Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • ghimpe--

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2009 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Am observat un lucru, daca apas pe butonul de, degivrare, acesta nu ramane cuplat decat vre-o 5 secunde, apoi se stinge singur.
Am probat releul - este bun
Am scos sigurantele (bune-verificate cu DMM ) de la degivrare oglinzi si luneta (ca sa elemin vre-un scurt) si la fel face.
La testul auditiv (cu urechea) lipita de releu - nu se aude cum anclanseaza.

Mai trebuie indeplinita vre-o conditie, gen dezaburire parbriz cuplata, tempertura negativa, etc ca sa functioneze degivrarea?
Skip ads

  • seftaka

  • Mesaje scrise: 1,184
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Nu, apesi butonul si cateva minute oglinzile trebuie sa fie calde, la fel si luneta! Pune mana pe oglinda, si pe luneta dupa, poate functioneaza, si o probleme cu ledul butonului!
  • costicimpy

  • Mesaje scrise: 326
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2007

  • Mesaj Privat
da, este o conditie legata de dirijarea aerului, nu mai stiu sigur dar pe o treapta (parca partbriz, sau partbriz si picioare, nu merge) asa ca incearca-le la rand si aflii, cand merg la masina iti spun sigur.
bafta!
  • costicimpy

  • Mesaje scrise: 326
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2007

  • Mesaj Privat
am fost la masina si se pare ca degivrarea merge pe orice treapta de dirijare a aerului. (AC manual)
m am inselat...
Skip ads

  • ghimpe--

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2009 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Din pacate degivrarea nu functioneaza, nu este problema de la buton; dupa ce apas pe el, LED-ul ramane aprins 5-7 secunde si apoi se stinge...
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
posibil circuit intrerupt sau in scurt (desi mai degraba intrerupt, daca era in scurt iti ardea siguranta)
  • ghimpe--

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2009 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Ciudat, acum vre-o 2-3 luni functiona...
Poate cineva cu experienta ma va putea ghida pe unde sa mai masor ca sa nu demontez jumatate de masina...

Cu opcom se poate "diagnostica" ceva referitor la treaba asta?
  • costicimpy

  • Mesaje scrise: 326
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2007

  • Mesaj Privat
pai daca as avea problema ta as incepe cu verificatul de la simplu la complicat:
-as desface sticla de la ambele oglinzi si as verifica daca in acele 5 sec. ajunge curent pe fire. este posibil sa nu se mai opresca dezaburirea, adica suspectez o rezistenta la oglinda sa faca figuri (nu sunt sigur)
in functie de rezultat as deconecta si luneta de pe spate prin scoaterea mufei si muntarea sticlei la oglinda
app de sticla la oglinda: se scoate f usor cu bagarea in spatele ei a unei linii didactice-rigla apoi faci parghie si iese afara.
cu OP_COM nu cred ca ai solutii...
Skip ads

  • ghimpe--

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2009 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Si eu am suspectat o rezistenta care face figuri asa ca am scos sigurantele FR21 (incalzire oglinzi) si FR11 (incalzire luneta) dar fara nici un rezultat.

M-am gandit ca se poate activa/dezactiva din "soft" degivrare oglinzi/luneta si astfel sa pot verifica in OPCOM daca degivrarea este setata pe PREZENT sau NOT PREZENT; oricum eu mai sap, dar astept vreme mai buna si ceva timp liber
  • ghimpe--

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2009 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Revin cu detalii:
M-am conectat cu opcom la REC si in OUTPUT TESTS -> REC Heated Rear Window Test se poate activa (cupleaza releul si se incalzeste luneta), deci circuitul dupa releu este OK.

Suspectez ceva setat aiurea in REC dar momentan nu pot accesa Program Variant Configuration. Revin cu detalii dupa ce remediez situatia.
  • sharky223

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2009 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Si eu am aceiasi problema,dar dupa a-2-a apasare merge foarte bine.Deci am decis sa nu ma mai complic
  • timica

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Italia
  • Masina: Astra OPC 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Asa si eu aveam probleme. Apasam butonul iar dupa 5 secunde se stingea si luneta cu oglinzile nu se dezabureau. Eu am ceva probleme cu display-ul de la masina, adica cand acesta nu se aprindea, nu mergea nici dezaburirea.
Skip ads

  • ghimpe--

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2009 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2013

  • Mesaj Privat
timica, sa inteleg ca butonul are ceva lagatura cu displayul?.... devine tot mai incalcita treaba
  • timica

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Italia
  • Masina: Astra OPC 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Cel putin la mine este din cauza "nenorocitului" de display. Facea figuri cand se aprindea cand se stingea. Acum a ajuns sa nu se mai aprinda deloc. Cand nu se aprindea nu mergea nici sa dau drmul la clima, nici ventilatie nimic, sa nu mai vorbim de drzaburire. Nu de multe ori isi mai revenea in timp ce masina mergea si atunci functiona totul bine. Panoul de comanda al climei prindea viata. Dar cum o minune nu tine la nesfarsit saracia de ecran poate dupa 5 sec din nou se stingea. Aici devine interesant pentru ca clima mergea in continuare, in schimb dezaburirea cum apasai butonul dura 5 secunde si se inchidea ledul, luneta si oglinzile ramanand dezaburite.
  • ghimpe--

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2009 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Se pare ca la tine era o problema de alimentare a panoului de comanda, la mine nu aceasta este problema. Oricum, multumesc pentru mesaje, usor usor inteleg cum sunt legate toate cele prin masina si ii dau de cap pana la urma.
  • klaus19754

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2002 X12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Oct 2015

  • Mesaj Privat
Salut, am observat ca nici la mine nu mai ramane activa degivrarea, a rezolvat careva problema? multumesc
  • klaus19754

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2002 X12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Oct 2015

  • Mesaj Privat
Salut, revin cu rãspuns la problema mea. Cei drept cam târziu PTR ca greu am gãsit problema. Siguranța din tablou era pusã in Locașul de lângã Locașul normal
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR