie sa contina in mod obligatoriu baie de decarburol sau echivalent (adica lasat la inmuiat efectiv tot egr, fara sa atinga partea electrica, min jumate de ora) si impulsuri de la baterie atat pt verificarea acestuia cat si pt curatarea pistonasului pe interior. Recomand neaparat de la policolor - Carbusolv, in rest nu prea sunt destul de puternici solventii care se gasesc pe la noi.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR