Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • pufu
  • OP
  • 30 mesaje
  • din 15 Jun 2007
  • Insignia 2009 A20DTJ
  • Bucuresti
  • pufu

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Site cine a daca rotile de LA astra J 225_50_r17 she potrivesc la insignia ms
Skip ads

  • alladin_allibaba

  • Mesaje scrise: 1,478
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Nu se potrivesc! Insignia are 5*120 iar Astra J are 5*115 parca. Cert este faptul ca nu se potrivesc.
  • nutzicu

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Insignia 2010 A 20 DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mai 2013

  • Mesaj Privat
eu unu am cumparat roata de rezerva originala de bmw si se potriveste . Parerea mea este ca se potriveste
  • alladin_allibaba

  • Mesaje scrise: 1,478
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2007

  • Mesaj Privat
BMW are prinderea exact ca la Insignia: 5*120. Acesta este motivul pentru care se potrivesc.


Ultima modificare facuta de alladin_allibaba la Sam 05 Oct, 2013 6:51 pm, modificat de 2 ori in total
Skip ads

  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Parerea ta ca se potriveste ce?

Este adevarat ca jantele de BMW se potrivesc si pe Insignia,dar doar ca PCD(5x120,cum a spus si colegul alladin),depinde si de ce model, insa atentie la ET,conteaza foarte mult.
Jantele de la Astra J nu se potrivesc si pe Insignia.
  • Loghin Reny

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Parerea mea este ca intrebarea a fost formulata inexact.
Daca este vb doar de jante: ele nu se potrivesc pe Insignia.
Daca este vb de cauciucuri (asa cum dai tu detaliile dimensionale), ele se potrivesc.
  • nutzicu

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Insignia 2010 A 20 DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mai 2013

  • Mesaj Privat
acceleasi dimensiuni le am si eu pe insignia
  • alladin_allibaba

  • Mesaje scrise: 1,478
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Daca tot s-a deschis un topic "ROTI" vin cu o intrebare:
Daca masina(Opel Insignia) a venit echipata cu roti de aliaj(17" GM) iar eu ii pun acum jante de otel(tot 17" GM) pentru iarna, o sa fiu nevoit sa schimb si piulitele pentru prezoane?
Am vazut la diverse marci: Ford, Renault...daca nu se schimba si piulitele apar diverse probleme: de centrare, de stragere/slabire chiar stricarea filetului.
Skip ads

  • Loghin Reny

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Cred ca as putea sa-ti dau informatiile de care ai nevoie, spunandu-ti ca la mine masina a venit echipata cu roti de aliaj pe 19" iar pentru iarna, am luat jante de otel pe 17".
Cei de la service, imi fac schimburile fara a fi nevoie achizitionarea altor piulite.
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Eu, la Astra J, folosesc aceleasi piulite si la jentile de aliaj (aftermarket) vara, cat si la cele de tabla (GM structurale) iarna.
  • paul_fly

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Cateva din micile probleme rezolvabile pe care le puteti intampina la achizitia unor jante care nu sunt originale.
Si eu folosesc pentru iarna jante pe 17'' care nu sunt originale doar ca la momentul achizitiei nu am stiut ca:
- exista posibilitatea ca piulita sa nu calce exact pe janta, janta s-ar putea sa aiba un alt unghi si atunci ar putea sa apara deformari care fac ca piulita sa se slabeasca.
In cazul meu am avut noroc ca 99,99% se potrivesc. Smile

- atentie la gaurile din jante(ma refer la cele unde se introduc piulitele) ca s-ar putea sa fie foarte adanci iar la service nu pot pune pistolul dar nici cheia tubulara normala,
eu am rezolvat cu o cheie tubulara strunjita 2 mm
Mai e nevoie de inele de centrare din teflon pentru a umple golul dintre axul rotii si gaura jantei nu va chinuiti sa faceti la strung deoarece se gasesc pe net la un pret de ~20 ron bucata
  • pufu
  • OP
  • 30 mesaje
  • din 15 Jun 2007
  • Insignia 2009 A20DTJ
  • Bucuresti
  • pufu

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Ms de raspunsuri
Skip ads

  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Si la Ford este exact aceeasi problema. Daca folosesti jante table - aliaj ambele de origine Ford, nu trebuiesc schimbate piulitele.
La modelele cu jante de tabla originale Ford, daca schimbai cu jante aliaj aftermarket era necesar si inlocuirea piulitelor.
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Sunt si jante aftermarket care sunt dedicate marcii si modelului respectiv. De exemplu, in fisa tehnica a jantelor mele se specifica clar ca sunt facute numai pt GM (Opel & Chevrolet) si la ce modele ale marcilor respective se potrivesc. La tipul asta de jenti nu trebuie sa se schimbe nici piulitele/prezoanele, nu trebuie nici inele de centrare etc.
La jantele asa zise "universale", care se potrivesc la mai multe marci de masini, e normal sa se schimbe piulitele (daca n-au acelasi unghi al conului de strangere) sau sa fie nevoie de inele de centrare.
Asadar, atentie ce jenti cumparati!
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
paul_fly a scris:Cateva din micile probleme rezolvabile pe care le puteti intampina la achizitia unor jante care nu sunt originale.
Si eu folosesc pentru iarna jante pe 17'' care nu sunt originale doar ca la momentul achizitiei nu am stiut ca:
- exista posibilitatea ca piulita sa nu calce exact pe janta, janta s-ar putea sa aiba un alt unghi si atunci ar putea sa apara deformari care fac ca piulita sa se slabeasca.
In cazul meu am avut noroc ca 99,99% se potrivesc. Smile

- atentie la gaurile din jante(ma refer la cele unde se introduc piulitele) ca s-ar putea sa fie foarte adanci iar la service nu pot pune pistolul dar nici cheia tubulara normala,
eu am rezolvat cu o cheie tubulara strunjita 2 mm
Mai e nevoie de inele de centrare din teflon pentru a umple golul dintre axul rotii si gaura jantei nu va chinuiti sa faceti la strung deoarece se gasesc pe net la un pret de ~20 ron bucata


Mi-am luat si eu un set de jante din aluminiu Alutec , 8j ET20 5x120 cu anvelope 225/50/17, sper sa nu am nici o problema la montare.........daca e bai, Paul strig dupa ajutor Very Happy (poate am nevoie de cheia minune) ........sper sa arate bine pe masina........
  • paul_fly

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Borsy daca vrei putem proba inainte, sa nu patesti cum am patit eu cand am mers la cel mai tare service din Alba, dupa parerea mea.
Mi-au demontat jantele originale iar cand sa le puna pe alea de iarna au constatat ca nu au nici o cheie care sa potriveasca.
Pe langa investitia de cateva sute de mii de euro le mai lipsea o investitie de 20 eur Very Happy

Inele de centrare ai ?
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Nu cred ca am inele de centrare, doar piulitele............. La Giro ai fost?
  • paul_fly

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Daca nu sunt originale jantele cam 10% sanse sa nu ai nevoie de inele. Se poate rula si fara ele dar nu e recomandat.
Am inelele si cheia in masina ca daca vrei sa probezi.
Da, la Giro am fost.
  • BV-31STE

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Cele de BMW chiar daca au 5x120, piulitele sunt de 19, pe cand la Insignia sunt de 21.
Piulitele de Insignia, chiar daca intra pe jantele aftermarket, nu pot fi stranse.
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Nu sunt jante originale BMW, ci aftermarket. Am vorbit azi cu persoana de la care le-am cumparat si mi-a zis ca trebuie sa aiba inele de centrare pentru ca le-a pus inainte sa le trimita (lucru confirmat dupa ce m-am uitat mai atent la ele). Nu folosesc piulitele masinii, am piulite separat pentru cele din aluminiu.

Deci Paul inele am, ramane sa vedem daca e buna cheia.......
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR