Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning
  • pvalentin

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Salut colegi! A mai facut careva asa ceva pana acum de pe forum la un opel astra g? Daca da cine ma poate ajuta si pe mine contra cost desigur sa fac si eu stopurile ca in modelul alaturat dar nu vreau sa se vada punctuletele de la leduri cum e normal vreau sa fie o linie continua ca la audi cum este in poza. Multumesc. Daca am gresit sectiunea scuzati-ma.
Skip ads

  • pvalentin

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2012

  • Mesaj Privat
nimeni?Sad
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
se poate face cu o bara de plastic stransparenta in care se introduc ledurile.
  • pvalentin

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2012

  • Mesaj Privat
asa ma gandisem si eu dar eu nu ma pricep in modificari de genul si de aceea am nevoie de cineva care stie si poate sa imi faca ce vreau eu. stii pe kreva?
Skip ads

  • RD-Woo

  • Mesaje scrise: 157
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2009 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Incearca la Zexstar. au mai facut astfel de lucrari
  • pvalentin

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2012

  • Mesaj Privat
ms;)
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Arata bine si imi place si mie ,dar pentru asta pe langa faptul ca trebuie folosite leduri si niste benzi de plastic care sa transmita lumina liniar/continuu ,mai trebuie desfacut si stopul si nu stiu cum se desface,daca se desface..
O sa urmaresc subuiectul.
  • pvalentin

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Ms @claudiu-cld pentru apreciere. Mi-a luat aproape jumatate de zi pana cand am ajuns la modelul asta, nu m-am uitat f bine dar cred ca se poate desface totusi este un plastic lipit pana la urma;)) am gasit un baiat care se ocupa cu asa ceva sa puna leduri in stopuri dar cand a vazut ce vreau eu a zis ca e pentru prima data si nu stie daca va avea rezultatul dorit de mine. Deci still looking. Daca stiti pe cineva care mai face lucrari de genul dati-mi de stire. O zi buna! Smile
Skip ads

  • raicea

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Salut! Baieti are cineva vreo idee cum sar face un stop stock de astra G pe led (adica o schema electrica sau ceva de genu) Si cum se desface stopul ca nu am gasit niciun fel de clema pe el,creca e lipit cu mastic sau cevade genu. Multumesc!
  • iGuana_05

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Te-ai mai interesat? Ai gasit pe cineva sa se bage la asa ceva?
Cum zicea si colegul de mai sus, la zexstar ai incercat?
  • pvalentin

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2012

  • Mesaj Privat
am gasit o sg persoana care isi da interesul pt asa ceva. baiatul este din pitesti si mi-a raspuns cam asa: ''o idee asemanatoare am acum in lucru pentru dacia logan (adica sa nu se vada punctele in sine). am cateva prototipuri realizate dar nu sunt multumit de rezultat. solutia o am dar trebuie sa investesc niste bani in cercetare si nu ii am momentan.'' si ''nu este lumina asta cum vizionez eu, deci solutia actuala nu este cea dezirabila pt mine,doresc sa ofer lucrurile la nivel cat mai inalt, comparabil cu orice prototip prezentat de producatorii auto. doar ca eu nu am bugetele lor pt departamentele de design Very Happy'' deci inca mai astept pana face baiatul ceva de calitate, oricum nu este o graba la mine momentan.
  • Visse

  • Mesaje scrise: 1,464
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Daca ai sa faci un calcul, o sa vezi ca mai ieftin este sa-l cumperi decat sa te apuci si sa-l modifici, ca sa nu spun ca nu o sa-ti iasa ca unul facut de fabrica.Demontatul plasticului gri din spate se face prin taiere, deci.....
Skip ads

  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Lasa-le nene dracului de leduri, pune csenoane.
  • narcky_cypycu

  • Mesaje scrise: 657
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2009

  • Mesaj Privat
frumos raspuns a dat forbidden27...=))
acu vreo 2 ani aveam planuri marete sa-mi modific farurile si stopurile si m-am documentat un pic, dar m-am lasat pagubas din lipsa de timp, bani .
pt a transmite lumina mai eficient sunt "plexiglasuri"speciale ... numai gasesc linku
leduri foloseste ceva de calitate cu multi lumeni Very Happy
mai ai nevoie de surse de stabilizare pt led-uri sa nu le arzi si sa dureze in timp
interiorul stopului il poti face din fibra de sticla sau alte materiale depinde de complexitate
bafta
apropo, cati bani doresti sa bagi in ele...ca o sa te coste ceva
  • pvalentin

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2012

  • Mesaj Privat
@Visse: am cautat modele de stopuri si nu imi place ce am gasit plus ca ce am gasit tot cu leduri aproape in genul meu se potriveste doar pe caroserie hatchback din pacate. Stopurile la sedan sunt mai inguste cu un cm fata de cele hatchback asa ca am un mare dezavantaj:(, tocmai de aceea vreau sa fac unele custom. Si de aceea si astept raspunsul la baiatul ala daca ii iese ceva calumea;) sa se vada bine pe timp de ziua cand bate soarele in ele. Nu conteaza prin ce se va face demontarea plasticului atata timp cat la inchiderea stopului se va face treaba buna ca sa nu faca condens;)

@forbidden27: daca te referi la xenoane pe faruri, am nu-i problema. Daca te referi la xenoane pe stopuri in locul marsarierului parerea mea personala este ca esti nebun si daca voi da peste cineva in trafic cu asa ceva fi-ti siguri ca i le voi sparge negandindu-ma la consecintele care vor urma;)

@narcky_cypycu: exact despre ce spui tu face baiatul acela ce-i drept a facut pe C4 lui ceva de vis la faruri si acum urmeaza stopurile dar pana da de solutia perfecta are de lucru;) iar de bani nu e vorba sunt constient ca o sa se ajunga undeva la 1000 ron chiar mai bine, eu sper sa ma insel totusi:P sa fie mai putin daca nu si va fi un pret mare nu imi va parea rau deloc.

Scuzati-mi intarzierea in raspunsuri. Numai bine tuturor.
  • Mihai1205

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Daca tot se discuta despre stopuri custom led,intru si eu in discutie si poate ma ajuta si pe mine cineva cu o schema/indrumari legate de "pacalirea" releului de semnalize la astra G
vreau sa montez pe fata un montaj cu leduri superflux.montajul il am facut,dar nu stiu ce trebuie sa fac sa scap de licaritul rapid al semnalizari.
din cate am inteles ar fi o varianta cu acele condensatoare intre + si - care sa gsesc de cumparat.numai ca odata montate consumul va fi acelasi ca la un bec cu filament + ca se incing tare .
Am mai cautat si pe alte forumuri,dar nu am gasit nimic direct la subiect.
adaug si 2-3 poze cu ce am facut pe acum.
Am folosit placuta de test(cu gauri)
colant cromat
leduri superflux care emit culoarea galben
rezistente.
  • narcky_cypycu

  • Mesaje scrise: 657
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Ai nevoie de rezistori de putere nu de condensatori.
Tre sa masori sa vezi cat consuma un bec apoi sa calculezi rezistoru care impreuna cu modulul cu led-uri sa-ti consume cat un bec normal.

Poza cu rezistorul respectiv
http://www.adelaida.ro/imag...4fac38b17a20f.jpg


@pvalentin - mai facut curios, da-mi te rog un link sa vad si eu ce stie baiatu ala Very Happy
  • D K Z

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2013

  • Mesaj Privat
Am avut si eu un proiect de genul asta pe vremea cand aveam Cielo dar nu am avut timp sa il finalizez caci am vandut masina .
Daca vrei detalii constructive te pot ajuta.Mai jos un link cu ceea ce reusisem sa fac.
www.youtube.com/watch?v=AmIfmI7yK1w
  • pvalentin

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2012

  • Mesaj Privat
pentru @narcky_cypycu: linkul baiatului http://opusworkshop.com/main/ si il gasesti si pe facebook cu mai multe proiecte OPUS Workshop - faruri stopuri led si multe alte poze gasiti in linkurile date;)
  • pvalentin

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2012

  • Mesaj Privat
@D K Z: eu nu ma pricep sa fac chestiile astea;)) de aceea vroiam sa apelez la un cunoscator. ii dadeam stopurile, le facea, primea banii si toata lumea era fericita:D oricum mai astept pana cand se gaseste un rezultat bun pt k nu vreau sa fie doar de fite si pe timp de ziua sa nu se vada nimic si sa intre vreunul in mine din cauza ca nu a vazut frana sau mai stiu eu ce;) O zi buna tuturor!
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR