Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
ET20...,iti vor sta cam iesite inafara,sunt specifice seriei 5,am avut si eu acest model insa am renuntat la ele,nu imi placeau cum stau pe masina,am trecut la unele cu ET35 tot de BMW,insa de serie 3,le-am montat cu anvelopele de iarna...
Skip ads

  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Cred ca o sa imi placa sa iese un pic in afara (bine, nu foarte mult).........o sa fie mai late cu 2.3 cm fata de cele GM structurate ce sunt 7j ET 41 (cred).......sper sa nu fie foarte mult......o sa vad cand le pun pe masina.
  • BV-31STE

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2006

  • Mesaj Privat
O sa iasa in afara cu 21mm, la BMW ET-ul e 39 doar 2 mm in afara.
Sa ne spui daca arunca mizerie pe masina Smile
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Daca vrei sa vezi diferenta intre ce ai pe masina si ce vrei sa-ti pui, poti vedea in link-ul de mai jos o aplicatie care iti arata diferenta...
http://www.rimsntires.com/s...a%20Civic%20wheel

@BV-31STE,

Am facut o greseala,nu este ET35 ci ET34,nicidecum 39...(eu am montate styling 159).
http://felgenkatalog.auto-treff.com/
Skip ads

  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Gyzmo intrasem pe site-ul respectiv.......deocamdata ma intereseaza aspectul, poate sa arunce cata mizerie vrea Smile, imi place sa fie iesite in afara, bine, in limita bunului simt.......
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Corect.
Eu am jantele de 20" cu ET41,iar cele de 17" cu ET34 si pot spune ca difera foarte mult,cele de 17 sunt aproape de linia caroseriei, iar cele de 20" sunt mai "bagate" in interior si este si normal avand in vedere ET-ul.
Sigur iti va arunca mizerie pe portiera si mai ales pe oglinda...,pe spate este mai ok.
Acel model pe care-l vei monta, l-am avut si eu insa am renuntat foarte repede la el,sunt specifice seriei 5 de la BMW(ET20).Ai grija la prezoane, este posibil sa trebuiasca sa le inlocuiesti cu unele mai lungi,depinde de sistemul de prindere al jantei(grosime foarte mare),testeaza-le inainte de a le achizitiona sa nu ai surprize... Idea
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Pai deja le am, nu mai exista cale de intoarcere Smile. Tu ai inlocuit prezoanele?
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Nu,dar am constatat ca sunt cam scurte si daca te uiti mai bine vei vedea ca filetul nu este pe toata lungimea prezonului si poti avea nesansa sa nu poti strange piulitele.Mare atentie... Idea
Skip ads

  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Am pus azi jantele ca nu am mai putut de curiozitate Smile. Arata impecabil, e la limita latimii care as fi vrut-o si dpmdv nu ies rotile foarte mult in afara, daca ma uit pe linia masinii se vede un pic balonul iesit in afara, profilul ramanand inauntru. In rest s-au potrivit perfect, prezoanele (cel putin la mine) au filet pe toata lungimea lor, chiar daca am avut cheia de la Paul ( merci), nu a fost nevoie de ea ca piulitele sunt de 19, am avut si inele de centrare.......deci totul ok. Bafta.
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Felicitari,insa vei avea de lucru pe vreme urata...,iti va arunca mizerie chiar si pe geamurile laterale... Wink
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Revin.
Pentru cei care vor sa monteze jante mai late, ex. 8j ET20, etc, nu recomand. Nu din punct de vedere estetic, pt ca mie imi placeau, ci din punct de vedere tehnic. Masina are un comportament subvirator-supravirator (treemling, sau cum ii zice), plus de asta la un viraj mai strans, ai impresia ca intra rotile sub masina sau se desprind de pe butuc.

Eu le-am schimbat cu unele pe dimensunea originala 7j ET 41 R17 si nu a mai fost nevoie nici de inele de centrare.......nu arata asa bine ca cele mai late, dar macar am siguranta pe masina. Asa ca atentie mare. Bafta.
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Nu J-ul este problema ci ET-ul,intrucat iti modifica unghiurile,masina sta "cracanata",iti solicita foarte mult articulatiile...Ti-am spus ca acest ET este specific seriei 5 de la BMW.
Daca jantele de 20" au ET 41,tocmai pentru a diminua acest fenomen de tramline,atentie nu este eliminat, el apare la solicitari bruste,chiar si la jante de 18'' si 19'', cum crezi ca vor merge jante de 17" cu ET 20... Question
Skip ads

  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Pai nimeni nu a zis chestii de genul asta, doar ca ies rotile afara din caroserie si arunca mizerie pe masina. De asta am considerat ca e bine sa specific aceste lucruri practice. Bafta.
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Ai dreptate,insa cand cineva iti spune...
borsy a scris:Pai deja le am, nu mai exista cale de intoarcere Smile.

...mai poti sa-i spui ceva?

Ca sa fim putin... Esti OFF TOPIC ,vezi cat conteaza 2 cm?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR