Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • buldozer2

  • Mesaje scrise: 738
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2014 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Pai la tine nu era mai simplu sa schimbi taragerul cu totul avandul deja pe cel de facelift fara sa mai tai si sa sudezi, sau schimbarea lui e foarte dificila si e mai simplu asa!
Skip ads

  • deea_sees

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 2004 y2.2dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2013

  • Mesaj Privat
A fost mai simplu sa-l modific pe cel de pe masina si mult mai ieftin!Daca l-as fi schimbat,ar fi trebuit demontate radiatoarele(dupa spusele celor de la service),si as fi pierdut freonul si lichidul de racire,rezultand costuri suplimentare!In plus,tragherul de facelift l-am primit bonus la achizitionarea capotei si a aripii de pe partea dreapta(le-am cumparat de la un baiat care demonta masina personala,nu de la dealeri de piese second)
  • buldozer2

  • Mesaje scrise: 738
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2014 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Aha! Deci pana urma tot trebuie un trager de facelift, ca sa tai bucata din el si s-o sudezi pe celalalt!
  • deea_sees

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 2004 y2.2dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2013

  • Mesaj Privat
Da!Sau il schimbi!Mi-e nu mia parut rau sa-l ,,sacrific,, pe celalalt avand in vedere ca nu m-a costat nimic!Acuma,vezi si tu cum iesi mai bine la bani!
Skip ads

  • Criss_T

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Nu este obligatoriu sa schimbi tragerul, poti sa-l lasi si asa daca nu te deranjeaza o distanta mai maricica intre elementele de caroserie/far.
Noi am preferat sa taiem suporturile de pe trager pentru ca:
- Tragerul "donator" era oricum destul de sifonat/taiat si deci nu se mai putea folosi sau valorifica(decat la fier vechi)
- A fost mult mai simplu sa sudam suporturile si sa avem gaurile precise pentru aripi, fapt care ne-a ajutat foarte mult la centrarea elementelor.
- Am observat ca folosind suporturile de pe tragerul vechi, nu aliniam corect lateralele barii fata cu aripile.

O alta solutie ar fi sa tai acele suporturi de pe tragerul vechi dupa modelul celor noi...
  • Criss_T

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2014

  • Mesaj Privat
buldozer2 a scris:Ce ne-ar interesa cel mai mult este, care sunt piesele necesare (noi stim in mare care sunt dar poate mai trebuie cate un plastic sau cate o piesa de detaliu) si care sunt modificarile asupra tragerului!


Ca piese, este nevoie de toata partea fata:
Bara fata
Spoiler fata
Faruri
Aripi
Capota
Semnalizatoare aripi
Grila fata completa + emblema opel
Ornament central bara fata
Ornamente laterale bara fata
Proiectoare bara
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Lukas-urile sunt identice...
Nu difera deloc de la o vectra c la alta.
  • buldozer2

  • Mesaje scrise: 738
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2014 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Dar daca se schimba tragerul direct cu cel de facelift ce presupune in plus ca manopera/costuri? Banuesc ca trebuiesc demontate radiatorele si asta insemna freon/antigel schimbate!
Skip ads

  • deea_sees

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 2004 y2.2dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2013

  • Mesaj Privat
Sa va arat,asa cum am promis,rezultatul final!Mai trebuie sa cumpar proiectorul ceata stang, ornamentul cromat de la grila proiector si capacul rotund din bara!Daca are careva piesele mai sus mentionate si e dispus sa ma ajute(sa le vanda),sa-mi dea de stire!In principiu,sunt multumit de cum a iesit!Se putea si mai bine!!!Sau poate ca sunt eu prea exigent??In fine...
  • buldozer2

  • Mesaje scrise: 738
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2014 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Pai ce anume nu a iesit exact cum vrei tu? E pacat totusi dupa o investitie asa mare sa nu iasa cum iti doresti tu mai ales ca e o lucrare facuta din pasiune nu din necesitate!
  • AlexDmi

  • Mesaje scrise: 537
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z20NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Simpatic ce a iesit. Un pic deranjant faptul ca bara nu este aliniata perfect cu aripile si cu capota (poza 4), dar in rest arata foarte bine, mi se pare foarte ok si la nuanta de culoare si tot.

Poti face un pret estimativ pentru toata lucrarea? Cat ai dat pe piesele astea, cat te-a costat manopera, cat ai luat (sau te astepti sa iei) pe piesele vechi?
  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Felicitari! Intr-adevar, se putea mai bine la imbinarea capotei cu grila si la imbinarea aripii cu bara fata unde tot timpul sunt probleme. Acolo a ramas si la mine o distanta foarte mare, nu stiu de ce nu pot alinia bara cu aripa. Vad ca ai reusit sa cumperi bara de Signum facelift + prelungire sau e de pe un OPC line.
Ar trebui sa repozitionezi stergatoarele si sa reglezi farurile daca nu ai facut-o inca.
Skip ads

  • deea_sees

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 2004 y2.2dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2013

  • Mesaj Privat
In mare parte sunt multumit de cum a iesit!,,Problema" e ca sunt mult prea atent la detalii si observ si cele mai mici imperfectiuni!Personal,m-am resemnat:nu cred sa gasesc pe la noi prin tara un atelier(in orice domeniu) care sa lucreze dupa standarde inalte de calitate!La urma urmei,tot treaba romaneasca fac:...,,las-o,ba,ca mergea si asa"!Dar,aleg sa fiu pozitiv ,si sa ma bucur de cum a iesit!Bafta celor care incep un astfel de proiect,sa le iasa cum si-au dorit!
  • deea_sees

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 2004 y2.2dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2013

  • Mesaj Privat
blue_maniak a scris:Felicitari! Intr-adevar, se putea mai bine la imbinarea capotei cu grila si la imbinarea aripii cu bara fata unde tot timpul sunt probleme. Acolo a ramas si la mine o distanta foarte mare, nu stiu de ce nu pot alinia bara cu aripa. Vad ca ai reusit sa cumperi bara de Signum facelift + prelungire sau e de pe un OPC line.
Ar trebui sa repozitionezi stergatoarele si sa reglezi farurile daca nu ai facut-o inca.
Bara e luata din dezmembrari,si tipul zicea ca e de pe Vectra,la fel si cu prelungirea,care a necesitat ceva reparatii(a costat 50 lei si e marcata cu GM pe spate).Am ales grilele de Signum,ptr ca imi plac mai mult cum arata,chiar daca sunt mult mai scumpe(ex:ornamentul cromat care e lipsa la grila stanga ,se aduce doar pe original si costa aprox.120 lei)
  • deea_sees

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 2004 y2.2dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2013

  • Mesaj Privat
AlexDmi a scris:Simpatic ce a iesit. Un pic deranjant faptul ca bara nu este aliniata perfect cu aripile si cu capota (poza 4), dar in rest arata foarte bine, mi se pare foarte ok si la nuanta de culoare si tot.

Poti face un pret estimativ pentru toata lucrarea? Cat ai dat pe piesele astea, cat te-a costat manopera, cat ai luat (sau te astepti sa iei) pe piesele vechi?
Manopera a costat 1340 lei,iar piesele au costat fix 1975 lei(am fost meticulos si am notat exact cat am dat pe fiecare piesa).Pana acum am vandut doar bara fata cu 1000 lei!Mai am aripile,capota completa si farurile!Sper sa iau ceva banuti si pe ele!
  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Daca gasesc faruri de facelift cu AFL ma apuc si eu de upgrade Very Happy Very Happy
  • buldozer2

  • Mesaje scrise: 738
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2014 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Am de gand sa ma apuc si eu de operatiunea asta dar eu o sa caut ca masina donatoare sa aiba aceeasi culoare ca a mea sa nu mai fie nevoie sa vopsesc elementele transplantate!
Ce ma incurca pe mine cel mai mult la operatiune asta sunt farurile. Asta pentru ca masina mea are xenon din fabrica cu autoleveling (fara afl) iar farurile de facelift cu xenon (fara afl) sunt destul de rare!
Asa ca am pun si eu cateva intrebari in speranta ca stie cineva sa-mi raspunda:
Farurile cu halogen de facelift or merge cumva conectate sa fuctioneze pe masina care are xenon (ma intereseaza doar provizoriu pana gasesc faruri cu xenon si doar sa se aprinda, nu sa si mearga reglaju)
La farurile de facelift s-or potrivi droserele si modulul de sub farul din stanga de la farurile de prefacelift sau o sa fie nevoie sa iau farurile cu tot cu ele (asta marind considerabil cosurile)
  • deea_sees

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 2004 y2.2dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2013

  • Mesaj Privat
Sfatul meu e sa cauti in continuare farurile cu xenon,ptr ca nu cred sa se potriveasca cele cu bec halogen(nu cred ca sunt compatibile farurile cu bec halogen cu mufa de alimentare a masinii).Am vazut pe net far stanga xenon pe negru cu 400 lei neg.,si far dreapta cu 250 lei neg.!Arata foarte bine estetic,dar au cate un suport de prindere rupt!Daca vrei,iti dau nr.-le de tel.!
  • buldozer2

  • Mesaje scrise: 738
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2014 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Trimite-mi linkurile pe privat te rog!
  • deea_sees

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 2004 y2.2dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2013

  • Mesaj Privat

Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR