Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • Mariusrmg

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1994 X12SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2014

  • Mesaj Privat
Va salut. Am si eu o problma la motor Opel corsa B 1994 1.2 i monopunct.Masina dadea cu fum , intrerupea ( nu avea mersul rotund la relanti) si consuma excesiv de mult ( 20 de L benzina la 50 km) . Am gasit un tester cu mufa OBD si l`am pus. . A reiesit ca injectorul si EGR-Ul sunt defecte plus ca imi inegrea bujiile in 10 min de functionare . Leam schimbat si a disparut si check engine`ul din bord. In momentul acesta masina merge mai bine dar tot mai da cu fum si intrerupe . Mai putin ce e drept . Intrebarea mea pentru un cunoscator este , sa poate sa fie de vina bujiile negre ? Se pot curata ? Sau sa fie sonda lambda. mentionez ca masina are ulei nou fise noi filtre noi. Si bujiile sunt noi numai ca le`a innegrit. Va multumesc
  • auxois350

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Corsa 1994 X12SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2011

  • Mesaj Privat
90% si sonda lambda e defecta. Daca ea a dat fum negru, si sonda lambda e afumata si citeste parametrii aiurea. Cat despre consumul exaferat de benzina, tot ea e principala vinovata.
  • Mariusrmg

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1994 X12SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2014

  • Mesaj Privat
Am incercat sa o scot azi de acolo dar e intepenita. probabil de la temperatura s-a sudat si imi scapa cheia si stric piulita. Astept ziua de maine sa o incalzesc cumva poate iese mai usor. Multumesc mult pentru sfat.
  • Csender Atila

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2018

  • Mesaj Privat
Sonda Lamda ,alta cheltuiala
multumesc
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR