Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Neb1

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2000 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Buna ziua dragi colegi!

De curand am primit niste oferte de schimb, printre care si un rover 75 din 2002, cu motor de 2.0 cdti, masinuta arata bine, dar fiind o marca care sincer sa fiu habar n-am despre ea, nu pot zice mai mult decat, frumoasa masina Smile).

Ce mi-a sarit in "cap" sa zic asa, proprietarul ei cere 3500 neg pe ea si e climatronic, geamuri electrice, si nu mai tin minte restul Smile), plus ca mi-a zis un consum mixt de 7 la suta, cam marisor pt un diesel de 2.0, opelu la aceeasi cilindrie scoate 5,5-6 Very Happy

Deci, as vrea niste pareri, care stiti ceva despre aceste masini, cost de intretinere, piese orice detaliu despre ele.

Multumesc mult!
Skip ads

  • RD-Woo

  • Mesaje scrise: 157
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2009 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Am un prieten cu acelasi model, insa motorizare benzina (nu stiu exact cilindreea)
foarte multumit de masina, extrem de fiabila iar antifonarea este excelenta. piese se gasesc cam la acelasi
nivel cu cele ale altor marci de masini, iar pretul lor nu este exagerat.
  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Nu cred ca exista diesel de 2.0 la Opel, din 2002, care consuma 6 l mixt. Nu ala ar trebui sa fie termenul de comparatie ci comfortul, fiabilitatea, costuri de intretinere.....
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Motorul 2.0 Cdti este de conceptie BMW. Consumul mixt cam asta este, proprietarul nu prea minte. Opel cu aceeasi motorizare consum mixt 5,5 - 6 poate doar in cele mai erotice visuri ale unora.
Skip ads

  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Neb1 a scris:Buna ziua dragi colegi!

De curand am primit niste oferte de schimb, printre care si un rover 75 din 2002, cu motor de 2.0 cdti, masinuta arata bine, dar fiind o marca care sincer sa fiu habar n-am despre ea, nu pot zice mai mult decat, frumoasa masina Smile).

Ce mi-a sarit in "cap" sa zic asa, proprietarul ei cere 3500 neg pe ea si e climatronic, geamuri electrice, si nu mai tin minte restul Smile), plus ca mi-a zis un consum mixt de 7 la suta, cam marisor pt un diesel de 2.0, opelu la aceeasi cilindrie scoate 5,5-6 Very Happy

Deci, as vrea niste pareri, care stiti ceva despre aceste masini, cost de intretinere, piese orice detaliu despre ele.

Multumesc mult!
Documenteaza-te bine in legatura cu piesele,am un prieten care are unul si te pot informa ca preturile la piese sunt mult peste Opel ,ambreiajul este tot cu volanta cu masa dubla ,eu zic sa te documentezi bine inainte sa nu dai 3500E si apoi sa bagi 5000E in ea,parerea mea , tu faci cum crezi .
  • Neb1

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2000 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Exact asta ma intereseaza, preturile la piesele mai mari, ambreiaj, caseta de directie, etc, ma gandesc la consumabile nu are cum sa fie exagerat, peste preturile de opel cred ca ar fi dar nu cu mult.

Problema este fiabilitatea motorului, are cam 220mii km reali ( zice domnul) si cartea de service se opreste la 200mii in 2010.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Am amic cu 2.0 D pe Rover. Motorizarea e identica cu BMW din anii respectivi. Masina nu exceleaza la nici un capitol. Undeva sub 200.000 km. Pot spune cu sinceritate ca este semipilaf. Electronica si ce tine de ea cauzeaza numai probleme. Nu mai merge ABS, geamuri, cateva chestii prin bord si mai multe nimicuri. Pompa de inalte schimbata. Injectoare parca a doua serie. Ambreiaj complet de ceva vreme. Directie si tren de rulare cam firave.

Probabil imaginea publica e ceva de luat in calcul ca ai ceva mai rar, desi la partea design.... Sincer, decat asa ceva, mai degraba o Alfa. Frumoasa si nefiabila Very Happy
  • Alex-Carol

  • Mesaje scrise: 158
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 1998 x10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Salut la toata .ca sa nu dechid alt topic scriu aici .
Ce parere aveti despre Rover 75 v6 an 2000.am dat peste una la 1200 euro in germania ,un pic lovita aripa dreapta fata.180000km .arat f.f. bine si la interior si la exterior,motorul nici nu-l auzi.TÃœV nou+ roti iarna ,vara,primul proprietar(femeie 60 ani).ma tot gandesc sa-l cumpar,dar sunt putin in dubii datorita consumului,pretului la piese etc.astept parerile voastre.de masina as avea nevoie aici in Germania+2-3 drumuri pe an catre casa.toate parerile sunt bine venite.
Skip ads

  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
In primul rind are mult mai mult de 180k ,ce motor are nu ai scris o fi el V6 dar ce capacitate?
  • Alex-Carol

  • Mesaje scrise: 158
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 1998 x10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2010

  • Mesaj Privat
are motor de 2000cmc benzina
  • adrianvasile1

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2015

  • Mesaj Privat
DB77AAA a scris:Am amic cu 2.0 D pe Rover. Motorizarea e identica cu BMW din anii respectivi. Masina nu exceleaza la nici un capitol. Undeva sub 200.000 km. Pot spune cu sinceritate ca este semipilaf. Electronica si ce tine de ea cauzeaza numai probleme. Nu mai merge ABS, geamuri, cateva chestii prin bord si mai multe nimicuri. Pompa de inalte schimbata. Injectoare parca a doua serie. Ambreiaj complet de ceva vreme. Directie si tren de rulare cam firave.

Probabil imaginea publica e ceva de luat in calcul ca ai ceva mai rar, desi la partea design.... Sincer, decat asa ceva, mai degraba o Alfa. Frumoasa si nefiabila Very Happy


asa ceva, mai degraba o Alfa. Frumoasa si nefiabila Very Happy[/quote]

Sincer, omul a intrebat de parerile despre Rover 75 si se referea la parerile celor care detin asemenea masina, nu pentru cei care au auzit ca are un prieten de a unui amic al amicului tau. Uita-te la amicul ala al tau cum conduce, injectoarele si discul se duc si din modul de conducere a masinii, la fel si pompa de inalte. Am un Rover 75 2.0 CDT la 201 mii km cu ambreiaj si injectoare neschimbate si nu au nici o problema. Da, masina este ok, preturile sunt bune si la piese. Cand scrieti o parere despre o masina pe care o conduceti sau pe care o conduce un amic, si care se defecteaza, analizati cauza defectiunii, daca este piesa de vina sau modul de conducere prost al soferului.
  • k3nt

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Tigra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2013

  • Mesaj Privat
Atat doar ca topic-ul are 1 an jumate si ultima postare aproape 1 an,probabil ca s-a hotarat intr-e timp.
Ce consum are rover-ul tau?
Skip ads

  • Alex-Carol

  • Mesaje scrise: 158
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 1998 x10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2010

  • Mesaj Privat
intr-adevar de atunci am cumparat alta masina.ceea ce m-a determinat sa nu cumpar Roverul acela a fost consumul.....13/100 parca.....enorm ptr buzunarul meu....Restul...aspect,confort ,...era impecabila.....pe langa Corsa de acasa era lux.oricum multumesc ptr parerile voastre.
  • RGabrielMonoranu

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2017

  • Mesaj Privat
Eu detin un rover 75 2.0 cdt si de cand l.am luat imi face doar probleme....acum depinde poate am avut eu ginion
  • BMadalin

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Cine nu a condus un Rover la drum lung nu poate spune nimic de acasta.Eu am un disel de 9 ani si dupa ce conduci 1000 de km. zici ca acum te+ai pus la volan.Sa nu mai vorbim de consum!
  • pajeroking

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2018

  • Mesaj Privat
Salutare.
Daca tot a fost dezgropat thread-ul de atatea ori, il mai dezgrop si eu o data. Mi-am facut cont ca sa pun mesajul asta( desi nu mi-ar displacea un Omega V6, a avut tata prin '90 si a fost o masina a naibii de buna).
Revenind la Rover, conduc 75 de vreun an de zile, si desi masina are 20 de ani, masina mai confortabila nu am condus in viata mea(si am condus Mazde, E39,E46,E90, Pajero, Honde etc.)
Celor care se plang de Rover... o masina se intretine... nu se repara....
Stiu ca nu mai e de actualitate, dar autorului, daca un consum de 7% mixt ti se pare mare, ramai la Opel Diesel, sau ia-ti golf diesel ca e la moda. Eu cu 2.5 V6 benzinar de 180 de caluti am in Bucuresti consum de 13-15%, iar extra urban nu scade sub 8%, dar na , cand ai masina de lux nu conteaza ca te costa benzina 1000 de Ron pe luna .

Sanatate!
  • stolniceanulucian

  • Mesaje scrise: 286
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2009 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2010

  • Mesaj Privat
sau poti sa ii montezi GPL si nu mai dai o avere pe benzina ...
  • pajeroking

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2018

  • Mesaj Privat
Sau asa, dar trebuie sa mergi ceva ceva pana amortizezi investitia
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR